Obawiam się Pana nieprzewidywalności i tego, że nie usłyszałem ani w Pana orędziu, ani w żadnych z kampanijnych wystąpień tak ważnego dla mnie stwierdzenia, że nie będzie Pan Prezydentem mojego sumienia - pisze w liście do Prezydenta RP Michał Pabian
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

 

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowny Panie Prezydencie!

 

Kurtuazyjnie gratuluję Panu wyboru, który, w co chcę wierzyć, jest wyborem Pana osoby na stanowisko, mające gwarantować spokój, rozsądek, a według mnie, przede wszystkim - gwarancję tego, że prawo, to, jakie Pan zastaje, i to, które będzie tworzone, będzie stosowane godnie i mądrze. Przecież w myśl Konstytucji taka jest rola Prezydenta RP.

Jako obywatel tego kraju, a przyznam się, że w trakcie kampanii wyborczej Pana aktywny "elektorat negatywny", mam do Pana jako Prezydenta RP wielką prośbę.

Nie chciałbym się Pana bać, a czuję właśnie taki lęk. Obawiam się Pana nieprzewidywalności i tego, że nie usłyszałem ani w Pana orędziu, ani w żadnych z kampanijnych wystąpień tak ważnego dla mnie stwierdzenia, o którym marzę - że nie będzie Pan Prezydentem mojego sumienia.

Że zagwarantuje Pan swoją osobą to, że ja i podobni mi ludzie, spokojnie żyjący sobie bez Boga, patriotycznych rocznic, biało-czerwonych krzyży, niefascynujący się rocznicami, pochodami, ale przestrzegający płacenia podatków, uczestniczący w budżecie partycypacyjnym, kupujący, w ramach swoich skromnych możliwości finansowych książki, bilety do filharmonii, muzeów, kin, jestem obywatelem ważnym i nie gorszym w "suwerennej Polsce" niż czytelnicy "Gazety Polskiej", do których także Pan pisał. A boję się, że Pan tego nie dostrzega. Że będę musiał sprawdzać wiadomości nie po to, by dowiedzieć się, że odwiedził Pan Teatr Wielki, ale by odetchnąć, że nie uczestniczy Pan moralnie w "ustawach anty-in-vitro", że jasno daje Pan do zrozumienia, że żaden Chrystus, Budda czy inny zmarły nie może być koronowany na króla Polski.

Że powie Pan wyraźnie, że jesteśmy różni i że cieszy się Pan z tej różnorodności. Że jedni potrzebują Kościoła, a innym wystarczy biblioteka.

Że to świetnie, że są ludzie, którzy wolą pójść do warszawskiego Ogrodu Krasińskich niż na wojskową paradę.

Że pokaże mi Pan, Panie Prezydencie, że Pan potrafi powiedzieć, że to, czego nauczono mnie przecież na polskim uniwersytecie, czyli rozumienia tego, gdzie mit, a gdzie codzienność, że też jestem Super, że Pan zadba, by nikt mi tej wolności nie zabrał.

Że będzie Pan kibicował temu, byśmy mieli jeszcze łatwiejszy dostęp do literatury, że podczas którejś rocznicy czegoś tam stwierdzi Pan, że może koncert Narodowej Orkiestry Polskiego Radia będzie lepszy niż msza w Katedrze?

Wtedy przestanę się Pana bać, bo będę wiedział, że stwierdzenie o anachroniczności Konstytucji RP z 1997 to troska Pana Prezydenta o to, by nikt nie znalazł się na marginesie wielkiej polityki.

I nie oczekuję od Pana żadnej ustawy, żadnych 500 złotych na domową biblioteczkę, rozdawania kawy czy cukierków, ale wyraźnych słów, które dadzą mi poczucie obywatelskiego bezpieczeństwa.

Dziękuję, że mogłem o tym napisać.

 

Z poważaniem,

 

Michał Pabian, Warszawa

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  BRAWO dla autora listu!!
  @Lara Kot Jak śmiano się na jednym z portali, w redakcji GW mamy nowy świecki zwyczaj. Pisanie listów do prezydenta w imieniu czytelników... :) Skąd my to pamietamy? :) youtube.com/watch?v=apvIoZ6ddFc Oczywiście część co naiwniejszych czytelników, łyka takie numery jako autentyczne rzeczy...
  już oceniałe(a)ś
  18
  55
  @Lara Kot Michała Pabiana jakoś nie bulwersował hejt wobec Lecha Kaczyńskiego ze strony PO (z Tuskiem i Komorowskim na czele) i to, że poprzednie wyborcze hasło "Zgoda" Komorowskiego nie miało odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nie bulwersuje go również hejt Gazety Wyborczej i jej czytelników wobec nowego Prezydenta. Ja się boję takich dwulicowych osób, jak autor tego listu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  51
  @Lara Kot A katooszołomów S. Niesiołowskiego i Libickiego autor się nie boi? Katooszołomy z PO są cacy a katooszołomy z PiS-u bee.
  już oceniałe(a)ś
  7
  21
  @Lara Kot Bardzo mądry list.Jednak ze smutkiem i pewnym zażenowaniem widze,że jednak wielbiciele PiS-u nadal dzielą Polaków na lepszych i gorszych. Tymi gorszymi są wszyscy ci,którzy otwarcie przyznają się do nie uczestniczenia w życiu religijnym i nie zginania karku przed kapłanami.
  już oceniałe(a)ś
  31
  7
  @jawanda Jeśli się do czegoś przyznają, niech to robią bez siania hejtu. I tylko lub aż tyle.
  już oceniałe(a)ś
  3
  14
  @obinobi Pan Profesor Stefan Niesiołowski siedział siedem lat w komunistycznym więzieniu,bo nie bał się wygłaszać swoich poglądów. Siedział żebs Tyb mógł teraz bezkarnie wypisywać podobne bzdury. Nawet nie odwołam się do Twojej kultury osobistej,bo jej nie posiadasz.
  już oceniałe(a)ś
  26
  9
  @gnsssr Ty juz nic nie pamietasz, skleroza mozdzek Ci zjadla. Nie czytaj przyzwoitych gazet jedynie pisie propagandowe plotki. Odpusc sobie i nam.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Cóż tu dodać. Najtrudniej współegzystować z notorycznym kłamcą. Niestety widzimy i słyszymy, że Duda to Pinokio, który nie brzydzi się kłamstwem. Stąd pańskie obawy. Zresztą nie jest Pan osamotniony. Niestety nie ogół, ale ciągle jeszcze znaczna część naszego społeczeństwa tego nie akceptuje. Tak trzymać 👍
  @rd21 szanowny kolego boją się nowej władzy tylko członkowie PO zdrajcy i złodzieje i malwersanci. Porządny uczciey obywatel a zwłaszcza\a katolik nie ma czego się bać, nie maja czego się bać ludzie których władza ośmioletnia PO doprowadziła do nędzy i ubóstwa. CI nędzarze i buedacy boją sie tylko jednego czy jutro bedą mieli co zjeść, bo jak emeryt czy rencista może przeżyć mając 800 zł emerytury czy renty, a unia jeszcze nakazuje robić oszczędności na emerytach i rencistach a PO wykonuje polecenia unijnych morderców i złodziei. A co do tego listu to napisał go człowiek na polecenie PO. Bo patriota nie boi się patrioty tylko zdrajca i sprzedawczyk na usługach zaborców.
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  Te wszystkie listy do D. to jak rzucanie grochem o ścianę.
  @pcie A niby czemu one mają służyć? Zatroskany obywatel pisze list... Może niech się zatroskany obywatel i wraz z nim GW zainteresują tym co robi rząd bo to RZĄD a nie PREZYDENT ma rzeczywistą władzę w tym kraju!
  już oceniałe(a)ś
  10
  22
  @bijelodugme Jedna zauważ,że nie rząd obiecywał cuda wianki tylko Duda. Jeżeli nie wiedział o tym,że prezydent nie ma faktycznej władzy,to bardzo żle o nim świadczy.
  już oceniałe(a)ś
  23
  7
  @pcie Z tych wszystkich listów GW powinna zrobić slajdy... a w piątek quiz. Jako ideologicznie ważne oraz społecznie cenne (pozwalają lemingom odreagować porażkę), te treści nie znajdą się za paywallem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  10
  Dudę należy się bać tak jak każdego OSZUSTA !!!! Pokazał ten tzw. prezydęnt na co go stać już kilka dni po wyborach. Wspomagany przez PiSowskie kanalie zaczyna uzurpować sobie prawo do rządzenia Państwem. To PiSowski " Maliniak - Junior".
  @mark6 zbyt mocno odreagowujesz Tuska i Kłamacz - spokojnie trochę dystansu
  już oceniałe(a)ś
  11
  26
  @mark6 Jak bandyty raczej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @ohayoo Mocno ohydo, za slabo nawet.
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  "(...)że podczas którejś rocznicy czegoś tam stwierdzi Pan, że może koncert Narodowej Orkiestry Polskiego Radia będzie lepszy niż msza w Katedrze?" Szanowny panie Michale - troska o Państwo przez pana przemawia ale widzę, że dowcip również pana nie opuszcza:)
  już oceniałe(a)ś
  124
  25
  Drogi Panie Pabian. Podziwiam Pańską szlachetną zdolność ukrycia naiwności. Myślę, że gdyby Pan jej nie ukrywał, wyraziłby Pan podobną do mojej opinię. Nasz nowy prezydent to pajac ciągniety za dwa sznurki - Kościoła i Prezesa Kaczyńskiego. Zobaczymy wkrótce, który sznurek lepiej ciągnie. Bez pokutkej uniżonoście i wręcz poddaństwa Pana Prezesa, Pan Duda nigdy nie zostałby prezydentem. Z kolei bez gwarancji PISu Kościół nigdy nie miał by tyle pieniędzy. Układ jest bardzo prosty, dający obu stronom wymierne korzyści. Nasz Prezydent ma wyłącznie machać pociaganymi za sznurki kończynami. Niech Pan nie liczy na żadne jego osobiste refleksje i przemyślane decyzje. Zobaczymy, co będzie, kiedy szkurki zaczną się zacinać ale nie nastąpi to szybko.
  @newcove Idioci, nie wiedzą że są idiotami....
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  Dzisiaj w czasie swojego przemówienia, wspomniał z 1000 letniej historii kraju jedną osobę. Znam parę osób, które można było tego 15 sierpnia wymienić, aby to przemówienie nazwać, wypowiedziane do narodu. Udało mu się postawić wysoki mur.
  @krzysztof_ptk Coz ta marionetka moze wiedziec o naszej historii? On tylko powtarza po kims kogo nie chcemy w niej znac, w naszej historii. To jest wielki polski WSTYD, ten Duda, Kaczynski i Bierecki. Mafia polityczna okradajaca nam kraj, sa na to dowody ale ich wlasny "wymiar sprawiedliwosci" cala trojca to podobno prawnicy, jest tak zdemoralizowany i skorumpowany, ze wsadza jedynie przyzwoitych ludzi a zlodziei kryje.
  już oceniałe(a)ś
  6
  4
  Kolejny dobry list.
  już oceniałe(a)ś
  91
  22