Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 

JOLA SACEWICZ - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, w Teksasie.

 

Ojcze Święty,

Ten list jest z Polski, gdzie nazwany zostanie zdradą oraz żydowskim, gejowskim i komunistycznym donosem, jak wskazuje doświadczenie. "Prawdziwi patrioci" z polskich organizacji pozdrawiających się hitlerowskim pozdrowieniem, którzy walczą o "Polskę katolicką" i "tylko dla Polaków", posuną się do gróźb podobnych do tych, jakie Ty, Ojcze Święty, otrzymywałeś od mafii w Argentynie. Oni w publicznej przestrzeni w Polsce bezkarnie mówią: "śmierć wrogom ojczyzny", a wrogów wyznaczają sobie sami; oni krzyczą na demonstracjach: "jebać Araba", i palą kukły Żydów i flagi Unii Europejskiej. Nie spotkało ich dotąd żadne potępienie ze strony władz państwowych. Nasza władza ma wobec nich inne plany - chce im dać broń i utworzyć z nich oddziały obrony terytorialnej kraju.

Na ulicach polskich miast bici są ludzie o innych kolorach skóry

Na ulicach polskich miast, Ojcze Święty, bici są ludzie o innych kolorach skóry. Jeden jest w śpiączce, inni mieli połamane nosy, żebra, kości szczęk. Polska władza nie bierze ich w obronę. Prezydent i premier nie wypowiedzieli ani słowa potępienia dla sprawców. Wręcz przeciwnie, Ojcze Święty - z ust przedstawicieli reżimu padają słowa, które zachęcają do przemocy i nienawiści. Prezes rządzącej partii mówił w polskim parlamencie o uchodźcach, którym myłeś nogi, że roznoszą choroby i robactwo. Gdy przyjedziesz do Polski, on będzie klęczał przed Tobą w pierwszym szeregu.

Po wizycie w obozie uchodźców, Ojcze Święty, zabrałeś ze sobą do Rzymu trzy rodziny muzułmańskie, grupę 12 kobiet, dzieci i mężczyzn. To o 12 osób więcej, niż przyjmie w ramach pomocy humanitarnej prawie czterdziestomilionowa Polska. Tak, Ojcze Święty, to prawda! Polska premier zapowiedziała, że Polska nie przyjmie żadnego z kilku tysięcy uchodźców, których mieliśmy przyjąć w ramach solidarności europejskiej i chrześcijańskiego miłosierdzia wobec potrzebujących. W Polsce mamy ponad 90 proc. katolików, którzy w Wigilię tradycyjnie stawiają na stole pusty talerz dla wędrowca.

Zapytaj o uchodźców, o miłosierdzie, o chrześcijańskie wartości

Kiedy polskie władze będą klękać przed Tobą i całować Twój pierścień, zapytaj ich o uchodźców, o miłosierdzie, o chrześcijańskie wartości, które obecny rząd wpisuje na wszystkich papierach ze swoją pieczątką.

Polska, do której przyjedziesz, Ojcze Święty, będzie wypomadowana i odświętnie przystrojona. Ty, Ojcze Święty, wiesz, że prawda o krajach kryje się jednak w ich szarej codzienności, w tym, jak traktują ubogich, bezbronnych i tych, którzy są w mniejszości. W Polsce, Ojcze Święty, porąbano pomnik Romów zamordowanych przez nazistów, dewastuje się cmentarze żydowskie, krzyczy publicznie "zakaz pedałowania" w twarz ludzi LGBTQ i wybija szyby w organizacjach, które walczą z homofobią. Żaden z tych aktów nienawiści, przemocy, antysemityzmu, homofobii i ksenofobii nie spotkał się ze słowami potępienia ze strony polskiej władzy, mimo wielu apeli, które wysłały do niej osoby publiczne i organizacje pozarządowe. W polskim parlamencie posłowie rządzącej partii kpią z alarmujących raportów o wzroście liczby przestępstw z nienawiści.

Zapytaj o Romów, Żydów, homoseksualistów, muzułmanów

Gdy przyjedziesz do Polski, Ojcze Święty, zapytaj o naszych braci Romów, o polskich Żydów, o polskich homoseksualistów, o polskich muzułmanów. Zapytaj, czy czują się bezpiecznie w swojej ojczyźnie, czy państwo okazuje im, że są pełnowartościowymi obywatelami, których będzie chronić i wspierać jak wszystkich innych Polaków.

Ten list do Ciebie, Ojcze Święty, jest aktem desperacji, bo nad Polską wisi czarna chmura złego przeczucia, że wszystko złe, co się może wkrótce stać, stanie się, gdy zakończą się Światowe Dni Młodzieży. Wówczas już nie będzie tej zapory wstydu przed Tobą i ci, którzy dziś wykrzykują nienawiść i podniecają do przemocy, dokończą swoje dzieło, bezkarnie i w poczuciu oficjalnego przyzwolenia.

Twój pontyfikat, Ojcze Święty, napawa wiarą, że będziesz widział ponad i na wskroś oznakom pustej żarliwości religijnej, że tych, którzy padną na kolana przed Twoim obliczem, zapytasz, czy nie przybyli do Ciebie po łaskę, w zaniechaniu pozostawiając potrzebujących i bezbronnych.

W Polsce są dwie nadzieje przed Twoją wizytą: jedna, że nie zadasz rządzącym żadnych niewygodnych pytań, i druga, że upomnisz się o tych, których krzyku Polska władza nie chce słyszeć.

Tym listem chcę prosić Cię:

Upomnij się o nich Ojcze Święty!

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl REGULAMIN użytkownika "Gazety Wyborczej" >>> Szanowni Państwo, kontynuujemy prace nad systemem komentarzy i ich ocen. Wspólnie możemy sprawić, że nasze forum będzie miejscem przyjaznym i wolnym od agresji.

 

Pomóżcie nam:

 

- nie dyskutujcie z trollami,

 

- jeśli widzicie komentarze, które powinny być skasowane, zgłoście je moderatorowi poprzez kliknięcie kosza przy wpisie,

 

- wpisy i uwagi do systemu moderacji przysyłajcie mailem na adres: forum@wyborcza.pl.

 

Dziękujemy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.