Pewien Hiszpan powiedział mi: ?Dziś możemy tylko pomarzyć o tym, by w Europie znaczyć tyle co wy. Gdybym był Polakiem, napisałbym sobie nazwę swojej narodowości na koszulce? - pisze w liście do Prezydenta RP Jan Krzysztof Mikulski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

 

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Panie prezydencie

 

Gratuluję wyboru i życzę pomyślnego okresu urzędowania.

Mam 16 lat, własny pokój w domu z ogrodem, uczęszczam do szkół społecznych, jeżeli jakaś książka mi się podoba, kupuję ją. Ze znajomymi umawiam się w kawiarniach. Moi rodzice nie są milionerami ani nawet wysoko usytuowanymi biznesmenami. Jestem synem nauczycielki i pracownika korporacji. Z opowieści rodziców, dziadków i prababci znam życie codzienne i możliwości Polaka w ciągu ostatniego wieku, mogę więc z przekonaniem stwierdzić, że nigdy jeszcze stopa życiowa moich rodaków nie była tak wysoka. Własny pokój dziecka - czy nie było to kiedyś luksusem? Dziś jest raczej codziennością. Kto z ludzi dorastających w komunizmie mógł przesiadywać w kawiarniach i zabawiać się wszystkimi nowinkami technicznymi? Dzisiaj robią to wszyscy moi znajomi.

Gdy pan prezydent mówi o "Polsce w ruinie", ze wstydem spoglądam na stare fotografie rodzinne. Widzę bowiem w oczach moich przodków prawdziwe cierpienie, zniewolenie i nieszczęścia. To oni - powstańcy, legioniści, oficerowie - mogliby krytykować obecny kształt państwa, naszym zaś obowiązkiem jest docenić ich poświęcenie i to, co z niego powstało.

Za trzy lata pójdę na studia, za sześć-siedem rozpocznę dorosłe życie. Jako pierwsze od wieków pokolenie Polaków mogę mówić o swoich planach z przekonaniem. Wątpliwe jest, aby moja krew wsiąkła w warszawski czy lwowski bruk. Mamy silną armię i sojuszników pewniejszych niźli ci z Abbeville.

W ubiegłym roku leciałem po raz pierwszy w życiu do Londynu. Moja mama, która ostatni raz była tam u emigracyjnej rodziny w 1980 roku, opowiadała mi o wspaniałym, bogatym mieście. Miał być Londyn "zupełnie innym światem", okazał się zaś po prostu dużą Warszawą. Te same sklepy, podobne skwery i restauracje. Ludzie uprawiający jogging i chodzący na spacery z psami. Dziś dla mojego pokolenia nie ma żadnej cywilizacyjnej różnicy pomiędzy Wschodem a Zachodem. Będąc Polakami, czujemy się obywatelami Europy równymi Belgom czy Francuzom.

Gdy podróżuję po świecie i przedstawiam się jako Polak, ludzie mówią mi: "Nie rozumiem was, w ciągu kilkudziesięciu lat z biednego zapomnianego państwa przemieniliście się w bogatego i silnego partnera politycznego, czemu wy narzekacie?". Pewien Hiszpan powiedział mi: "Dziś możemy tylko pomarzyć o tym, by w Europie znaczyć tyle co wy. Gdybym był Polakiem, napisałbym sobie nazwę swojej narodowości na koszulce".

W zeszłym roku gościłem wraz ze szkolnymi kolegami w swoich domach gości z wymiany. Przyjechali z Grecji, Hiszpanii, Rumunii i Francji. Chodząc po Warszawie, Milanówku, Grodzisku, nie mogli wyjść z wrażenia, jak tu czysto, ładnie i wesoło. Hiszpanki z Kanarów przyznały, że o takich sklepach jak nasze czytały tylko w internecie.

Panie prezydencie, w szkole uczymy się demokracji. Wybieramy samorząd, na WOS-ie rozmawiamy o patriotyzmie i Polsce współczesnej. Wszyscy więc (chociaż w większości mocno sceptyczni) przyjęliśmy pana wybór ze spokojem - prezydent jest przede wszystkim głową państwa, dopiero później politykiem. Ja również będę bronił pana i oddawał należny szacunek. W zamian chciałbym czuć się jednym z tych "wszystkich Polaków", których będzie pan prezydentem.

Drodzy Czytelnicy "Wyborczej"!

 

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy adresowany jest - za naszym pośrednictwem - do Was. Jeśli chcecie się do niego odnieść, przysyłajcie swoje odpowiedzi drogą elektroniczną na adres listy@wyborcza.pl. Najciekawsze listy - ale tylko te podpisane z imienia i nazwiska, wraz z podanym miejscem zamieszkania - opublikujemy.

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Sami napisaliście ten list. Tak samo jak z tym artykułem w guardianie co go biny miał "zachodni" dziennikarz napisać a był pisany przed redaktorzynę z GW.
@nclyne634 Naśmiewają się z Radia Maryja a są równie rzetelnym źródłem informacji.
już oceniałe(a)ś
52
31
@lookasz1807 Nie, radio maryja to najbardziej rzetelne medium w Polsce...rzetelne w nienawiści do polaków
już oceniałe(a)ś
3
2
Boże, ale stek bzdur i frazesów w tekście niby 16-latka ;) "Miał być Londyn "zupełnie innym światem", okazał się zaś po prostu dużą Warszawą." W dobie, gdy setki tysięcy Polaków wyjeżdża na Wyspy Brytyjskie i mają styczność z tym miastem, taki tekst to po prostu żenada. Możecie próbować zawrócić w głowach pijaczkom spod budki z piwem, a nie zwykłym polskim emigrantom, emigrantom dzięki polityce Tuska i obecnie Kopacz.
@zorritoz nieprawda. Małz ma rację. Jak przyjeżdam do Warszawy to mi oczy wychodzą, bo taie sklepy to są w Paryżu a nie na francuskiej prowincji, A owoce i warzywa o niebo lepsze niż tu.I nie jestem emigrantem na zmywaku, Jak otworzono Galerię Mokotów /oj. dawno to już było. a ja świeżo z "Hameryki". to pierwsze porównianie, jakie mi wpadło do głowy to Beverly Hills Center,
już oceniałe(a)ś
30
23
@zorritoz Co Ty chłopie pieprzysz????? Widziałeś Londyn? My rzeczywiście nie mamy się czego wstydzić!
już oceniałe(a)ś
30
2
Wyborcza listy sobie pisze, i Wyborcza listy dostaje. Trzeba być kretynem by uwierzyć, że ten tekst został napisany przez szesnastolatka. Trzeba być gnidą by za kretynów uważać swoich czytelników.
Albo trzeba znać tego szesnastolatka.
już oceniałe(a)ś
19
31
@fauxnews Z przykrością musze pana zapewnić że mam 16 lat, odsyłam do mojego profilu na fb :P
już oceniałe(a)ś
29
6
>Z przykrością muszę państwa wychowanych w kulturze wiecznie kłamiących mediów Prawicowych zasmucić. Mam 16 lat, nie jestem pracownikiem gazety, a wszystkie fakty zamieszczone w liście są prawdziwe. Niedowiarków odsyłam do swojego konta na FB< No i widzisz pan, panie fauxnews-nie uwierzyles pan wiec wyszedles na czleka inteligentnego i moralnie nieskazitelnego. Czesto sie to zdarza? A panskim kolegom o jedynie slusznych pogladach tez? Zdrowia zycze.
już oceniałe(a)ś
9
1
Z przykrością muszę państwa wychowanych w kulturze wiecznie kłamiących mediów Prawicowych zasmucić. Mam 16 lat, nie jestem pracownikiem gazety, a wszystkie fakty zamieszczone w liście są prawdziwe. Niedowiarków odsyłam do swojego konta na FB. Służę panom,
@Jan Krzysztof Mikulski Janku, nie przejmuj się komentarzami wiejskich głupków! Za nich myślą: redaktor Sakiewicz, bracia Karnowscy i cały Episkopat.
już oceniałe(a)ś
40
4
@Jan Krzysztof Mikulski Brawo chłopaku :-D Prawdziwy Polak a nie roszczeniowy "polaczek" bez języka,umiejętności najczęściej nawalony,na szczęście to się powoli zmienia :-D
już oceniałe(a)ś
35
4
Jestem już w wieku zejściowym, ale zaimponowałeś mi młody człowieku. To nie jest tylko Twój głos ale wielu moich znajomych i znajomych moich córek. Skończyły studia mają dobrze płatną pracę, kupiły mieszkania i samochody a ja jrestem emerytką ze służby zdrowia. Dałam im wędkę a rybki sobie same łowią, bo mają takie możliwośći dzięki temu że żyjemy w PIĘKNYM , WOLNYM i W PEŁNI DEMOKRATYCZNYM kraju. Mam nadzieję, że prezydent WSZYSTKICH Polaków odpisze na Twój list
już oceniałe(a)ś
76
13
Wokół siebie widzę bardzo wielu młodych ludzi, którzy niczym nie różnią się od ich rówieśników na "Zachodzie". Wykształceni, bez kompleksów, mający plany na przyszłość, żyjący na poziomie, o któym nam w latach 80-tych nawet się nie śniło. Tak wygląda Polska współczesna.
już oceniałe(a)ś
59
7
Cieszę się z tego listu I 43letni facet zazdroszczę wam możliwości które macie choc sam pojeździłem po świecie to nijak sie to ma do tego co wam jest teraz dane Nie zmarnujcie tego...
już oceniałe(a)ś
56
6
Co wy tam w redakcji palicie?
już oceniałe(a)ś
103
54