Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

 

JOLA SACEWICZ - dziennikarka, fizyk, matematyk, działaczka LGBTQ. Profesjonalistka politycznego PR. Mieszka z żoną w Dallas, Teksas.

 

Gdyby trzech senatorów PiS pojawiło się nago w amerykańskim Senacie, zrobiłoby to większe wrażenie niż ich list do amerykańskich kolegów, choć miałoby ten sam wydźwięk i ciężar gatunkowy.

List napisali senatorowie PiS - Andrzej Kamiński, Antoni Szymański i Rafał Ślusarz. Adresatami listu są amerykańscy senatorowie, którzy 15 lutego napisali do premier Szydło : Ben Cardin, Nick Durbin i John McCain.

W starym dowcipie mrówka idzie ze słoniem przez most i z dumą szepce: "Słoniu! Ależ my tupiemy!". W swoim liście trzej senatorowie PiS tupią unisono z czwartą mrówką - premier Szydło - która wcześniej odpowiedziała amerykańskim słoniom w duchu: w Polsce demokracja ma się świetnie, zostaliście źle poinformowani, martwiąc się o nas, nie wtrącajcie się w nasze wewnętrzne sprawy w Polsce demokracja ma się świetnie, zostaliście źle poinformowani, martwiąc się o nas, nie wtrącajcie się w nasze wewnętrzne sprawy .

Senatorowie PiS, łącznie reprezentujący prawie 850 tys. uprawnionych do głosowania, dali patriotyczno-narodowy odpór reprezentującym 26 mln wyborców amerykańskich - senatorom z Arizony, Illinois i Maryland. Powierzchniowo te trzy stany są półtora raza większe niż Polska.

Życiorysy naszych senatorów w Wikipedii są zwięzłe, gdy porówna się je z rozwleczonymi do wielkości broszur biogramami amerykańskich kolegów.

McCain vs. Kamiński

Senator McCain na swojej stronie internetowej zamieszcza o sobie tylko cztery zdania, takie najważniejsze: że wybrano go do Kongresu w 1982 roku, do Senatu w 1986 roku, nominowano na prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2008 roku i że jest teraz szefem senackiej komisji obrony. Trzeba zajrzeć do innych źródeł, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

Okazuje się, że sama lista doktoratów honoris causa senatora McCaina zdaje się dłuższa niż życiorys senatora Andrzeja Kamińskiego, nauczyciela szkoły podstawowej i zasadniczej zawodowej w Dankowicach. Liczba książek, które napisał McCain, przewyższa listę pozostałych posad senatora Kamińskiego, który w życiu był też wizytatorem w kuratorium i radnym.

McCain był uznany w 1997 roku za jednego z 25 najbardziej wpływowych polityków w Ameryce. Senator Kamiński zaś był wiceprzewodniczącym sejmiku województwa śląskiego.

McCain ma medal "Purpurowe Serce", a senator Kamiński jest członkiem wspierającym Ochotniczą Straż Pożarną. Światowe Forum Liderów nadało tytuł polityka roku McCainowi w 2007 roku, a senator Kamiński został wybrany skarbnikiem miłośników Dankowic. McCain jako jedyny obcokrajowiec dostał najwyższe odznaczenie Gruzji w 2010 roku, a senator Kamiński został prezesem zarządu diecezjalnego akcji katolickiej.

Cardin vs. Ślusarz

Senator Cardin przez 17 lat był w stanowym kongresie Maryland, 19 lat w Kongresie USA, a od 2006 roku jest w Senacie. Senator Ślusarz jest senatorem już drugą kadencję. Cardin ma dokładnie tyle samo doktoratów honoris causa ile senator Ślusarz dzieci. Obu senatorom bliska jest tematyka zdrowia. Senator Ślusarz jest lekarzem i zastępcą szefa ZOZ-u w Lwówku Śląskim. Cardin dowodzi amerykańskim programem czystego powietrza, jest komisarzem US Komisji Helsińskiej, specjalnym wysłannikiem do OBWE zajmującym się problemami antysemityzmu i nietolerancji. Jest najwyższej rangi senatorem w komisji spraw zagranicznych oraz ochrony środowiska i publicznego zdrowia.

Senator Ślusarz udziela się w komisji etyki dolnośląskiej izby lekarskiej we Wrocławiu. Cardin jest najwyższej rangi senatorem w podkomisji relacji zagranicznych ze wschodnią Azją i Pacyfikiem. Udziela się też w komisjach zajmujących się cyberbezpieczeństwem, międzynarodowym rozwojem i finansami.

Senator Ślusarz jest autorem konkursu dla młodzieży licealnej, byłym radnym w powiecie lwóweckim. Pracował w komisji obrony narodowej i zdrowia.

Durbin vs. Szymański

Senator Durbin z Illinois jest "drugim po Bogu" wśród demokratycznych senatorów - minority whip. W Senacie jest od 1996 roku. Senator Szymański jest bezpartyjny i w senacie zasiada po raz drugi. Od 37 lat jest kuratorem sądowym. Senator Durbin uznawany jest za najbardziej liberalnego wśród demokratów. W 2000 roku był brany pod uwagę przez Al Gora jako kandydat na wiceprezydenta USA.

Senator Szymański jest członkiem komisji ds. rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Organizował kongresy o godność matki, ojca i dziecka. Przewodniczy komisji ds. rodziny.

Senator Durbin jest najwyższej rangi senatorem w komisji sprawiedliwości, komisji konstytucyjnej i środków na obronę. Senator Szymański jest członkiem zespołu ds. rodziny w komisji kościelno-rządowej.

Senator Durbin był nagradzany za swoją pracę na rzecz powstrzymania ludobójstwa i pokoju w Darfurze, wartą 600 mln dolarów medyczną pomoc Afryce na walkę z HIV/AIDS i walkę o prawa nielegalnych imigrantów w USA (tzw. DREAM Act). Jako jeden z 23 senatorów głosował przeciw wojnie w Iraku i zasłynął bardzo ostrym protestem przeciw torturowaniu więźniów.

Senator Szymański mocno zasłużył się w ruchach obrony życia i radach do spraw rodziny województwa pomorskiego. Senatora Szymańskiego odznaczył papież Benedykt medalem "Pro Ecclesia et Pontifice".

Postscriptum

Podsumowując tę wymianę korespondencji i patrząc na nią ogólnie, można powiedzieć krótko: pisowska klasa polityczna wykazała się analfabetyzmem w czytaniu treści dyplomatycznych zawartych pomiędzy wierszami.

A list polskich senatorów do senatorów amerykańskich będzie na pewno używany w szkołach dyplomacji jako pomoc dydaktyczna i przykład niewyobrażalnej bufonady i politycznego faux pas.

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

 

REGULAMIN użytkownika "Gazety Wyborczej">>> Szanowni Państwo, kontynuujemy prace nad systemem komentarzy i ich ocen. Wspólnie możemy sprawić, że nasze forum będzie miejscem przyjaznym i wolnym od agresji.

Pomóżcie nam:

 

- nie dyskutujcie z trollami

 

- jeśli widzicie komentarze, które powinny być skasowane -- zgłoście je moderatorowi poprzez kliknięcie kosza przy wpisie.

 

- wpisy i uwagi do systemu moderacji przysyłajcie mailem na adres forum@wyborcza.pl

Dziękujemy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.