Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 

JOLA SACEWICZ - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, w Teksasie.

 

Projekty ustaw o obowiązku odprowadzenia 10 proc. dochodów na instytucje chrześcijańskie, a także zwrotu zasiłków 500 zł na dziecko w rodzinach, które nie wykazują się patriotyzmem i nie biorą udziału w miesięcznicach smoleńskich, mogą wpłynąć do Sejmu po wakacjach.

W przygotowaniu może też być projekt wiążący nieprzestrzeganie wychowania w trzeźwości z podniesieniem opłat za leki oraz wprowadzenie podatku "prodemograficznego" od osób posiadających co najwyżej jednego potomka.

Listę nowych ustaw zamknąć mogą projekty regulacji o depozycie paszportów oraz promowaniu czytelnictwa patriotycznego.

Według projektu ustawy depozytowej paszporty obywatelskie byłyby przechowywane w urzędach administracji terenowej i wydawane za zgodą i po zaopiniowaniu przez naczelnika wydziału.

Projekt czytelnictwa zakładać może wprowadzenie opłat promujących treści patriotyczne. I tak: użytkownicy internetu byliby obłożeni opłatami korygującymi, jeśli ich komunikacja ze stronami internetowymi niepromującymi patriotyzmu przekraczałaby 25 proc. dziennej aktywności. Projekt objąłby również podobnymi opłatami książki, magazyny i prasę codzienną.

***

Te projekty ustaw są nie do wiary? Te uregulowania budzą wątpliwości prawne i zdają się być sprzeczne z konstytucją? A kto zatrzyma PiS przed ich uchwaleniem?

Trybunał Konstytucyjny został zablokowany. Większość parlamentarna może wprowadzać do systemu prawnego, co chce. Prezydent im wszystko podpisze.

Totalitarną władzę, która nie ma kagańca, można pokonać bez wychodzenia na barykady. Taka zwycięska walka zaczyna się od rozmowy z sąsiadem o tym, jak funkcjonuje demokracja.

Stendhal mówił, że "życie jest darem od nielicznych, dla wielu; od tych, którzy wiedzą i mają, dla tych, którzy nie wiedzą i nie mają". 32 proc. Polaków nie używa internetu, większość czyta co najwyżej jedną książkę w roku. Armia sąsiadów, którzy "nie wiedzą i nie mają", nas otacza.

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

REGULAMIN użytkownika "Gazety Wyborczej" >>> Szanowni Państwo, kontynuujemy prace nad systemem komentarzy i ich ocen. Wspólnie możemy sprawić, że nasze forum będzie miejscem przyjaznym i wolnym od agresji.

 

Pomóżcie nam:

 

- nie dyskutujcie z trollami,

 

- jeśli widzicie komentarze, które powinny być skasowane, zgłoście je moderatorowi poprzez kliknięcie kosza przy wpisie,

 

- wpisy i uwagi do systemu moderacji przysyłajcie mailem na adres forum@wyborcza.pl.

 

Dziękujemy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.