Życzę sobie, tak, sobie, żebym za pięć lat mogła powiedzieć, że to był dobry czas dla Polski!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

 

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowny Panie Prezydencie,

 

nie zaliczam się do grona Pana wyborców, przede wszystkim dlatego, że boję się, tak, boję się, partii, która jest Pańskim zapleczem. Boję się, że to, czego już przyszło nam zaznać, wróci ze zdwojoną siłą. Jednocześnie żywię ogromną nadzieję, że moje obawy są nieuzasadnione i za pięć lat będę mogła z czystym sumieniem stwierdzić, że się co do Pana pomyliłam. Chcę tego z pobudek zarówno egoistycznych, jak i patriotycznych, bo choć nie wierzę w sztuczne mgły i nie biegam w kominiarce po mieście 11 listopada, uważam się za patriotkę.

Deklaruje Pan chęć bycia prezydentem ludzi o różnych poglądach. Ja chcę móc po upływie czasu przyznać, że rzeczywiście jest Pan również moim prezydentem. A różnimy się w licznych kwestiach.

Choćby konieczność naprawy RP. Panie Prezydencie, Polski nie trzeba naprawiać! Przecież jeździ Pan po naszym kraju, nie wierzę, że nie dostrzega Pan postępów! Proszę odłożyć kampanijną soczewkę, przez którą Nowa Sól wydaje się slumsem! Proszę wspierać dalszy rozwój i nie przeszkadzać poprzez realizację nieodpowiedzialnych, populistycznych obietnic wyborczych, które rozwalą finanse! Proszę zamiast obniżania wieku emerytalnego rozważyć choćby działania na rzecz ujednolicenia systemu emerytalnego (KRUS, górnicy, mundurowi; doprawdy nie wszyscy muszą korzystać z tak daleko idących przywilejów) czy poprawy opieki zdrowotnej dla ludzi starszych, by mogli zachowywać aktywność i niezależność jak najdłużej. Polska geriatria, nie Polska, jest w ruinie, na co wskazuje tegoroczny raport NIK.

Skoro zaprasza Pan Prezydent do debaty o konstytucji, pozwalam sobie przedstawić mój, obywatelki RP, głos w tej sprawie: proszę jej nie zmieniać. Nikt z zewnątrz nie dybie na naszą suwerenność, kulturę, rodzinę i gospodarkę. Nie czas na psucie tego, co dobre. Proszę nie ulegać pysze i pokusie majstrowania przy konstytucji tylko dlatego, że, oby nie, sejmowa arytmetyka na to pozwoli.

Mocnej pozycji w Europie nie zapewni nam zmiana konstytucji, ale siła państwa. Nie osłabiajmy się wewnętrznymi sporami, ostentacyjnym odcinaniem się od Europy i kłótniami o krzesełko.

Panie Prezydencie, już tak jest, że na spotkania przed wyborami przychodzi spora grupa ludzi niezadowolonych swoją obecną sytuacją. Ci zadowoleni, i może na tym polega błąd, robią swoje ("Róbmy swoje! Róbmy swoje! Na tym dziś się skupmy. I z uporem róbmy swoje".), są zbyt zajęci, albo uważają, że co by się nie działo, i tak nie będzie to miało znaczenia. Być może stąd Pana wrażenie o rozpadzie, ruinie i konieczności natychmiastowych, radykalnych działań. Bo chcę wierzyć, że nie o cynizm i PR chodziło.

Wiele moich obaw dotyczy kwestii światopoglądowych. Bóg dał człowiekowi wolną wolę. Byłoby miło, gdyby i państwo ją w kwestiach światopoglądowych dawało. Panie Prezydencie, szanujmy naszą różnorodność. Czy stać Pana na wyraźne pokazanie, że wiara jest kwestią sumień, nie ustaw? Przecież Kościół katolicki, przy tak dużej liczbie zdeklarowanych katolików, nie musi siłą i instrumentami leżącymi w gestii państwa narzucać swojego punktu widzenia innym? Dla katolików wszystko jest jasne. A niekatolicy mają chyba prawo do odmiennych zapatrywań i działań. A może już nie?

Panie Prezydencie, wypadałoby list zakończyć życzeniami dla Pana, jednak od tej zasady odstąpię. Życzę sobie, żebym za pięć lat mogła powiedzieć, że to był dobry czas dla Polski!

 

Z wyrazami szacunku,

 

Małgorzata Guzowska, Józefów

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wprawdzie te listy to głosy wołających na puszczy, ale jutro tez napiszę i wyślę. Żyję dłużej od PAD, więcej osiągnąłem niz on, więcej dałem Polsce niż on i cała jego partyjna familia, więc chyba mam prawo zabrać głos w dyskusji. Nie będzie to miły list.
  @kiks11 Czekamy na list.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @kiks11 Stiopa Szczawniłow Mirabelkowicz?
  już oceniałe(a)ś
  6
  34
  @Przemysław Nowak nie wnuk oficera WP IIRP i jesli to ma dla ciebie znaczenie oficera, który został na rosyjskiej ziemi w pewnym lesie przyjacielu
  już oceniałe(a)ś
  17
  4
  @Przemysław Nowak Aż się boję, jak tą swoją nienawiść do wszystkiego i wszystkich przekujecie w czyn. Zostanie coś jeszcze w tym kraju, czy tylko Polska w ruinie ?
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @kiks11 No i na tym polegają twoje zasługi? Że jesteś wnukiem?
  już oceniałe(a)ś
  1
  16
  @eryklot Stiopa za to ze swojej miłości i tolerancji kleił motylki i pszczółki...
  już oceniałe(a)ś
  0
  12
  @Przemysław Nowak Widzisz przyjacielu, wy ludzie pisu nie tylko nie potraficie samodzielnie myslec, ale również czytać ze zrozumieniem. Wyjaśnię. Może duzymi literami. NIE JA JESTEM ROSYJSKIM HEJTEREM, TYLKO TY. pozdrawiam szanowny panie.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @eryklot Polska w rozkwicie towarzyszu, elektrownie stop, produkcja stop, za to jakie mamy akłaparki, jakie chodniki! cud miód i maliny, chyba się zgodzimy. Przeczytałem list czytelniczki, troszę niech popracuje nad stylistyką bo w pewnych miejscach "źle się czyta". list do szerszej publiczności powinien być nienagannie napisany! drodzy redaktoży zadbajcie o to proszę, a przynajmniej sami poprawcie. a może lepiej nie? hmm??
  już oceniałe(a)ś
  3
  16
  @kiks11 nie napisałeś, że jesteś też bardziej skromy niż Duda. A.
  już oceniałe(a)ś
  0
  9
  @kiks11 i co z tego, że wnuk? To daje Tobie jakieś prawo/zasługi? Pisze wnuk oficera WP IIRP, który zginął w Brześciu i tylko dlatego nie w tym samym lesie. A.
  już oceniałe(a)ś
  0
  9
  @rosencoff Kiedy rozum śpi, kiedy zręczny manipulator w ludzkich umysłach lęk zasiać potrafi, rodzą się demony. Wstają z miejsc, gdzie ludzie dobrej woli latami je zaganiali. Kiedy już wstaną to wtedy dopiero do siebie wracają, kiedy zgliszcza tylko i śmierć po sobie zostawią. Wystarczająco dobra polszczyzna ?
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @Przemysław Nowak A twoje zasługi polegają tylko na tym, że dałeś się otumanić, czy coś w życiu zrobiłeś ? Żona, dzieci, dobra praca ?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @alfalfa tak daje satysfakcje, że nie dałem się omotać pisowskiej ciemnocie, bo żyłem w atmosferze wspomnień o dziadku, które były wypełnione dumą z jego umiłowania wolności i dumy z bycia wolnym Polakiem
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @eryklot piękna, polszczyzna, aż mi łzy pociekły drogi Panie. Fajny wierszyk, dobry, dlatego że i ja i Pan zapewne możemy go zinterpretować i będzie nam pasował. Racji nie ma nikt, ale niektórzy jednak coby nie mówić - stoją bliżej prawdy. dalej minusujcie, towarzysze! :)
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  @rosencoff może i styl ma pewne wady, ale błędów ortograficznych nie ma w nim prawda panie redaktoże
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @rosencoff "Polska w rozkwicie towarzyszu, elektrownie stop, produkcja stop, za to jakie mamy akłaparki, jakie chodniki!" No jasne, logika porażająca: jeśli produkcja stop, elektrownie stop, to skąd ludzie mają na zabawę w aquaparkach? Zauważ, że w Polsce inaczej niż u ciebie, państwo nie dotuje aquaparków (nick rozenkow wszystko tłumaczy). "Przeczytałem list czytelniczki, troszę niech popracuje nad stylistyką bo w pewnych miejscach "źle się czyta". list do szerszej publiczności powinien być nienagannie napisany!" List jest do prezydenta Andrzeja "Niezłomnego Łowcy Hostii" Dudy, a nie do szerszej publiczności. Natomiast ty mógłbyś wziąć słownik rosyjsko polski i dowiedzieć się, jak się pisze w liczbie mnogiej rzeczownik 'redaktor': "drodzy redaktoży zadbajcie o to proszę (...)"
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Kancelaria Prezydenta. Pan Prezydent oświadcza, że swój list pisał w czasie opętania przez szatana i jest on nie aktualny. Informujemy ponadto, że słabość Pana Prezydenta została już opanowana przy pomocy egzorcyzmów przeprowadzonych przez biskupów Kościoła Katolickiego, Biskupa Paetza i Biskupa Wesołowskiego. Co do szczegółów prosimy kontaktować się z Ojcem Dyrektorem, który uczestniczył w orgii. Szczęść Boże.
  już oceniałe(a)ś
  60
  15
  Wg. nich "boją się tylko ci, którzy mają coś na sumieniu przeciw Polsce i narodowi" czy jakoś tak. Także, pani Małgorzato, radzę już przygotować list do Amnesty International.
  @tumaxer Co się będą wysilać jak mają sprawdzone rozwiązania. Sprawdziło się w 1968, sprawdzi się i teraz. Wtedy było: "Kto nie gromi, ten wiadomo kim jest". Przecież to w dużej części ci sami towarzysze.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  Proszę się niczego Pani Gosiu nie bać. Dojdą do władzy i się pozagryzają.Takie maja swoje DNA.Góra rok bądź dwa potem już po zejściu Jarusia w niesławie chimera się nie odrodzi.
  już oceniałe(a)ś
  41
  10
  dlaczego te listy idą do pionka a nie prezesa?
  @cezar85 Bo to odpowiedz na list pionka.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @hen-live Redagowany przez trzecią wieżę.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Duduś się nie odetnie,bo za 5 lat ktoś mu musi sfinansować kampanię,a po przegranej przygarnąć na nowego prezesa po Jarkaczu ;)
  już oceniałe(a)ś
  33
  7
  Po wielu komentarzach widać, iż w PiSie się ocknęli i zobaczyli, że list Dudy do czytelników GW był kolosalnym błędem. Ci ludzie - inaczej niż czytelnicy gazetki rzekomopolskiej - myślą, ba, wchodzą w dyskurs z nadawcą! Ośmielają się nie traktować Dudy jak świętego bałwana, nie widzieć w nim "Supermena o wspaniałej budowie ciała" (tak to jakoś wyartykułowała profesorka z UJ - wiemy, czemu ta uczelnia nie jest w pierwszej setce na świecie). No i klops. Ludziska nie mogą z siebie wykrzesać czołobitnego zachwytu! Tego PiS nie zrozumie. Never.
  @bokaj Nie dam Ci minusu ale mam jedną prośbę-przeczytaj mój komentarz.Zrozumiesz.
  już oceniałe(a)ś
  1
  8
  czy tylko mnie Duduś przypomina Mussoliniego ? ta wydęta dolna warga, arogancko zadarty podbródek, wejrzenie chama czystej krwi .... buta, arogancja i chamstwo biją jak łuna pożaru w nocy.... wizerunek nieco łagodzi szczypta narcyzmu...
  już oceniałe(a)ś
  20
  0