Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poniżej pełna treść listu:

"Szanowny Panie Prezydencie,

z narastającym niepokojem obserwujemy radykalizację postaw i eskalację skrajnych deklaracji składanych przez niektóre środowiska w Polsce. Publiczne spalenie kukły Żyda we Wrocławiu, zaproszenie przedstawicieli ONR do szkoły w Płocku, a ostatnio pogróżki na stadionie Legii pod adresem osób i organizacji publicznych, w tym Komitetu Obrony Narodowej - to tylko niektóre z wielu zaobserwowanych działań zmuszających do refleksji.

Jesteśmy sympatykami Komitetu Obrony Demokracji z warszawskiego Ursynowa. Ale przede wszystkim jesteśmy świadomymi obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej. Dlatego nasz stanowczy sprzeciw budzi eksponowanie w przestrzeni publicznej haseł grożenia śmiercią ludziom o odmiennych poglądach. Jednocześnie zaskakuje nas i niepokoi brak odzewu ze strony polskich władz na zdarzenia, które niewątpliwie jeszcze bardziej niż dotąd mogą zantagonizować nasze społeczeństwo. Nie tego należy oczekiwać w państwie prawa, zwłaszcza w świetle ostrej reakcji organów ścigania na niedawne wydarzenia w Suwałkach podczas otwarcia wystawy z udziałem Anny Marii Anders.

Nie tak dawno przedstawiciele środowiska politycznego Pana Prezydenta dostrzegli w kibicach patriotów. Chcielibyśmy więc od Pana usłyszeć, czy takie groźby jak na stadionie Legii, wysuwane pod adresem inaczej myślących obywateli, są przez Pana Prezydenta akceptowane? Czy mieszczą się w Pańskim kanonie kibica - patrioty? Czy możemy czuć się bezpiecznie w naszym kraju? Chcielibyśmy publicznie usłyszeć w tej sprawie głos Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Z wyrazami szacunku,

*KOD Warszawa-Ursynów i sympatycy"

REGULAMIN użytkownika "Gazety Wyborczej" >>> Szanowni Państwo, kontynuujemy prace nad systemem komentarzy i ich ocen. Wspólnie możemy sprawić, że nasze forum będzie miejscem przyjaznym i wolnym od agresji.

 

Pomóżcie nam:

 

- nie dyskutujcie z trollami,

 

- jeśli widzicie komentarze, które powinny być skasowane, zgłoście je moderatorowi poprzez kliknięcie kosza przy wpisie,

 

- wpisy i uwagi do systemu moderacji przysyłajcie mailem na adres forum@wyborcza.pl.

 

Dziękujemy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.