Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 

Kiedy kilka lat temu konklawe kardynałów Kościoła rzymskokatolickiego wybrało na papieża tegoż Kościoła argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglia, przedstawicielka tak zwanej kultury wysokiej, dyrektorka teatru z ambicjami, napisała: „Wybrali ch... na papieża”.

Wtedy środowiska również „kultury wysokiej” zachowały postawę co najmniej neutralną  wobec tych słów oraz wystąpiły przeciw usunięciu pani (?) dyrektorki z jej stanowiska.

Zostało to uznane za wolność wypowiedzi artysty.

Co więcej, środowiska tzw. kultury wysokiej potępiły prezydenta Poznania za chęć ukarania bohaterki posługującej się słowem "ch... ", w odniesieniu do przedstawiciela instytucji, której, jak mniemam, ta pani (?) nie lubi.

Teraz inna przedstawicielka kultury wysokiej – Marzena Paczuska – napisała na Twitterze: "Andrzej Wajda R.I.P. Walcie się dalej #NieOddamyWamKultury".

Wywołało to oburzenie Gildii Reżyserów Polskich, którzy zareagowali i domagają się odwołania pani (?) Marzeny Paczuskiej.

Tak więc się plecie „kultura wysoka” na tym świecie.

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Apeluję, byśmy w życiu publicznym wyeliminowali słowa wyrażające wręcz nienawiść i wyjątkowo negatywne emocje wobec adwersarzy, wobec tych, których nie lubimy.

Nie przyjmujmy języka PiS, nie zniżajmy się do ich poziomu. Ponieważ mentalności i języka nienawiści i pogardy PiS-u nie jesteśmy w stanie zmienić, pilnujmy tego, co możemy zmienić – własnego zachowania.

Nie stosujmy dwóch różnych miar. Nie przyjmujmy filozofii Kalego. Doskonalmy się sami. Tylko tak możemy zakończyć pisowski koszmar.

Znajdziesz nas na Twitterze, Google+, Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku.
Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.