Kościół katolicki był naszą wielką podporą, ochroną, opiekunem i nadzieją w czasach, kiedy walczyliśmy przeciwko opresji, która panoszyła się przez wiele lat w Polsce, kiedy angażowaliśmy się przeciwko tym, którzy rządzili na każdym kroku, łamiąc prawo i prawa człowieka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czcigodny Księże Arcybiskupie,

Staram się być wierną córką Kościoła Katolickiego, śledzę nauki moich duszpasterzy. Zalicza się do nich Ksiądz Arcybiskup, mimo że mieszkam w innej diecezji, ale jeszcze niedawno pełnił Ksiądz Arcybiskup funkcję przewodniczącego Episkopatu Polski.

Otóż, w kazaniu rezurekcyjnym tego roku powiedział Ksiądz Arcybiskup następujące słowa (cytuję za internetowym "Serwisem Abp. Józefa Michalika"): Nowa Targowica się pojawiła. Oskarżają Polskę. Mobilizują obce narody na forach międzynarodowych do nienawiści wobec Polaków, którzy mieli odwagę wybrać innych, a nie ich samych. Zdumiewające spojrzenie. To się już dawno nie powtarzało. Ale to nie jest chwałą tych ludzi, że zaufanie, którym zostali obdarzeni przez część narodu, wykorzystują przeciw ojczyźnie .

Jak zapewne Ksiądz Arcybiskup już wie, owe słowa wzbudziły znaczne zaskoczenie, zdumienie, zaniepokojenie wielu osób, które pragną, by w Polsce panowały rządy prawa, żeby wolność, którą wywalczyliśmy sobie ponad ćwierć wieku temu, była przestrzegana i pielęgnowana, żebyśmy byli pełnoprawnym, odpowiedzialnym i solidarnym członkiem wspólnoty europejskiej, do której wstąpiliśmy już ponad dekadę temu, przy nieocenionym wsparciu św. Jana Pawła II. Te słowa Księdza Arcybiskupa zaniepokoiły nas, którzy angażujemy się w sprawy Polski i Unii Europejskiej, również ja zaliczam się do tego grona. Bardzo zależy mi na tym, aby słowa były jasne i zrozumiałe, aby były "tak - tak, nie - nie" i nie siały niepotrzebnych napięć i podejrzeń.

Dlatego, proszę pozwolić, że zwracam się do Księdza Arcybiskupa z prośbą o wytłumaczenie, o co konkretnie Księdzu Arcybiskupowi chodziło, kiedy wygłaszał te strasznie obciążające zdania. Kto to jest, ta nowa Targowica? Kim są ci Targowiczanie? Kto konkretnie sieje nienawiść, o której mówi Ksiądz Arcybiskup w kazaniu? Jak się owe osoby nazywają i jaką funkcję pełnią? Gdzie i na jakich forach mobilizują jakie obce narody do nienawiści wobec Polaków? Kto i gdzie, konkretnie, wykorzystuje zaufanie, jakim został obdarzony, przeciw Ojczyźnie?

Proszę wybaczyć, że zwracam się do Księdza Arcybiskupa publicznie, ale słowa swoje, pełne najcięższych zarzutów, wypowiedział Ksiądz Arcybiskup również publicznie, zostawiając wiele niewiadomych umożliwiających przeróżne spekulacje. A przecież nie o to nam chodzi w Kościele katolickim, aby dzielić i skłócać ludzi poprzez niedomówienia i sianie nieuzasadnionych, ale bardzo poważnych podejrzeń.

Nigdy nie zapomnę, jak Kościół katolicki był naszą wielką podporą, ochroną, opiekunem i nadzieją w czasach, kiedy walczyliśmy przeciwko opresji, która panoszyła się przez wiele lat w Polsce, kiedy angażowaliśmy się przeciwko tym, którzy rządzili na każdym kroku łamiąc prawo i prawa człowieka, zabierali nam naszą wolność, podsłuchiwali nas, kontrolowali i aresztowali, odcinali od wolnego świata, siali kłamstwo i propagandę poprzez media publiczne i nauczanie w szkołach, którzy dzielili nas i siali podejrzliwość jednych do drugich, którzy poprzez złą organizacje administracji, pracy i fatalne gospodarowanie zasobami naturalnymi rujnowali Polskę, a do tego dochodziły napięte stosunki z naszymi zachodnimi sąsiadami i udział w zimnej wojnie w ramach Paktu Warszawskiego. Nie przesadzam, mówiąc, że Kościół i wielu dzielnych i mądrych księży i biskupów pomogło nam jakoś przebrnąć przez te mroczne czasy.

Nie mogę więc sobie wyobrazić, nie mogę przyjąć do wiadomości, że mój Kościół mógłby i dziś nie stać na straży wielkich wartości takich jak rządy prawa, prawda, wolność i godność obywateli, pokój, współpraca i wspólnota narodów europejskich. Nie mogę sobie wyobrazić i nie chcę przyjąć do wiadomości, że mój Kościół mógłby atakować, a nie brać w obronę tych, którym te wartości są drogie, którzy poświęcają im czas, umiejętności i wiele pracy. Dlatego też ufam, że otrzymam wyczerpującą odpowiedź od Księdza Arcybiskupa.

Pozostaję ze słowami głębokiego szacunku,

Róża Thun (Róża Maria Gräfin von Thun und Hohenstein)

Posłanka do Parlamentu Europejskiego

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl REGULAMIN użytkownika "Gazety Wyborczej" >>> Szanowni Państwo, kontynuujemy prace nad systemem komentarzy i ich ocen. Wspólnie możemy sprawić, że nasze forum będzie miejscem przyjaznym i wolnym od agresji.

 

Pomóżcie nam:

 

- nie dyskutujcie z trollami,

 

- jeśli widzicie komentarze, które powinny być skasowane - zgłoście je moderatorowi poprzez kliknięcie kosza przy wpisie,

 

- wpisy i uwagi do systemu moderacji przysyłajcie mailem na adres forum@wyborcza.pl.

 

Dziękujemy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dzieki za ten swietny tekst. Postawa Kosciola wobec pisowskiej awantury jest haniebna!
  @ef.ha Ten list jest za grzeczny! Taki cham jak Józef Michalik nie zrozumie kulturalnej mowy! Tylko język adekwatny do chamstwa Michalika dotrze do niego i jemu podobnych z grona episkopatu Polski!
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  @pis_won_za_don Wiele prawdy w tym co piszesz o kościele któremu w większości wypadkow tylko zależy na kasie dla siebie i Watykanu ale w przypadku wyzwolenia spod komunizmu to kościół odegrał pozytywna rolę w tym procesie, zjednoczając cały narod, robotników i inteligencję, wieś i miasto etc. Ale Polacy dali kościołowi za dużo władzy, z wdzięczności pewnie i teraz jest co jest, feudalizm...
  już oceniałe(a)ś
  14
  2
  @ef.ha Proszę mnie nie rozśmieszać. Ten tekst możnoa by zatytułować "Naiwność pensjonarki". A w ogóle baba, tak baba, nie kobieta, "rozwaliła" mnie tym "Staram się być wierną...". Gdzie wy wszyscy macie oczy, gdzie macie rozumy? Za ten SYF, który jest odpowiadają wszyscy "starający się", tak jak poprzedni trwał dzięki wszystkim starającym się być oddanymi idei komunistami. Niech was wszyscy diabli!
  już oceniałe(a)ś
  9
  8
  @ef.ha "że mój Kościół mógłby i dziś nie stać na straży wielkich wartości takich jak rządy prawa," Kościół ma się zajmować interpretacją zapisów w konstytucji? A jeśli tak, to oczywiście po myśli PO. Pani grafini szczuje w PE i to bardzo. Przykład- do tej pory Polacy popierali Polaków w instytucjach europejskich, ale pani grafini- Nie! Drugi: popieranie kłamliwej i chamskiej Kukieły, za którą musiały przepraszać i restauracja i hotel. Grafini! Psia mać! A poza tym Michalik to nie cały Kościół gościu, ale jednak miał racje.
  już oceniałe(a)ś
  1
  21
  @citaobscura Jeszcze raz przeczytaj tekst tylko teraz ze zrozumieniem. To będzie trudne ale się postaraj. Skoro potrafisz pisać to mam nadzieję, że z czytaniem sobie poradzisz.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @ef.ha Jeszcze nie zrozumieli, że PiS wbija im gwoździe do trumny.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @citaobscura Jako głupek zapewne nie potrafisz powiedzieć kogo te słowa dotyczyły? To może zastosuję logikę purpurata i napiszę: "są młodzi chłopcy w tym kraju, którzy dla posad uprawiają wstrętne praktyki z prezesem jedynie słusznej partii" i teraz zastosuję twoją logikę "każdy kto odpowie nienawistnie na ten wpis będzie "tym właśnie chłopcem, bo odpowiadając weźmie te słowa do siebie" - to się nazywa manipulacja. Jednak ja chciałbym się dowiedzieć czy ty wiesz czym była TARGOWICA, kto ją stworzył, dlaczego i przeciwko komu? Zrozumiałeś aluzję
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @pis_won_za_don Mowiac KOSCIOL dodawaj zawsze, ze to sa wycofani mezczyzni, gorsza rasa ludzka, mezczyzna to jest takze terrorysta, morderca najwiekszy w historii swiata.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @reniaz Tylko dlatego że walczył o swój dobrobyt. Wszystkim piszącym przypomnę. Kościół to my wierni. Biskupi i episkopat mają swoje priorytety. Czy słyszeliście aby którykolwiek biskup upomniał jakiegokolwiek katolickiego posła że w obliczu krzyża w sejmie, oszukuje, kłamie, i jest obłudnikiem? Czy słyszeliście aby zakazali agitacji z ambon, lub przynajmniej zgodnie z nauka Jezusa - "Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Ewangelia według św Mateusza (Czystość zamiarów)" powiedzieli wyznawcom, nie głosujcie na tego obłudnika? W podobny sposób powinni zachować się gdy chodzi o aborcję, lub in vitro. Powinni nakazać swoim wyznawcom będącym posłami nakazać umieścić zapis: "ustawa ta dotyczy wyznawców wiary Rzymsko-katolickiej." Choćby dla czystości postępowania zgodnie z nauka Jezusa: "Złota zasada postępowania. - Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie ! Albowiem na tym polega prawo i prorocy." Oraz uczciwości wobec ludzi innego wyznania gdyż: "- Wypowiadanie się niektórych hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego w imieniu całego chrześcijaństwa przekracza nie tylko debatę bioetyczną, ale także ramy ruchu ekumenicznego - mówi biskup Marcin Hintz, - teolog, etyk, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie; biskup pomorsko-wielkopolski Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego BP MARCIN HINTZ: W 2009 r. synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przyjął niemal jednomyślnie, przy jednym tylko głosie wstrzymującym, oświadczenie w sprawie dopuszczalności stosowania metody in vitro. Stwierdzamy w nim, że Kościół luterański w RP akceptuje stosowanie metody in vitro jako sposobu leczenia niepłodności i widzi w niej formę wspierania wartości rodzinnych i działania dla dobra rodziny".
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @szyderca_i_kpiarz 7-iu biskupów i Prymas należeli do "Targowicy"(w proteście przeciw Konstytucji 3-go Maja) byli to : 1. Prymas Michał Jerzy Poniatowski 2.bp.Chełmski Wojciech Skarszewski, 3. bp. Żmudzki Jan Stefan Giedroyć, 4. bp. Poznański Antoni Onufry Okęcki, 5. bp. Łucki Adam Naruszewicz, 6.bp. Wileński Ignacy Jakub Massalski, 7. bp. Inflancki Józef Kossakowski, 8. bp. Przemyski Michał Sierakowski, o takich kreaturach jak Szczęsny Potocki, Xawery Branicki, czy Seweryn Rzewuski lepiej nie wspominać ! A całej tej bandzie błogosławił i życzył powodzenia na uroczystym połączeniu Targowiczan Litwy i Polski, Papież Pius VI. tzw. Konfederacja Obojga Narodów. Ojciec Święty, powstańców Powstania Listopadowego nazwał warchołami, wichrzycielami i buntownikami, a klerowi polskiemu nakazał, by przekonywał Polaków, że władza cara pochodzi od boga i należy ją uznawać. Powstańcy Kościuszki okazali swoją dojrzałość i patriotyzm, gdyż powiesili na szubienicy biskupa Kossakowskiego oraz biskupa Massalskiego, a prymas Poniatowski zażył truciznę w cieniu budowanej dla niego szubienicy. Wszyscy trzej byli płatnymi kolaborantami cara Rosji. Podczas Powstania Styczniowego, na wschodnich kresach zniewolonej Polski, powstańcy powiesili kilkudziesięciu księży katolickich, którzy zdradzili ich carskiej ochranie. Prymas Woronicz koronował na króla Polski cara Mikołaja "
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @starzec63 Ale po co znać historię? Łatwiej rządzić ciemną masą.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Mądrze i pięknie. Szkoda, że powyżej poziomu percepcji niektórych arcypiskupów.
  @hph1 A ja całkiem poważnie prosiłbym Panią Thun, aby napisała swój list ponownie, ale tym razem na siedząco i z podniesioną głową. A nawet zaciśniętą pięścią. Bo to, jak tymczasem ten list napisała, nie przystoi kobiecie, człowiekowi przyzwoitemu i przyzwoitości niewstydzącemu się, inteligentowi i politykowi. Nie ma powodu, aby kobieta pisała taki wiernopoddańczy w formie list. Nie ma powodu, aby nie dawać jasnego i mocnego wyrazu swojej przyzwoitości. Nie ma powodu, aby korzyć się jako polityk przed chamem (choćby i arcybiskupem). Kwestię wyraźniejszego zaznaczenia obrzydzenia słowami i osobą pana Michalika pozostawiam Pani do rozważenia.
  już oceniałe(a)ś
  28
  2
  @hph1 Wynurzenia naiwnej pensjonarki. Szanowna pani, człowiek honoru zaciągnięty dług zwraca nie skarżąc się, że ciężko. Trzeba było odciąć się od czarnych i nic od nich nie brać. Ja mam czyste sumienie. Pani niech w dalszym ciągu STARA SIĘ i nie narzeka. Proszę nie zapominać jednak, że trwając przy KK jestvpani jes jak członek NSDAP trwający przy partii w końcu kwietnia 1945r. Niech was wszyscy diabli.
  już oceniałe(a)ś
  8
  5
  @hph1 Ich percepcja kończy się na strzyżeniu owieczek i państwa ( z pomocą prezesika i jego popychadeł) z kasy. I w tym są doskonali od kilku stuleci.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @hph1 Ja chciałbym odpowiedzieć na Pani pytanie. To PiS powoduje niechęć do Polaków, którzy oddali władzę w ręce Jarosława Kaczyńskiego. To odwrót od zasad liberalnej demokracji spowoduje, że Polacy nie będą poważnie traktowani w Europie. Arcybiskup źle określa uczucia Europejczyków w stosunku do nas. To nie jest nienawiść. To jest współczucie, które przerodzi się w obojętność.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @hph1 to prawda
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Gdy mądry człowiek pisze, to można tylko z szacunkiem pochylić głowę i chociaż na forum "podpisać" się pod treścią listu. Piękne i mądre słowa.
  @sabob no i zaraz się zacznie... dziennikarze pokorni i inni kaczyści-leniści będą grzebać w IPN i lustrować poprzednie pokolenia Pani Róży Thun - długo to potrwa, bo pokoleń tym razem wiele i trudno będzie znaleźć jakiegoś lewaka...
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @sabob Wszystko prawda, nie wiem tylko dlaczego tłucze mi się po głowie myśl, że autorka urwała się z choinki. "Nie mogę więc sobie wyobrazić, nie mogę przyjąć do wiadomości..." - naprawdę?
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @zulawi Żałosne skamlenie pod drzwiami biskupa. Nawet jak otworzy to Pani Róża zobaczy jedynie figę. Nie mam nic wspólnego z michalikową dziedziną, ale wstyd mi było czytać taki tekst pisany przez wykształconą osobę.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @re_pupa Och, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych... w razie czego przerobi się na "lewaka" kogoś z Pawlikowskich; albo i prof. Tarnowskiego - a co? Jak szaleć, to z przytupem.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  to tylko biznes córko, arcybiznes Arcybiskup
  @def11 ... i nie dostaniesz ty, córko Kościoła, odpowiedzi po nazwiskach od specjalisty w dialektyce przybliżonego wynikania: grunt to ziemia, a ziemia to matka, a matka to rodzina, a rodzina jest najważniejsza.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @def11 KK to najwieksza zorganizowana grupa przestepcza w Europie a moze i na Swiecie ? ukrywajaca w swych szeregach , pedofili , gwalcicieli , nie placacych alimentow nierobow, i pospolitych zlodziei organizacja chroniaca przestepcow swym autorytetem ( moco szszarganym) i imunitetemi KK boi sie ze juz dni sa policzone , nie mozna wywyzszac KK ponad inne religie , generalnie wszelkie religie to sprawa indywidualna kazdego czlowieka , a jak ktos nie stosuje sie do prawa i zaslania religia , to powinien byc osadzony i skazany , teraz polityka multi kulti nie pozwala na skazywanie muzulmanskich przestepcow szalejacych w Europie a to dlatego ze KK jest tez uprzywilejowany , gdyby nim nie byl sprawa muzulmanow nawolujacych do nienawisci byla by latwa , ale KK stoi oscia w gardle i nie pozwala na uporanei sie z ekstremizmem muzulmanskim
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Polecam artykuł Wrońskiego z dzisiejszej Wyborczej o prawdziwym obliczu Targowicy, której kler był gorącym zwolennikiem. Lepiej i ostrzej było to wyłożone tu przez kogoś na forum, ale dobrze, że to się przebija do mainstreamu. Jeśli to zrozumieć, to odpowiedź od pana Michalika wydaje się zbędna. Trzeba odzyskać pierwotne znaczenie słów i pojęć, tak bardzo zniekształconych dziś przez gebelsowską propagandę żoliborskiego upiora. Panowie w sukienkach reprezentują obce mocarstwo, obce idee i obce interesy narodowe.
  @milleniusz Wtedy w XVIII wieku caryca Katarzyna zagwarantowała klerowi nienaruszalność ich majątków, więc poparli Targowicę czynnie uczestnicząc w jej tworzeniu. Teraz, to Kaczyński zagwarantował im poszerzenie wpływów na nasze życie i dostęp do dużych pieniędzy z państwowej kasy, więc znowu poparli to, co jest w ich partykularnym interesie, a ze szkodą dla kraju. Tak, to jest nowa Targowica, i znowu w wykonaniu KK.
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  @milleniusz moje reprezentuje... a co do Targowicy, to istotnie historia uczy, że uczestniczyli w niej hierarchowie....
  już oceniałe(a)ś
  7
  4
  @bień mak Też chodzisz w sukience? Jeśli tak, to zakładam, że w czarnej, nie kolorowej, gdyż nie sądzę, aby któryś z książąt zaszczycił nas obecnością na forum. Otóż dokładnie tak. O ile zwykli księża byli z ludem, o tyle kościół instytucjonalny i jego magnatowie, zwyczajnie zdradzili swoją ojczyznę. Z papieżem na czele, choć tu trudno mówić o zdradzie, gdyż on po prostu realizował watykańskie interesy. A teraz kolejny pstrokaty paw ubrał się w ornat i ogonem na trwogę dzwoni. Powtórzę jeszcze raz - to kościół instytucjonalny był targowicą. A może nawet wciąż jest.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Pani Różo ,nie ma róży bez ognia.Biskup odprawia pokutę ,przed prezesem.Wszak kiedyś miał wątpliwość ,o zamachu smoleńskim.Tak jak i pan Piecha ,który nie istnieje w przestrzeni publicznej jako poseł.
  już oceniałe(a)ś
  147
  3
  "Patrz, Kościuszko, na nas z nieba..." Raz Polak skandował. Spojrzał z nieba nasz Naczelnik I ... się zwymiotował.
  @aa2.7 A prezes mówił że to manna z nieba !
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @big_gadu To Gałczyński - 'Na pewnego Polaka'. Prezydent Duda szykuje się do złożenia kwiatów pod pomnikiem Kościuszki w USA, zdaje się...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Co skłoniło panią posłankę Thun do napisania tego listu? Czyżby miała nadzieję, że Jego Eminencja przestanie siać nienawiść? Z ludźmi tego pokroju dyskusja jest niestety jałowa. Można ich tylko omijać z daleka.
  @janzdechlak Do niego i tak nic nie dotrze oprócz szmalu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1