Podsumowując wymianę korespondencji między senatorami amerykańskimi i polskimi i patrząc na nią ogólnie, można powiedzieć krótko: pisowska klasa polityczna wykazała się analfabetyzmem w czytaniu treści dyplomatycznych zawartych pomiędzy wierszami. A list polskich senatorów do senatorów amerykańskich będzie na pewno używany w szkołach dyplomacji jako pomoc dydaktyczna i przykład niewyobrażalnej bufonady i politycznego faux pas.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 

JOLA SACEWICZ - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, Teksas.

 

Gdyby trzech senatorów PiS pojawiło się nago w amerykańskim Senacie, zrobiłoby to większe wrażenie niż ich list do amerykańskich kolegów, choć miałoby ten sam wydźwięk i ciężar gatunkowy.

List napisali senatorowie PiS - Andrzej Kamiński, Antoni Szymański i Rafał Ślusarz. Adresatami listu są amerykańscy senatorowie, którzy 15 lutego napisali do premier Szydło : Ben Cardin, Nick Durbin i John McCain.

W starym dowcipie mrówka idzie ze słoniem przez most i z dumą szepce: "Słoniu! Ależ my tupiemy!". W swoim liście trzej senatorowie PiS tupią unisono z czwartą mrówką - premier Szydło - która wcześniej odpowiedziała amerykańskim słoniom w duchu: w Polsce demokracja ma się świetnie, zostaliście źle poinformowani, martwiąc się o nas, nie wtrącajcie się w nasze wewnętrzne sprawy w Polsce demokracja ma się świetnie, zostaliście źle poinformowani, martwiąc się o nas, nie wtrącajcie się w nasze wewnętrzne sprawy .

Senatorowie PiS, łącznie reprezentujący prawie 850 tys. uprawnionych do głosowania, dali patriotyczno-narodowy odpór reprezentującym 26 mln wyborców amerykańskich - senatorom z Arizony, Illinois i Maryland. Powierzchniowo te trzy stany są półtora raza większe niż Polska.

Życiorysy naszych senatorów w Wikipedii są zwięzłe, gdy porówna się je z rozwleczonymi do wielkości broszur biogramami amerykańskich kolegów.

McCain vs. Kamiński

Senator McCain na swojej stronie internetowej zamieszcza o sobie tylko cztery zdania, takie najważniejsze: że wybrano go do Kongresu w 1982 roku, do Senatu w 1986 roku, nominowano na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2008 roku i że jest teraz szefem senackiej komisji obrony. Trzeba zajrzeć do innych źródeł, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Okazuje się, że sama lista doktoratów honoris causa senatora McCaina zdaje się dłuższa niż życiorys senatora Andrzeja Kamińskiego, nauczyciela szkoły podstawowej i zasadniczej zawodowej w Dankowicach. Liczba książek, które napisał McCain, przewyższa listę pozostałych posad senatora Kamińskiego, który w życiu był też wizytatorem w kuratorium i radnym.

McCain był uznany w 1997 roku za jednego z 25 najbardziej wpływowych polityków w Ameryce. Senator Kamiński zaś był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa śląskiego.

McCain ma medal "Purpurowe Serce", a senator Kamiński jest członkiem wspierającym Ochotniczą Straż Pożarną. Światowe Forum Liderów nadało tytuł polityka roku McCainowi w 2007 roku, a senator Kamiński został wybrany skarbnikiem miłośników Dankowic. McCain jako jedyny obcokrajowiec dostał najwyższe odznaczenie Gruzji w 2010 roku, a senator Kamiński został prezesem zarządu diecezjalnego akcji katolickiej.

Cardin vs. Ślusarz

Senator Cardin przez 17 lat był w stanowym kongresie Maryland, 19 lat w Kongresie USA, a od 2006 roku jest w Senacie. Senator Ślusarz jest senatorem już drugą kadencję. Cardin ma dokładnie tyle samo doktoratów honoris causa ile senator Ślusarz dzieci. Obu senatorom bliska jest tematyka zdrowia. Senator Ślusarz jest lekarzem i zastępcą szefa ZOZ-u w Lwówku Śląskim. Cardin dowodzi amerykańskim programem czystego powietrza, jest komisarzem US Komisji Helsińskiej, specjalnym wysłannikiem do OBWE zajmującym się problemami antysemityzmu i nietolerancji. Jest najwyższej rangi senatorem w komisji spraw zagranicznych oraz ochrony środowiska i publicznego zdrowia.

Senator Ślusarz udziela się w komisji etyki dolnośląskiej izby lekarskiej we Wrocławiu. Cardin jest najwyższej rangi senatorem w podkomisji relacji zagranicznych ze wschodnią Azją i Pacyfikiem. Udziela się też w komisjach zajmujących się cyberbezpieczeństwem, międzynarodowym rozwojem i finansami.

Senator Ślusarz jest autorem konkursu dla młodzieży licealnej, byłym radnym w powiecie lwóweckim. Pracował w komisji obrony narodowej i zdrowia.

Durbin vs. Szymański

Senator Durbin z Illinois jest "drugim po Bogu" wśród demokratycznych senatorów - minority whip. W Senacie jest od 1996 roku. Senator Szymański jest bezpartyjny i w senacie zasiada po raz drugi. Od 37 lat jest kuratorem sądowym. Senator Durbin uznawany jest za najbardziej liberalnego wśród demokratów. W 2000 roku był brany pod uwagę przez Al Gora jako kandydat na wiceprezydenta USA.

Senator Szymański jest członkiem komisji ds. rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Organizował kongresy o godność matki, ojca i dziecka. Przewodniczy komisji ds. rodziny.

Senator Durbin jest najwyższej rangi senatorem w komisji sprawiedliwości, komisji konstytucyjnej i środków na obronę. Senator Szymański jest członkiem zespołu ds. rodziny w komisji kościelno-rządowej.

Senator Durbin był nagradzany za swoją pracę na rzecz powstrzymania ludobójstwa i pokoju w Darfurze, wartą 600 mln dolarów medyczną pomoc Afryce na walkę z HIV/AIDS i walkę o prawa nielegalnych imigrantów w USA (tzw. DREAM Act). Jako jeden z 23 senatorów głosował przeciw wojnie w Iraku i zasłynął bardzo ostrym protestem przeciw torturowaniu więźniów.

Senator Szymański mocno zasłużył się w ruchach obrony życia i radach do spraw rodziny województwa pomorskiego. Senatora Szymańskiego odznaczył papież Benedykt medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Postscriptum

Podsumowując tę wymianę korespondencji i patrząc na nią ogólnie, można powiedzieć krótko: pisowska klasa polityczna wykazała się analfabetyzmem w czytaniu treści dyplomatycznych zawartych pomiędzy wierszami.

A list polskich senatorów do senatorów amerykańskich będzie na pewno używany w szkołach dyplomacji jako pomoc dydaktyczna i przykład niewyobrażalnej bufonady i politycznego faux pas.

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

 

REGULAMIN użytkownika "Gazety Wyborczej">>> Szanowni Państwo, kontynuujemy prace nad systemem komentarzy i ich ocen. Wspólnie możemy sprawić, że nasze forum będzie miejscem przyjaznym i wolnym od agresji.

Pomóżcie nam:

 

- nie dyskutujcie z trollami

 

- jeśli widzicie komentarze, które powinny być skasowane -- zgłoście je moderatorowi poprzez kliknięcie kosza przy wpisie.

 

- wpisy i uwagi do systemu moderacji przysyłajcie mailem na adres forum@wyborcza.pl

Dziękujemy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Brawo Pani Sacewicz! Wspaniale obnażyła Pani tępotę umysłową i towarzyszącą jej bufonadę oraz zaściankowość naszej żałosnej i destrukcyjnej "elity politycznej". Bywając na zachodzie w czasach komunistycznych przed powstaniem Solidarności, wstydziłam przyznać się, że pochodzę z Polski. Następnie przez ponad 30 lat byłam z niej dumna. Po ostatnich wyborach znowu się wstydzę. Najbardziej się martwię, że ta pseudo elita zrujnuje naszą ojczyznę, wepchnie w łapy Ruskich, a nasze dzieci i wnuki znowu będą przelewać krew. Widać wyrażnie, że Kaczyński ze swoimi pachołkami z Rydzykiem oraz z liczącą się częścią księży to rusofile.
  @zorza napisac, ze Pani rozwalila tych burakow koncertowo to malo :-) drobne szczyle z pissu piszac do senatorow usa znow pokazali swoja malosc... bo w sumie co mieli pokazac? leszcze posledniego sortu ida z trzeciorzedowa argumentacja, a raczej bez niej, na wojenke? jakie to marne, jakie to wolskie...
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zorza Księża to rusofile, bo w Rosji ich kumple są przy korycie. Na Zachodzie zajmują się wspieraniem duchowym ludzi i żaden pasibrzuch nie ustawia żadnego rządu. Europeizacja to koniec kościoła w Polsce, dlatego wiedzą o co walczą.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Senatorowie amerykanscy pamietaja list wojciecha Jaruzelskiego, ktory w 1982 roku tez pisal, ze demokracja w Polsce ma sie swietnie, a Jerzy Urban chcial (w odpowiedzi na propozycje pomocy humanitarnej dla mieszkancow Polski) wysylac bezdomnym Amerykanom spiwory.
  @mirek76pl > Jerzy Urban chcial (w odpowiedzi na propozycje pomocy humanitarnej dla > mieszkancow Polski) wysylac bezdomnym Amerykanom spiwory. Pamiętam! Później w Polskę poszedł taki dowcip: Ogłoszenie, które ostatnio ukazało się w prasie: zamienię M3 w Warszawie na śpiwór w Nowym Jorku.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  To się zagotowało po wiadomych wyczynach posłów i senatorów P&S w dziedzinie praworządności. To nie senne marzenie z onirycznej krainy, to twardy real. Świetna charakterystyka postaci i ukazanie proporcji. Dałbym spokój strażakom bo nic nie winni.
  już oceniałe(a)ś
  41
  2
  bingo więcej takich tekstów ten król nawet nie jest nagi... on jeszcze z drzewa nie zszedł szkoda tylko, że ktoś ich wybrał. Kłamali jak Duda czy wyborcy byli gorsi od nich?
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  To nie tylko dyplomatyczne matoły. To także matoły ekonomiczne, gospodarcze. W każdej dziedzinie to matolarnia najwiekszych lotów. Matolarnia wybrana przez matoły. Zdecydowana mniejszość próbująca korumpować społeczeństwo kasa której nie . Cza przestać cackac sie z tymi matołami nalezy utrudniać im zycie na każdym kroku. Polska nie odda swoich osiagniec ani wolności polfaszystowskim matołom.
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  Czepiaja sie namaszczonych przez Wielkiego Jaroslawa, ePiSkopat a promowanych przez Ojca Dyrektora Filarow Cywilizacji. Przeciez to PiSoweska Polska jest Winkelriedem narodow a za niedlugo ma stac sie jako IV tysiacletnia Rzesza Krolestwem Niebieskim z Mesjaszem Jaroslawem. Kudy do nich zachodnim degeneratom.
  już oceniałe(a)ś
  23
  2
  PiS to destrukcja i nic więcej. Powichrowany psychicznie ludzie kotorzy nie potrafią niczego budować a jedynie demolować. Ich miejsce ejst na śmietniku gdzie niechybnie wylądują. Co ktorzy na ńicgh głosowali to zwykle matoły na czele z Bugajem i Staniszkis, ktorzy sa winni tego ze ta destrukcyjna tluszca dorwała sie do koryta.
  już oceniałe(a)ś
  20
  1
  z poczuciem humoru ale partia rządząca z poczuciem humoru ma na bakier.
  już oceniałe(a)ś
  18
  1