Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zajmij się politykami, zanim oni zajmą się Tobą. Zdecyduj, co dla ciebie jest ważne, czym politycy powinni się zająć w pierwszej kolejności, a czym nie powinni zajmować się wcale. Minimalna stawka godzinowa czy może dofinansowanie armii albo tanie budownictwo socjalne? Legalizacja związków partnerskich, opodatkowanie rolników czy likwidacja finansowania religii w szkole? Zniesienie przywilejów górniczych i mundurowych czy przyjęcie imigrantów?

 

Do najbliższej niedzieli czekamy na Wasze głosy - podpisane imieniem i nazwiskiem, wysłane na adres: ankieta@wyborcza.pl.

1. Zlikwidować KRUS.

2. Zlikwidować wysokie emerytury dla młodych, zdrowych ludzi; w przypadku obciążających/prestiżowych zawodów niech to będą świadczenia pomostowe na czas nauki nowego zawodu. Tylko osobom, które faktycznie coś poświęciły w służbie państwu, powinny automatycznie przysługiwać wysokie renty.

3. Rozdzielić państwo od Kościoła katolickiego i absolutnie nie wprowadzać na tę uprzywilejowaną pozycję żadnej innej religii. Wariant pożądany: wypowiedzieć konkordat. Wariant realistyczny: uznać wyznanie za sprawę prywatną obywateli.

4. Zadbać o bezpieczeństwo obywateli - mam na myśli wypadki drogowe, napady i pospolite burdy w każdym wydaniu.

Wyznaczcie zadania dla naszej klasy politycznej, przysyłając list na adres: ankieta@wyborcza.pl. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym oraz na www.wyborcza.pl

 

To pierwszy etap. W drugim - od poniedziałku 28 września - najpopularniejsze Wasze propozycje poddamy pod głosowanie internetowe, by wyznaczyć najważniejsze zadania dla nowego parlamentu i rządu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.