Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zajmij się politykami, zanim oni zajmą się Tobą. Zdecyduj, co dla ciebie jest ważne, czym politycy powinni się zająć w pierwszej kolejności, a czym nie powinni zajmować się wcale. Minimalna stawka godzinowa czy może dofinansowanie armii albo tanie budownictwo socjalne? Legalizacja związków partnerskich, opodatkowanie rolników czy likwidacja finansowania religii w szkole? Zniesienie przywilejów górniczych i mundurowych czy przyjęcie imigrantów?

 

Do najbliższej niedzieli czekamy na Wasze głosy - podpisane imieniem i nazwiskiem - wysłane na adres: ankieta@wyborcza.pl.

Chodzi o wzrost płac i spadek stopy długotrwałego bezrobocia. Ta zmiana rozwiąże takie inne problemy, jak wypłacalność systemu emerytalnego, możliwość wynajmu mieszkań czy podjęcie decyzji o założeniu rodziny, a nawet przyciągnie zagraniczne firmy usługowe zainteresowane rynkiem wewnętrznym. Ograniczy również skalę emigracji zarobkowej Polaków. Wzrost dochodów osób najmniej zarabiających zwiększy wpływy z VAT (wyższy udział konsumpcji w wydatkach), co dostarczy środków na takie ważne projekty, jak budownictwo mieszkaniowe czy rozwój energetyki. Możliwe narzędzia to:

- zmiana źródeł finansowania dla składek: zdrowotnej, chorobowej, funduszu pracy, wypadkowej;

- znaczne zwiększenie przedziału dla pierwszej stawki podatkowej PIT (obecnie 0 proc., ale może ona też wynosić 5 lub 10 proc.), powinien on wynosić co najmniej minimum socjalne;

- bardziej progresywny system podatkowy. Na Zachodzie najbogatsi płacą 45 proc. PIT, Polska pod tym względem jest o wiele bardziej łaskawa. Inne rozwiązanie to likwidacja składek i wprowadzenie wyłącznie progresywnego PIT, w którym urząd skarbowy rozdziela podatek na odpowiednie składki. Jest to rozwiązanie dające podobne efekty;

- skokowe podnoszenie płacy minimalnej zapowiedziane z dużym wyprzedzeniem, tak by przedsiębiorcy mogli się dostosować. Płaca minimalna jest konieczna, ponieważ pracodawcy zawsze opłacać się będzie obniżenie płacy jak tylko może. Potrzebny jest mechanizm wymuszenia zmowy wśród pracodawców, by płacić więcej.

Wyższa płaca minimalna jest problemem dla przedsiębiorców. Jest szczególnie kłopotliwa dla firm, które chcą konkurować ceną z Bangladeszem. Ale dla polskiej gospodarki jest to rozwiązanie korzystne, gdyż dodatkowe wynagrodzenie pracowników i tak zostanie skonsumowane na rynku lokalnym.

Drugim najważniejszym tematem jest ujednolicenie systemu podatkowego, ubezpieczeń społecznych i prawnego dla wszystkich obywateli. Obecnie mamy bardzo wiele "cechów" zawodowych, które korzystają z przywilejów klasowych kosztem zwykłych pracowników. I tu lista jest bardzo długa: rolnicy cieszący się KRUS-em i podatkiem rolnym (a nawet niższym VAT-em), mundurowi i sędziowie z wcześniejszymi emeryturami, górnicy subsydiowani przez pielęgniarki, księża opłacani za szerzenie swoich poglądów, związkowi działacze opłacani za... właściwie nie wiadomo, co dobrego robią, wreszcie posłowie, których dochód w części jest nieopodatkowany.

Również wśród firm panuje nierówność. Ta sama firma działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może korzystać z licznych ulg podatkowych, nawet jeśli jej działalność nie jest strategiczna dla państwa ani nie dotyczy nowoczesnych technologii.

Wszyscy Polacy powinni pracować w jednym systemie i cieszyć się równymi prawami. Dopóki utrzymujemy niesprawiedliwość, każdy "cech" będzie walczył przede wszystkim o utrzymanie własnego przywileju kosztem innych, zwykle najsłabszych.

Nie da się zbudować solidarnego społeczeństwa, jeśli każdy będzie tylko kombinował, jak tu zabrać innym, by samemu mieć więcej.

Pozdrawiam czytelników i redakcję

Wyznaczcie zadania dla naszej klasy politycznej, przysyłając list na adres: ankieta@wyborcza.pl. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym oraz na www.wyborcza.pl

 

To pierwszy etap. W drugim - od poniedziałku 28 września - najpopularniejsze Wasze propozycje poddamy pod głosowanie internetowe, by wyznaczyć najważniejsze zadania dla nowego parlamentu i rządu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.