Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Polub nas na Facebooku

Uciekinierzy z Bliskiego Wschodu, w szczególności z Syrii, i niektórych krajów afrykańskich to gorący temat w dzisiejszych debatach publicznych. Cierpiący uchodźcy to autentyczny problem. Tonący w Morzu Śródziemnym nieszczęśnicy są ciosem pośrednio wymierzonym w wartości wyznawane przez nas, Europejczyków, mieniących się wynalazcami i obrońcami praw ludzkich. Ogrom gehenny, którą przechodzą uchodzący z piekła terroru, widać właściwie w każdym przekazie medialnym, którego tragizm znamy przecież z naszej nieodległej historii - zburzone miasta, okrutni prześladowcy, ucieczka przed nieludzką opresją. Fakty odnoszące się do uchodźców przedzierających się do ostoi dobrobytu, jakim jawi się Europa, są już powszechnie znane.

I tak w odniesieniu do samej Syrii ocenia się, że wskutek wojny 12 milionów ludzi zostało wysiedlonych. Spośród nich osiem milionów pozostało w Syrii, około czterech uciekło za granicę, zdecydowana większość do sąsiadujących, dotkniętych dotkliwie skutkami niszczącego konfliktu krajów, takich jak malutki Liban. Ledwie ułamek spośród tych zbiegłych przed czyhającą śmiercią, jak się ocenia w przybliżeniu trzysta tysięcy osób, decyduje się na ucieczkę do Europy.

Problemem autentycznym są cierpienia ludzi, którym trzeba pomóc. Argumentów jest bez liku i są one często przytaczane: współczucie, solidarność, chrześcijańskie umiłowanie bliźniego, przyzwoitość, humanitaryzm, empatia, świadomość tego, iż nasi rodzice oraz dziadkowie i babcie przeżywali podobną gehennę wojny i przesiedleń w latach 40. ubiegłego wieku, jak też wiedza o milionach rodaków, którzy w przeszłości i dziś wyjeżdżali z Polski, a taką gościnność innych należy odwzajemnić.

To złożony kompleks faktów i zbiorowych wyobrażeń, który skłania do sądu, iż przecież wszyscy powinni podjąć wysiłek na rzecz pomocy ludziom w wywołanej nadzwyczajnymi okolicznościami potrzebie. Nie prą oni do nas dla kaprysu. To żadna przyjemność tułać się i narażać na szykany, cisnąć się na grożących utonięciem łodziach i przekraczać zasieki z drutu kolczastego na granicach.

W swoich ojczyznach mieli domy, pracę i przedsiębiorstwa. Wygania ich terror i przemoc. Nie chcą zabrać nam niczego, tylko liczą, że wbrew trudnościom zdołają żyć w pokoju, który zapewnią też swoim dzieciom. Mają nadzieję, że wrócą do domu, a jeśli to okaże się niemożliwe, chcieliby rozpocząć życie w nowym miejscu i wówczas dać nam swoje umiejętności i pracę, płacić podatki i zintegrować z przyjmującymi ich społecznościami.

To oczywiste, wydawałoby się, znoszące wszelkie wątpliwości argumenty, które wielu ludzi przecież podziela, powinny sprawić, że wszyscy powinni zrobić co tylko w ich mocy, by uciekinierom pomóc. Tymczasem obojętnych lub wrogich przybyciu przyjezdnych jest zatrważająco wielu. Jakimż potworem trzeba być, by nieszczęsnych ludzi lżyć, również wpisami w internecie, atakować lub rzucać w nich petardami. Jakimiż cynikami są handlarze ludzkiego nieszczęścia i ludzkich istnień. Lata doświadczeń podpowiadają, że zmienienie sposobu myślenia zagorzałych, eufemistycznie mówiąc "integrystów rasowych, narodowych, religijnych, kulturowych", jest prawie niemożliwe. Może niebywałe cierpienie innych i apel o ludzki odruch współczucia do nich przemówi.

Lecz niestety nie tylko oni mnożą wątpliwości. Opór przed pomocą sięga najwyższych szczebli władz. Ich wyrazem są choćby zastrzeżenie przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, m.in. premier polskiego rządu. Streszczają się w haśle, "tak, ale". Potrzebujemy czasu, pieniędzy; chcemy selekcji przyjeżdżających i ich kontroli. Widmo terroryzmu ma usprawiedliwiać powolność i wstrzemięźliwość. Hipotetyczna możliwość zalewu uchodźców z Ukrainy nakazuje ponoć ostrożność.

To wymówki i momentami niesłychana małostkowość. Jasne, że zapewnić warunków nie da się ot, tak. Niemniej słabość przygotowania państwa choćby w obliczu wzmiankowanego konfliktu na wschód od polskich granic nie świadczy dobrze o prowadzeniu zaplanowanej polityki w tym względzie. Tymczasem uchodźcy napłynęli skądinąd i należy ich przyjąć. Sytuacja jest wyjątkowa i wymaga nadzwyczajnych działań i mobilizacji.

Za postawą "moja chata z kraja" stoi niestety dość powszechnie podzielane przekonanie, iż kraj nasz należy chronić przed Innymi, zachować jednolity kulturowo i etnicznie, a jakikolwiek precedens rozpocznie obcą "infiltrację". Mnożą się głosy, że przyjęcie tak "dużej" grupy stanowi zagrożenie i dla bezpieczeństwa, i dla tożsamości. Przecież odlegli kulturowo ludzie nie potrafią się przystosować do życia w naszym kraju.

Czy rzeczywiście coś takiego nam grozi? Czyż jesteśmy tak zakompleksieni, że obawiamy się o naszą kulturę w obliczu garstki ludzi pragnących ewentualnie się u nas osiedlić? Zestawienie liczb znosi te obawy całkowicie. W Unii Europejskiej żyje prawie pół miliarda mieszkańców. Nawet oczekiwanych trzysta tysięcy przybyszów, to ledwie pół procent unijnej populacji!

Gdyby do Polski miała przybyć liczba osób równa owej połowie procentu mieszkańców kraju, to powinniśmy przyjąć 190 tysięcy uciekinierów. Czy zaprawdę taki ułamek najpierw gości i potencjalnie niektórych przyszłych sąsiadów sprawiłby, że zmienimy nasz styl życia, wartości i zwyczaje, przestaniemy mówić po polsku, świętować Wielkanoc i balować do upadłego w Nowy Rok?

Nie. Ponadto Polska, przynajmniej jak dotąd, deklaruje gotowość przyjęcia 2200 ludzi! Nawet gdy będzie to 10 tysięcy przybyszów, to wciąż promil populacji. Mamy się bać, że zachwieje naszym krajem? Jeśli tak jest, to źle z naszą tożsamości i słabiutki to kraj.

Co można zrobić? Z jednej strony państwo polskie powinno pokazać swe solidarne z krzywdzonymi i zarazem z Europą oblicze. Nie można tylko brać, trzeba umieć dawać. Wydatek na uchodźców to znów ułamek w stosunku to setek miliardów euro środków pomocowych. To jeszcze mniej w stosunku do naszego PKB. Szczycimy się też, że należymy do grona najbogatszych społeczeństw świata - i tak jest. Zaiste małe wyrzeczenie warte jest ratowania ludzi, a przy okazji twarzy i sumienia. Z drugiej strony inicjatywa należy do społeczeństwa, jego oddolnych działań.

W tym względzie godna pochwały jest postawa Kościoła katolickiego. Apel papieża i prymasa pokazuje drogę, którą można mieć nadzieję, że pójdzie wielu. Nie tylko parafie, lecz także gminy i lokalne wspólnoty, a nawet jednostki. Wszyscy uczynić mogą wiele, by sprawić, że ludzie tacy jak my będą mogli żyć tak jak my i wśród nas.

*Michał Buchowski, dyrektor Centrum Badań Migracyjnych na UAM w Poznaniu

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.