Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dzisiaj w całej Polsce znane budynki zaświecą się na zielono: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Tauron Arena w Krakowie, Złota Brama w Gdańsku, a także popularne miejsca we Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Bydgoszczy i Kielcach.

Budynki te zostaną podświetlone z okazji Dnia Świętego Patryka - narodowego święta Irlandii. Dołączą one do słynnych obiektów takich jak Wielki Mur Chiński, Koloseum w Rzymie oraz Empire State Building w Nowym Jorku. Ponadto w ramach Festiwalu Świętego Patryka w całej Polsce odbywać się będą wydarzenia związane z muzyką i tańcem irlandzkim.

Dzień Świętego Patryka - prezent Irlandii dla świata - obchodzony jest przez jej sympatyków we wszystkich zakątkach globu. Aż 70 milionów osób na świecie to dumni posiadacze irlandzkich korzeni. 17 marca to szczególny dzień, w którym każdy może poczuć się Irlandczykiem.

Warto wspomnieć, że tydzień po Dniu Świętego Patryka Irlandia upamiętni setną rocznicę Powstania Wielkanocnego 1916, kluczowego momentu w jej drodze ku niepodległości. Program obchodów rocznicy zarówno w Irlandii, jak i na całym świecie (także w Polsce) skupi się na osiągnięciach ostatniego wieku, a także refleksji nad tym, jaką Irlandię chcielibyśmy zobaczyć za następne sto lat.

Irlandia jest krajem dynamicznym, otwartym na możliwości oferowane przez nieustannie zmieniający się świat. Przez trzy lata z rzędu była najszybciej rozwijającą się gospodarką Unii Europejskiej.

Od momentu, gdy Irlandia otworzyła swój rynek pracy dla nowych członków Unii Europejskiej w 2004 roku, wiele tysięcy Polaków przyjechało do Irlandii, aby tu mieszkać, pracować i studiować. Aktualnie Irlandia jest domem dla prawie 150 tys. Polaków - to ceniona i szanowana część irlandzkiego społeczeństwa, tworząca most łączący nasze kraje.

W 2015 roku po raz pierwszy odbył się Festiwal Polska Éire ukazujący pozytywny wkład, jaki Polacy wnoszą w życie wyspy. W całej Irlandii odbywały się wydarzenia sportowe i kulturalne. Druga edycja planowana jest na maj tego roku - mam nadzieję, że stanie się on coroczną tradycją. Oczywiście jest wielu Polaków, którzy już powrócili do Polski, niektórzy z założonymi w Irlandii rodzinami. Mam nadzieję, że dobre wspomnienia czasu spędzonego w naszym kraju będą sprzyjać podtrzymywaniu więzi z Irlandią. W ostatnim roku wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Irlandią wzrosła o 23 proc, osiągając wartość 12 mld zł.

Dzięki niemal 60 bezpośrednim lotom pomiędzy trzema irlandzkimi i 11 polskimi miastami jest teraz łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej odwiedzić Irlandię. Warto na własne oczy zobaczyć piękne krajobrazy naszego kraju (można je podziwiać w ostatnich scenach najnowszych "Gwiezdnych wojen"), a także wybrać się na przejażdżkę drogą Wild Atlantic Way ciągnącą się wzdłuż Zachodniego Wybrzeża.

Relacje polsko-irlandzkie kwitną i jestem przekonany, że więzi pomiędzy naszymi krajami będą nadal się rozwijać, a nasze partnerstwo w Unii Europejskiej umacniać oraz że uda nam się znaleźć nowe płaszczyzny wzajemnej współpracy.

Mam nadzieję, że w Dniu Świętego Patryka ciepło pomyślą Państwo o Irlandii, a może nawet założą strój nawiązujący do irlandzkiej tradycji ubierania się w tym dniu na zielono. Serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia Irlandii, aby przekonać się, co Zielona Wyspa ma do zaoferowania!

REGULAMIN użytkownika "Gazety Wyborczej" >>> Szanowni Państwo, kontynuujemy prace nad systemem komentarzy i ich ocen. Wspólnie możemy sprawić, że nasze forum będzie miejscem przyjaznym i wolnym od agresji.

 

Pomóżcie nam:

 

- nie dyskutujcie z trollami,

 

- jeśli widzicie komentarze, które powinny być skasowane, zgłoście je moderatorowi poprzez kliknięcie kosza przy wpisie,

 

- wpisy i uwagi do systemu moderacji przysyłajcie mailem na adres forum@wyborcza.pl.

 

Dziękujemy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.