Poprośmy dwójkę Żydów uchodźców: którzy są też królem i królową polskiej ziemi, o cud zmiany w chorych głowach i przyjmijmy Syryjczyków.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mamy od niedawna Chrystusa - króla Polski, jego matka jest naszą królową znacznie dłużej. Nasi premier, prezydent, prezes, ministrowie nie opuszczają żadnej mszy. Wychodzą z kościoła coraz bardziej pewni siebie, przekonani o swoich racjach. Szukają pocieszenia, modląc się do żydowskiego uchodźcy i jego matki.

A ja ciągle myślę o Syrii, Aleppo i 300 tysiącach zabitych, pogrzebanych, spalonych, rozstrzelanych, zgwałconych, rozdartych pociskami, uduszonych we własnych domach. I 5 milionach na drogach, w namiotach, kontenerach, śmietnikach. I o 5 tysiącach na dnie morza.. 

Myślę o dawnym obrońcy Aleppo generale Bemie, który broniąc miasta wiele lat temu, jako muzułmanin wierzył w tego samego Boga, ale pewnie w cichości swej duszy prosił tę dwójkę żebraków-uchodźców o pomoc w swej misji. Udało mu się ocalić miasto: z garstką ludzi pokonał 30 tysięcy Beduinów. A dzisiaj 38 milionów potomków husarzy, rycerzy, obrońców wiary boi się głodnych, obdartych, pozbawionych wszystkiego Syryjczyków. Bo "mają pasożyty", bo to „terroryści", bo zniszczą „kulturę"... Mogliśmy przyjąć 7 tysięcy, a może więcej, przecież pielgrzymów przyjechało na spotkanie z papieżem ponad milion, miejsc w Caritasie jest ponad 30 tysięcy.

Wysłałem 100 zł na konto Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, co więcej mogę zrobić? Przekonać prezesa czy panią premier do zmiany decyzji? A może tego błazna Błaszczaka, którzy za swój sukces uważa, że te 7 tysięcy skonało pod gruzami syryjskich miast?

A może zapalić znicze pod ambasadą rosyjską? Przecież to wszystko przez Putina. Nie, nie okłamujmy się, to nie jego wina. To wyłącznie wina naszej bylejakości, arogancji, tchórzliwości i zobojętnienia.

Ta dwójka żydowskich uchodźców: On i Jego Matka, odesłaliby te swoje złote korony, w które ich ubraliśmy, zapewne do Syrii, zresztą w żadnym polskim kościele już ich nie ma, dawno uciekli do Syrii przytulić swoje dzieci w ostatniej drodze...

A my znowu zasiądziemy za dwa tygodnie przy stołach, najemy się do syta, pomodlimy i czekając na przyjście gościa do pustego nakrycia, będziemy udawać, że wszystko jest w porządku. A ja będę prosił tę dwójkę Żydów uchodźców: króla i królową polskiej ziemi, o cud zmiany w chorych głowach i będę czekał - na Syryjczyków.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Piękny, piękny list. Syryjczycy to tacy sami ludzie jak my. Zamożni lub biedni, wykształceni lub nie, pozbawiani przez okrutny reżim i polityków podstawowych ludzkich praw.Cały czas pytam, gdzie mogę spotkać tych uchodźców i zaprosić ich do siebie. Może trzeba pojechać na Lampedusę czy do Paryża i zwyczajnie zabrać ich stamtąd. Jak zareagowaliby na nich okoliczni mieszkańcy, straszeni przez nasz (nie)rząd terrorystami, pasożytami itp. To jest haniebne postępowanie.
już oceniałe(a)ś
0
0
syria to był spokojny i stabilny kraj do momentu, w którym USA zaczęły finansować najemników z tzw. Armii Wolnej Syrii. Ci pieniądze brali chętnie ale gdy miało dojść do walki to dowództwo z kasą zwiało do Turcji a szeregowcy przeszli na stronę kalifatu. Celem USA i Izraela który kieruje ich działaniem na Bliskim Wschodzie nie jest demokratyczna Syria, bo w tamtym regionie taki ustrój nie istnieje w zadnym kraju ale obalenie Assada. Chcą ustanowić rząd który podpisze pokój z Izraelem ( obecnie jest stan zawieszenia broni ) i zrzeknie się praw do wzgórz Golan które Izrael okupuje i które chce a obecnie nie może dołączyć do swojego kraju. To jest powód tej wojny i wściekle zajadłej antyabbasowskiej propagandy ze strony hasbary, której tubą propagandową na Polskę jest Agora.
już oceniałe(a)ś
0
0
Moja głowa nie jest chora. To nie ja strzelam do Syryjczyków i zrzucam na nich bomby. Robią to INNI SYRYJCZYCY. Z ludzkiego punktu widzenia - przykro mi i smutno. Problem w tym, że problemu nie rozwiąże ani 100 zł wpłacone na konto, ani przyjęcie 100 uchodźców ani nawet 7000 ani nawet miliona. Ludzie tak samo będą ginąć. Autor może przyjmować pod swój dach uchodźców, jeśli poprawi to jego samopoczucie - ale tylko tyle.
@masofre "Problem w tym, że problemu nie rozwiąże ani 100 zł wpłacone na konto, ani przyjęcie 100 uchodźców ani nawet 7000 ani nawet miliona." Nie rozwiąże, ale czy to znaczy, że taka pomoc nie jest potrzebna? Czy fakt, że nie możemy powstrzymać tej wojny usprawiedliwia obojętność i bezczynność?
już oceniałe(a)ś
0
0
Jak to słodko zabrzmiało: błazen Błaszczak...
już oceniałe(a)ś
0
0
Proponuje przetlumaczyc list na angielski i wyslac w Europe. Pelno sie kreci tam Syryjczykow, i na pewno ktorys przyjmie zaproszenie - twoje modlitwy zostana w koncu wysluchane (zyd uchodzca mowil: 'modlcie sie a bedzie wam dane' ), no i oczekiwanie sie zakoncza. Bylby to tez piekny gest i przyklad dla innych 'chorych glow'
@biten89 a ja proponuję, żebyś go jeszcze raz przeczytał; a potem jeszcze raz; i kolejny; i tak do skutku - dopóki nie odnajdziesz w sobie choć odrobiny człowieczeństwa;
już oceniałe(a)ś
0
0
@aneka72 nie mam zamiaru czytac go ponownie bo jest zbyt populistyczny. Jezeli chodzi o moje czlowieczenstwo, to nie bardziej mi ich szkoda niz np. ofiar w Palestynie, Ukrainie, Sudanie Poludniowym czy Somalii. Z Syrii do Polski troche daleko, wiec kilka tysiecy dolcow musi kosztowac taka przeprawa. Bardziej mnie dziwi dlaczego np. sasiedni Izrael nie jest na tyle czlowieczy, aby przyjmowac uchodzcow, ktorzy nie maja kilku tysi na podroz do europy...?
już oceniałe(a)ś
0
0
@biten89 Nie ma to jak ciągle powtarzać 'niech on to zrobi, niech ona to zrobi, przecież nie ja'. Wiesz, co mówił Okudżawa? Chcesz zmienić świat? wyczyść swoje buty. Jeżeli jesteś katolikiem, co powiesz na Sądzie Ostatecznym? Panie, to nie ja powinienem, to oni powinni ...
już oceniałe(a)ś
0
0
@iffa4 Portal i czytelnicy kolebka ateistow, a każdy sobie tu sobie religja gębę podciera. Kodziarze z flagami na ulicach, GW odnosi się do wartości religijnych - to chyba tylko za Jarosława takie pozytywne zmiany :D
już oceniałe(a)ś
0
0
@biten89 zgadza się nawet niewierzących,ale nie zgadzających się na inwazję wyzywają od katolików i żądają przyjęcia katolickich wartości,choć ami też koło kościoła nie stoją.
już oceniałe(a)ś
0
0
Zachęcam do podpisania petycji do polskich władz w sprawie uruchomienia przez Caritas korytarzy humanitarnych - Avazz "Apel do polskich władz o pomoc dla Syryjczyków". Możemy przecież pomóc 150 rannym (sprawdzonym przez służby zanim dotrą do samolotu). Osoby te zostaną w Polsce jedynie na czas hospitalizacji i ostatecznie zostaną przewiezione do innych krajów. Wystarczy, że rząd się zgodzi. Zróbmy choć tyle. Proszę!!!
już oceniałe(a)ś
0
0
dzieki za ten list!!!!!!
już oceniałe(a)ś
0
0
szkoda ześ pan nie tanal czynnie w syrii w ich obronie a stron konfliktu bylo wiele i kazdz by pana przyjela. z gadki nic nie wynika, co najwyzej samopoczucie lepsze.
już oceniałe(a)ś
0
0