Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drodzy Senatorzy Cardin, McCain oraz Durbin,

W imieniu Komitetu Obrony Demokracji - KOD Polonia USA, piszemy do Panów, aby wyrazić naszą wdzięczność za list do premier Polski Beaty Szydło z dnia 10 lutego 2016 roku .

KOD Polonia USA jest amerykańskim oddziałem Komitetu Obrony Demokracji. Grupy złożonej z obywateli, którzy sprzeciwiają się atakom na demokratyczne instytucje i społeczeństwo obywatelskie w Polsce.

Jesteśmy niezależną grupą zrzeszającą obywateli ze wszystkich środowisk, o różnych poglądach politycznych, którzy jednoczą się, aby wyrazić sprzeciw wobec antydemokratycznych działań rządu premier Szydło, które podejmowane są od przejęcia władzy w listopadzie 2015 roku. Część z nich została opisana w liście z dnia 10 lutego 2016 roku.

Historia współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych jest długa

Polska i Stany Zjednoczone jako pierwsze uchwaliły nowoczesne, demokratyczne konstytucje w XVIII wieku. Stany Zjednoczone oraz polsko-amerykańska społeczność były kluczowym wsparciem w walce o demokrację po kilku dekadach narzuconego z zewnątrz ustroju komunistycznego.

Do niedawna Polska była modelowym przykładem dobrze działającej demokracji oraz aktywnego społeczeństwa obywatelskiego w postkomunistycznym kraju. Jednym z przykładów tego sukcesu było włączenie Polski do sojuszu NATO.

Niestety, Polska w ciągu ostatnich kilku miesięcy zmieniła się z kraju dynamicznych zmian i optymizmu w kraj, w którym nieustannie atakuje się podstawy instytucji demokratycznych. Od czasu przejęcia kontroli nad wykonawczą i ustawodawczą gałęzią polskiego rządu partia rządząca, czyli Prawo i Sprawiedliwość, próbuje uciszyć lub sparaliżować wszelkie instytucje społeczne zdolne do przeciwstawienia się ich drastycznemu programowi.

Wolność prasy

Wolność prasy jest jednym z najważniejszych fundamentów demokracji. Jak zauważyli Panowie w swoim liście, rząd Polski uzależnił media publiczne poprzez poddanie telewizji publicznej, radia oraz agencji prasowych pod kontrolę rządową. Martwi nas nie tylko wprowadzenie formalnej kontroli, ale także wymiana struktur zarządzających poprzez zwolnienie prezesów mediów publicznych oraz ich najlepszych dziennikarzy oraz zatrudnienie osób, które wyrażają większe poparcie dla obecnego rządu. W tej chwili nie ma już wątpliwości, że celem zmiany w ustawodawstwie jest nałożenie kagańca prasie. Tak jak zapowiedział publicznie w grudniu 2015 roku Ryszard Terlecki, szef klubu Prawo i Sprawiedliwość:

 

"Jeśli media wyobrażają sobie, że będą przez najbliższe tygodnie zajmować Polaków krytykowaniem naszych zmian czy naszych projektów zmian, to trzeba to przerwać". Atak na Trybunał Konstytucyjny oraz nakładanie kagańca mediom publicznym były tematem Waszego listu.

Polski rząd przeprowadza więcej niepokojących reform, które zagrażają wolnościom obywatelskim oraz działaniu demokratycznego systemu wielopartyjnego w Polsce.

Nowe ustawodawstwo zniosło procedury oraz profesjonalne kwalifikacje i wymogi, które zostały zaprojektowane tak, aby uchronić służbę cywilną przed kontrolą polityków. W ten sposób rząd może bezpośrednio nominować prezesów publicznych przedsiębiorstw. Chodzi o to, by stworzyć ogromny zastęp wyznawców oraz wymusić dyscyplinę polityczną. Nowe ustawodawstwo organów ścigania zapewnia rządowi gromadzenie informacji oraz inwigilację. Łączy też wcześniej niezależny urząd Prokuratora Generalnego z kontrolowanym przez partię ministrem sprawiedliwości, zwiastując polityczne śledztwa oraz oskarżenia bez niezależnego nadzoru.

Nie jest zaskakujący fakt, iż jednym z priorytetów rządu jest zaprzestanie finansowania polskiego rzecznika praw obywatelskich.

Polska - kraj demokratyczny tylko w teorii

Te zmiany powodują, że Polska, kiedyś model demokratycznej transformacji, zmienia się w demokrację tylko w teorii. Odpowiedź pani premier Beaty Szydło na Państwa list (z dnia 14 lutego 2016 roku) nie zawierała żadnych konkretnych odpowiedzi na zarzuty obywateli, organizacji międzynarodowych, organizacji dbających o prawa człowieka oraz innych wyrażających zaniepokojenie sytuacją w Polsce.

Zamiast wytłumaczenia premier Szydło wyraża "zdziwienie" listem od Panów i zbywa Panów, pisząc, że "brakuje Panom rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce".

Krytykuje Państwa list za to, że jest "obarczony wieloma błędami", nie wskazując tych błędów, i "dziwi ją to, że wewnętrzny spór polityczny" może prowadzić do "prób ingerencji ze strony polityków innych państw".

Ta wymijająca, obronna odpowiedź jest niestety bardzo charakterystyczna dla obecnego polskiego reżimu. Zamiast zaangażować się w merytoryczną dyskusję na temat swoich niepokojących poczynań w czasie ostatnich trzech miesięcy prowadzi orwellowską podwójną mowę na temat faktów i kwestionuje motywy osób zaniepokojonych sytuacją. W międzyczasie ciągle zacieśnia pętlę wokół demokratycznych instytucji i swobód obywatelskich, zagrażając kluczowemu sojuszowi z USA.

USA przyjacielem Polski

W imieniu Komitetu Obrony Demokracji - KOD Polonia USA oraz tych członków polsko-amerykańskiej społeczności, którzy cenią zarówno amerykańskie, jak i polskie tradycje demokratyczne oraz wolność, namawiamy Panów do kontynuowania nacisków na rząd polski, aby udzielił konkretnej odpowiedzi na Państwa zarzuty.

W międzyczasie prosimy o zachęcanie rządu Stanów Zjednoczonych do sprawienia, by sprawa polskiej demokracji była podstawą kontynuowania wszelkich dyskusji i negocjacji z Rzeczpospolitą Polską, aż do wytłumaczenia tych kwestii. Stany Zjednoczone nadal powinny pełnić historyczną rolę przyjaciela polskiej ludności i demokracji.

 

List w wersji angielskiej tutaj

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.