Mieszkamy za granicą. Naprawdę nikt tu nie donosi na Polskę, ale po raz pierwszy w naszym emigracyjnym życiu wstydzimy się za nasz kraj.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Koledzy mojego męża z pracy: Francuz, Niemiec, Szwajcarka, Szwedka, Holender, czy moi przyjaciele: Szwajcarka i Niemiec, nie dają nam spokoju. "Co się tam u was dzieje?". Nie umiemy im odpowiedzieć, mimo że śledzimy na bieżąco rozwój wypadków, a podczas świątecznego czasu w Polsce rozmawialiśmy wiele o polityce z rodziną i przyjaciółmi.

Czytamy też niemieckojęzyczne gazety, oglądamy szwajcarską telewizję. Wizerunek Polski w Europie był do niedawna bardzo dobry. Podawano ją za wzór demokratycznych i gospodarczych przemian. Teraz opinia publiczna w Europie jest zdezorientowana. Naprawdę nikt tu nie donosi na Polskę, ludzie są po prostu zszokowani radykalną zmianą w polskiej polityce, a że mają oczy, uszy, to i umieją patrzeć, słuchać, analizować i wyciągać wnioski. Nie potrzebują suflerów.

My też staramy się zrozumieć, co się dzieje. Braliśmy udział w wyborach. Angażujemy się.

Mimo wszelkich starań ciągle nie wiemy, czy dobrze rozumiemy sytuację. Czyżby chodziło o dwie wizje Polski: narodowej i nienarodowej, pierwszego sortu i gorszego sortu, katolickiej i diabelskiej, białej i czarnej, dobrej i złej?

Bóg, Honor, Ojczyzna, Polska dla Polaków kontra rowery, wegetarianizm, odnawialne źródła energii, wielokulturowość, sprzątanie kup po psach? Po co te podziały? Czy nie można być katolikiem, który w niedzielę jeździ na rowerze do kościoła, a na dachu ma panel słoneczny? Wegetarianinem, który czyta Biblię?

Skąd w politycznym dialogu wzięło się tyle złości, nienawiści, piętnowania innych?

Czy Polacy chcą żyć w zamkniętym, ksenofobicznym kraju, który wszystkich, którzy wierzą w inne wartości, traktuje jak wroga?

Bardzo trudno nam w to uwierzyć.

Ciarki chodzą nam po plecach, kiedy słyszymy prezesa Jarosława Kaczyńskiego mówiącego w czasie ostatniej miesięcznicy smoleńskiej o tym, że chce uszczęśliwić Polaków. Brońcie nas przed tym Wszyscy Święci! Dziękujemy. Uszczęśliwimy się sami.

Od ludzi wybranych w demokratycznych wyborach oczekujemy sprawnego zarządzania państwem, w którym zabezpieczone będą interesy wszystkich obywateli bez względu na przekonania, religię czy pochodzenie. Tylko tyle i aż tyle.

Dlatego chcielibyśmy zapytać, dla naszej wiedzy i dla wiedzy naszych europejskich przyjaciół: O co w tym wszystkim chodzi? W imię czego rozmontowuje się mechanizmy demokratycznego państwa takie jak Trybunał Konstytucyjny czy media, które zostały stworzone właśnie po to, żeby patrzeć władzy na ręce? W imię czego niszczy się dobrą opinię o Polsce w Europie? Po co nam mentalna wojna z Niemcami, rozdrapywanie wojennych zaszłości? W jakim celu robi się to wszystko? Do czego konkretnie zmierza rządząca Polską formacja polityczna?

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Przydatne linki

Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Mieszkam za granica od wielu lat. Oswiadczam, ze nawet za czasow komunistow nie wstydzilem sie tak za dzialanie wladz rzadowych w Polsce jak to jestem zmuszony teraz. Ludzie pytaja: co wy tam wyprawiacie ? Odpowiadam "wariat doszedl do wladzy przy pomocy kosciola katolickiego" I taki jest tego rezultat !
@lebrostesab Nie jeden wariat, a wariaci!
już oceniałe(a)ś
61
6
@lebrostesab zostań tam gdzie jesteś i wstydź się dalej jakoś przeżyjemy tu bez Ciebie
już oceniałe(a)ś
4
96
@sadfdsfsd Jak tak wszystkich wywalicie, to zostanie was jakieś 5 mln, czyli będziecie na jedno wciągnięcie dla tow. Putina.
już oceniałe(a)ś
55
0
@strachus.mortus z tego co Pan powyżej pisze to jest emigrantem od czasów PRL więc czep się tramwaju
już oceniałe(a)ś
0
58
@sadfdsfsd > jakoś przeżyjemy tu bez Ciebie Bez niego - tak. Ale on zapewne mieszka i pracuje w jakimś bogatym kraju UE i wytwarza PKB, które potem Unia transferuje do krajów biedniejszych, jak Polska. Jak UE zakręci kurek, to bez tych pieniędzy - bez m.in. jego pracy - zdechniecie polaczku jak psy.
już oceniałe(a)ś
37
1
@strachus.mortus i to ciekawe jakiego "sortu" pozostaną, ale już tak zupełnie obiektywnie - biorąc pod uwagę wykształcenie (ale rzeczywiste, nie wynikające z magisterium zaocznych studiów magisterskich na kierunku humanistycznym na uniwersytecie prywatnym w mieście wojewódzkim sprzed reformy), zarobki, kursy, znajomość języków, itp.
już oceniałe(a)ś
19
0
Skąd ten wstyd i za co? Sam jestem przeciwnikiem tej władzy. Nigdy nie wstydziłem się za kogoś innego niż ja sam! Kompletnie tego nie rozumiem. Niech mnie ktoś oświeci skąd bierze się wstyd za Polskę?
już oceniałe(a)ś
3
26
@boewulf > Niech mnie ktoś oświeci skąd bierze się wstyd za Polskę? Z tego samego źródła, co tzw. patriotyzm. Idiotyczne przekonanie, że z samego faktu przyjścia na świat na jakimś kawałku Ziemi, tej Ziemi, wynika obowiązek odczuwania czegokolwiek względem owego kawałka.
już oceniałe(a)ś
27
0
@lebrostesab Nie przy pomocy kościoła katolickiego a raczej za sprawą jego polskiej karykatury chrześcijaństwa i katolicyzmu w ogóle. Ojciec Dyrektor razem z prezesem Jarosławem utworzyli sobie w Polsce polityczno-pseudokatolicką sektę, dzięki której z prostym ludem mieszkającym na polskich wisach i w małych miasteczkach robią wszytko co im się chce. Biedy i prosty lud nie wie co piszczy w trawie więc jak ćmy idą do ognia. To katastrofa państwowa. Polsce potrzeba na gwałt zdecydowanie więcej edukacji i wolontariuszy z całego świata.
już oceniałe(a)ś
27
0
@strachus.mortus a może im właśnie o to chodzi ..V Rzeczypospolita jak V kolumna putinowska..?
już oceniałe(a)ś
17
0
@jurekde To wszystko przez kościół katolicki i Polaków ;)
już oceniałe(a)ś
7
4
@lebrostesab Nie zapomnimy tych "zasług" kościołowi
już oceniałe(a)ś
17
1
@sadfdsfsd Bez Was , PiSiory , byśmy przeżyli ...
już oceniałe(a)ś
7
0
@sadfdsfsd Wy , pissowcy .... , pod Tramwaje .... Może tak trzeba , żeby Polacy odetchnęli od Zarazy ...
już oceniałe(a)ś
6
0
@boewulf Nie za Polske ....a za...."wstydzilem sie tak za dzialanie wladz rzadowych w Polsce" Rozumiesz roznice ??? Pytam jestas dumny za dzialanie Kaczynskiego ?
już oceniałe(a)ś
3
0
Popiera w całej rozciągłości prof Staniszkis, że PIS nie rozumie Zachodu. Powiem więcej, PIS mentalnie i światopoglądowo tkwi gdzieś w w połowie XIX wieku. Zacofanie, że aż boli. Najlepiej jakby utworzyli z kilku wschodnich województw własne państwo ze stolicą np. w Rzeszowie. Drukowali by dla siebie pisowskie euro i dolary i rozdawali wszystkim, którzy przynajmniej raz dziennie modlą się razem z Ojcem Dyrektorem na antenie Radia Maryja i Zawsze Dziewica. W ich państwie na każdym skrzyżowaniu mógłby stań krzyż, krucyfiks lub rzeźba świętego, a przed każdą bramą do jakiegokolwiek budynku stałby konfesjonał. Dookoła każdego z ich miast mogliby wybudować sobie pierścienie cmentarne, golgoty i kościoły zapasowe. Byliby wreszcie szczęśliwi. Mieszkaliby z daleka od zgniłego kochającego inaczej zachodu samych cyklistów, gdzie na każdym kroku w piwnicy podstępnie czyha na życie chrześcijanina i jego pieniądze Żyd albo Arab, Mason, Lewak albo inny zboczeniec. jednym słowem PISowcy emigrujcie z naszego kraju na wschód. Tam będzie wam zdecydowanie lepiej. Tam też są góry na szczytach których możecie sobie postawić największe na świecie figury świętych. Z panem Bogiem.
@argentyna Tacy amisze jakby. Problem w tym, że ja nie chcę być amiszem w amiszowym raju.
już oceniałe(a)ś
15
0
@dr.skrobisz Amisze żyją razem, pomagają sobie. Mają swoje przekonania, być może śmieszne, ale nikomu nie przeszkadzają. Budują razem swoje życie. Czy pisy budują cokolwiek, oprócz silnej pozycji jednego pokurcza?
już oceniałe(a)ś
18
0
@argentyna Wszystko sie zgadza, tylko mam prosbe, nie dzielmy znowu Polski na wschodnia i zachodnia. We wschodniej Polsce jest mnostwo ludzi ktorym na prawde nie podoba sie to co sie dzieje i wcale nie glosowali na PIS. Chcialabym zaznaczyc ze PIS wygraw w wiekszosci wojewodztw na obszarze calej Polski nie tylko wschodniej. Wystarczy ze PIS za wszelka cene probuje dzielic Polakow, wiec my juz na prawde nie musimy tego robic.
już oceniałe(a)ś
6
1
@argentyna To nie tak,wsrod PIS-owcow nie ma zbyt duzo wierzacych,to tylko na pokaz.Biskupom ten fakt wcale nie przeszkadza,po prostu ubijaja wspolnie interes.Polske zas maja w ....glebokim powazaniu i to jest najgorsze.
już oceniałe(a)ś
2
0
Do władzy absolutnej. Pan K jest chory na władzę i nic innego go nie interesuje. A już najmniej dobro obywateli.
już oceniałe(a)ś
190
63
Mieszkam w Polsce, sporo podróżuje prywatnie, spotykam rożnych ludzi. Od długiego czasu bez skrępowania mowię skąd jestem. Nie czuje sie niezręcznie, tak jak to było wcześniej, zwłaszcza za komuny ale trochę pózniej też. Nareszcie rozmawiam z innymi cudzoziemcami jak równy z równym . Osoby z trochę szerszą wiedzą o Polsce bardzo ciepło wyrażają sie o moim kraju. Ale to już było . Znowu jak powiem, ze jestem z Polski, usłyszę jakieś zatroskane pytania, moze ironiczny uśmieszek . Znowu poczuje sie niezręcznie . Dziekuje panie Kaczyński ......
już oceniałe(a)ś
142
29
Chcemy mowic co nas boli,co jest prawda,zebyscie nam nie zatykali ust...zebyscie pracwali dniami a nie nocami,chcemy aby każdy obywatel-poseł miał prawo wyrazić swój sprzeciw,aby go nie wyrzucal ogrodnik kuchcinski z mównicy,chcemy być traktowani jak rowny z rownym....nie chcemy Judasza,ktory w nocy wyszedl i wydal Chrysusa na smierc,a tak dziś robia pisiory z kaczorem na czele i chcemy jeszcze by jego tez kiedy pod sąd postawiono
już oceniałe(a)ś
111
2
Co chcą zrobić? Oni chcą razem z Kościołem rządzić tym krajem a społeczeństwo ma na nich płacić! Społeczeństwo ma być ciemne i ogłupione ale posłuszne. A im oddać posady, zaszczyty, składać hołdy i stawiać pomniki. To chyba ich cel ostateczny
@kabza1605 tylko kto to wszystko sfinansuje - hahahaha na dyktaturę, to sobie może pozwolić tow. Putin z dwoma tysiącami głowic, z ropą, gazem i całą tablicą Mendelejewa na własnym terytorium i całą plejadą stref wpływu, a tutaj? Montownie i centra księgowe można zwinąć jeszcze szybciej niż się założyło, i co zostanie? Kopalnie, setki kilometrów kwadratowych powierzchni biurowej do wynajęcia, nie spłacane długi hipoteczne, i... pomniki smoleńskie. Witamy w roku 1989 :)))
już oceniałe(a)ś
17
0
@kabza1605 Lepiej płacić na Kościół katolicki niż na banksterów z City, z WallStreet lub brukselską eurobiurokrację. :)))
już oceniałe(a)ś
0
22
@corgan1 Niestety tak samo źle
już oceniałe(a)ś
3
0
@corgan1 Wybacz za szczerość. Piszesz jak idiota.
już oceniałe(a)ś
12
0
Często za granicą brali mnie za ruskiego. Zawsze byłem oburzony a teraz z chęcią powiem. Da.
już oceniałe(a)ś
89
4
"Skąd w politycznym dialogu wzięło się tyle złości, nienawiści, piętnowania innych?" odpowiedź jest bardzo prosta: bo taki jest właśnie Jarosław Kaczyński "ciągle dziewica" a co za tym idzie i cały PiS.
@rosja_to_bandycki_kraj_01 Pytasz skąd się wzięła akcja "zabierz babci dowód"? i gadanie o moherach jako gorszym sorcie Polaków? hm.... nie wyjaśnię tego w 2 zdaniach.
już oceniałe(a)ś
0
15