Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z tych powodów nasze oburzenie wzbudziła książka "Konfidenci", która ukazała się niedawno. Znajduje się w niej obszerny tekst Sławomira Cenckiewicza zawierający rozważania, czy Wiesław Chrzanowski współpracował, czy nie współpracował z tajnymi służbami PRL. Cenckiewicz nie pozostawia wątpliwości, że skłania się ku opinii, iż pod koniec lat 80. Wiesław Chrzanowski utrzymywał podejrzane relacje z Departamentem I MSW. Nie przedstawiając w tej sprawie żadnych przekonujących dowodów, a jedynie konstruując "badawczą hipotezę", w sposób niedopuszczalny rzuca cień na postać wybitnego Polaka.

Wydawca, Editions Spotkania, zatytułował książkę "Konfidenci" i na jej okładce zamieścił zarys twarzy Wiesława Chrzanowskiego obok szeregu innych wizerunków, wśród których bez trudu można rozpoznać Wojciecha Jaruzelskiego. Uznajemy to za prawdziwy skandal. Tu już nie ma miejsca na żadne niedopowiedzenia.

Wydawca książki traktuje Wiesława Chrzanowskiego - żołnierza AK, więźnia politycznego w czasach komunistycznej dyktatury, doradcę "Solidarności" i Episkopatu w czasach PRL - jak "kapusia". Tak też jest prezentowany na stronie internetowej Editions Spotkania reklamującej książkę.

Uważamy, że postępowanie wydawnictwa, autora tekstu oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który książkę "Konfidenci" poprzedził wstępem, przekracza wszelkie granice przyzwoitości.

Sławomir Czarlewski,

 

Irena Czech,

 

Jan Duda,

 

Ewa i Piotr Dykowie,

 

Marek Gadzała,

 

Danuta i Grzegorz Grzelakowie,

 

Bożena i Maciej Grzywaczewscy,

 

Aleksander Hall,

 

Leszek Jankowski,

 

Anna i Lech Jeziorni,

 

Mariusz Kobzdej,

 

Robert Kuraszkiewicz,

 

Jarosław Kurski,

 

Artur Matys,

 

Wojciech Ostrowski,

 

Magdalena Modzelewska-Rybicka i Mirosław Rybicki,

 

Jacek Rusiecki,

 

Małgorzata Rybicka,

 

Paweł Skarżyski,

 

Halina Stelmach,

 

Bożena i Jacek Świderscy,

 

Jacek Taylor,

 

Alicja i Marek Tokarczykowie,

 

Wojciech Turek,

 

Wiesław Walendziak,

 

Tomasz Wołek,

 

Łukasz Żelewski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.