Życzę sobie, abym po 5 latach Pana prezydentury mogła darzyć Pana takim szacunkiem, jakim cieszył się Pan prezydent Bronisław Komorowski - pisze w liście do Prezydenta RP Anna Sierakowska.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

 

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowny Panie Prezydencie,

Nie głosowałam na Pana, ale przyjmuję do wiadomości Pana wybór. Nie zamierzam zachowywać się jak Pana wyborcy, tzn.

 

1) biegać po Krakowskim Przedmieściu z pochodniami

 

2) kwestionować na każdym kroku legalności wyborów

 

3) buczeć na Pana w czasie uroczystości państwowych

 

4) zakłócać Pana wystąpień

 

5) obrzucać Pana obelgami

 

6) kłamać na Pana temat

 

7) wyzywać Pana od zdrajców i agentów

 

8) przekręcać Pana nazwiska.

Wygrał Pan wybory w bardzo marnym stylu. Akceptował Pan kalumnie i kłamstwa, jakimi obrzucano Pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. A płynęły one nie tylko ze środowiska "Gazety Polskiej". Nawet dostojny krakowski profesor Legutko i p. Wojciechowski wylewali na urzędującego prezydenta kubły pomyj. Nie przypominam sobie, żeby Pan się odciął od tych haniebnych wypowiedzi. Może Pan być spokojny. Nikt z naszego środowiska nie odpłaci Panu pięknym za nadobne. "Pokaż mi swoich wyborców, a powiem Ci kim jesteś".

Pisze Pan "Będę prezydentem dialogu i porozumienia, a celem mojej prezydentury będzie praca na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków. Polityczne spory, które są częścią demokratycznej debaty, nie mogą wzmacniać istniejących podziałów społecznych, osłabiać naszej wspólnoty ani działać destrukcyjnie na instytucje państwa".

Bardzo mi przykro, ale nie wierzę w żadne Pana słowo. Do tej pory firmował Pan wszystkie szaleństwa pana Kaczyńskiego - bajki o zamachu smoleńskim, comiesięczne szopki przed Pałacem Prezydenckim, kwestionowanie legalności każdych wyborów, podważanie legalności władzy, utrzymywanie, że Polska jest w ruinie i zgliszczach.

Nikt tak nie podzielił społeczeństwa jak Pana partia. Dla PIS-u nie ma współdziałania, jest tylko wykluczenie drugiego, napiętnowanie go jako gorszego i niegodnego. Patriotyzm reprezentowany przez PiS polega właśnie na odrzuceniu - kto nie jest patriotą w wydaniu pisowskim, jest zdrajcą, odszczepieńcem, komuchem, lewakiem, który powinien wyjechać z Polski.

Dla mnie patriotyzm nie polega na nieustannych obchodach rocznic, składaniu wieńców na miejscach klęsk, odprawianiu niezliczonych mszy z okazji uroczystości państwowych. Dla mnie to jest szacunek dla mojego państwa, nawet dla PRL. Ja nigdy nie nazwałabym własnego państwa kondominium, nigdy bym go nie opluwała ani nie dzieliła Polaków na lepszych lub gorszych. A to właśnie robią pisowscy dyżurni patrioci i taki model patriotyzmu Pan popiera.

Niech Pan broń Boże nie realizuje swoich obietnic wyborczych. Czy człowiek 60-letni jest zgrzybiałym starcem, że nie może pracować? Czy dziecko 6-letnie jest tak głupie, że nie może iść do szkoły?

Co Pan chce zmieniać w obecnej Konstytucji? Czy zamierza Pan wprowadzić państwo wyznaniowe i sojusz tronu i ołtarza? Czy marzy się Panu ustrój prezydencki?

Niech Pan nie trudzi się odbudowywaniem Polski, bo ona nie jest w ruinie i zgliszczach. Trzeba być ślepym albo pełnym złej woli, żeby nie widzieć jak kraj fantastycznie się rozwinął i wyszedł z cywilizacyjnej zapaści. Niech Pan nie walczy o naszą godność, bo my nie mamy żadnych kompleksów wobec świata.

Niech Pan nie zniszczy tego, co zostało wielkim wysiłkiem zbudowane, i nie cofa nas do średniowiecza.

Niech Pan pamięta o słowach Zygmunta Augusta, który mówił "nie jestem królem waszych sumień" zostawiając poddanym swobodę wyznania i przekonań. Tym kierował się Pan prezydent Bronisław Komorowski podpisując ustawę o in vitro, za co został splugawiony przez kościół. Prezydent nie może narzucać narodowi swoich przekonań obojętnie czy jest buddystą, katolikiem czy ateistą. Niestety, mianowanie na szefa pana kancelarii pani, która przewodniczy zespołowi do walki z ateizacją, nie wróży nic dobrego nie tylko dla ateistów.

Prezydent powinien pamiętać, że naród składa się z chrześcijan, muzułmanów, ateistów, prawicowców, lewicowców, centrystów itp. i każda z tych grup ma takie same prawa, a prezydent jako strażnik Konstytucji ma strzec tych praw.

Chciałabym się mylić, ale wątpię, żeby Pana prezydentura to zapewniła. Na razie wszystko zmierza do jeszcze większej władzy kościoła i służalczości państwa oraz wykluczenia nieprawomyślnych obywateli.

Życzę sobie, abym po 5 latach Pana prezydentury mogła darzyć Pana takim szacunkiem, jakim cieszył się Pan prezydent Bronisław Komorowski.

 

Drodzy Czytelnicy "Wyborczej"!

 

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy adresowany jest - za naszym pośrednictwem - do Was. Jeśli chcecie się do niego odnieść, przysyłajcie swoje odpowiedzi drogą elektroniczną na adres listy@wyborcza.pl. Najciekawsze listy - ale tylko te podpisane z imienia i nazwiska, wraz z podanym miejscem zamieszkania - opublikujemy.

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  i szacun ale i tak nie dotrze do tej pisowskiej głowy nic z tego lisy
  @Filip Kordiasz te listy są w stylu "kiedy przestanie pan bić żonę", on jeszcze nie sprawuje urzędu nawet tydzień
  już oceniałe(a)ś
  16
  91
  @Filip Kordiasz Zaraz, zaraz a co ma dotrzeć? Skoro facet pyta: "Co Pan chce zmieniać w obecnej Konstytucji? Czy zamierza Pan wprowadzić państwo wyznaniowe i sojusz tronu i ołtarza? Czy marzy się Panu ustrój prezydencki?" To o czym my piszemy? Czy gość w ogóle rozumie jakie kompetencje ma prezydent? Wg niego może zmienić konstytucje?
  już oceniałe(a)ś
  25
  18
  @Filip Kordiasz 3) buczeć na Pana w czasie uroczystości państwowych -- już wybuczany w sejmie 4) zakłócać Pana wystąpień -- jak wyżej 5) obrzucać Pana obelgami -- poczytaj GW, komentarze 6) kłamać na Pana temat -- to do wyjaśnienia 7) wyzywać Pana od zdrajców i agentów -- poczytaj GW, komentarze 8) przekręcać Pana nazwiska. -- jak wyżej Patrząc na postawy, obie strony to sekty religijne, poza szczegółami nie do odróżnienia. :)
  już oceniałe(a)ś
  15
  80
  @guramdam3 co ty wypisujesz??? Co ma pani podpisana pod listem do naszych komentarzy!!! Napisała to we własnym imieniu i jest osobą wspaniałomyślną (w przeciwieństwie do mnie, ja nie potrafię, jak widzę tyle złej woli.) A poza tym czytam te komentarze i od zdrajców i agentów nikt go JESZCZE nie wyzwał. A po Komorowskim jeździli jak po burej s.uce. Wszystko jednak wskazuje, że Duda zasłuży sobie niebawem na miano agenta Watykanu i, wbrew pozorom, może nawet agenta Putina, skoro de facto osłabi Polskę.
  już oceniałe(a)ś
  55
  2
  @owca888 Proszę zwrócić uwagę, że to odpowiedź na "i tak nie dotrze do tej pisowskiej głowy". Najpierw czytajmy, potem myślmy, a dopiero potem się sprzeczajmy. ;)
  już oceniałe(a)ś
  3
  17
  @guramdam3 "3) buczeć na Pana w czasie uroczystości państwowych -- już wybuczany w sejmie 4) zakłócać Pana wystąpień -- jak wyżej 5) obrzucać Pana obelgami -- poczytaj GW, komentarze 6) kłamać na Pana temat -- to do wyjaśnienia 7) wyzywać Pana od zdrajców i agentów -- poczytaj GW, komentarze 8) przekręcać Pana nazwiska. -- jak wyżej" Ad.3 Przez część ław poselskich przeszedł pomruk po tym, jak prezydent-elekt raczył być powiedzieć coś ewidentnie głupiego. To jednak nie do końca to samo, co regularnie organizowane sesje buczenia przy każdej możliwej okazji, jak to miało miejsce w wykonaniu działaczy i sympatyków PiS. Ad. 4. Nikt wystąpienia prezydenta Dudy nie zakłócał. Ad. 5. Proszę o wskazanie jednego-jedynego tekstu zamieszczonego na GW, zawierającego obelgi pod adresem prezydenta Dudy. Jednego. A komentarze rządzą się swoimi prawami. Ad. 6. Co tu wyjaśniać? Masz jakiś przykład kłamstwa na temat Dudy, zamieszczonego na łamach GW? Ad. 7 vide Ad. 5. Proszę o jeden tekst z GW. Jeden, jedyny, wyzywający Dudę od zdrajców i agentów. Ad. 8. vide Ad.5 i 7. Proszę o jeden tekst z GW. Jeden, jedyny, w którym intencjonalnie przekręcono nazwisko Dudy. @guramdam3 "Patrząc na postawy, obie strony to sekty religijne, poza szczegółami nie do odróżnienia. :)" Są jednak różnice, i to niekoniecznie takie całkiem drobne. Przegląd mediów - nazwijmy to - "mainstraemowych" prowadzi do konstatacji, że mają one swoich politycznych faworytów, ale informują o zdarzeniach rozgrywających się po różnych stronach sceny politycznej i unikają ostrych komentarzy. Nie unikają w ogóle, ale ich forma jest - en masse - cywilizowana, bez stygmatyzowania, bez odsądzania od czci i wiary. W przypadku pana Dudy np. oceniano - bardzo krytycznie, bez wątpienia, ale czyż aby na pewno niezasłużenie? - jego liczne wypowiedzi z okresu poelekcyjnego, w tym wycofywanie się rakiem z wyborczych obietnic, jakie złożył ubiegając się o wybór. Media katolicko-narodowe publikują masę komentarzy, zaś publicyści i dziennikarze w nich piszący zdają się rywalizować, kto stworzy tekst ostrzej, brutalniej i bardziej bezpardonowo atakujący ludzi z drugiej strony sceny politycznej. Chociażby pan Komorowski był regularnie nazwany "Komoruskim" i obelżywie atakowany ad personam, nie ad rem. Komentarze internautów bywają agresywne po stronie "mainstreamowej" i są agresywne po stronie katolicko-narodowej. Do tego na forach portali typu Fronda działa bardzo silna cenzura, eliminująca WSZELKIE wpisy niezgodne z linią polityczną redakcji. Na takiej Gazecie wypowiedzi kontrujące stanowisko redakcji zazwyczaj pozostają, o ile nie łamią regulaminu. Oczywiście działa tu tez zaimplementowany w skrypcie forum mechanizm, kierujący do moderacji wpisy , które zbierają dużo ocen negatywnych, niemniej nie siedzi tu cenzor z wirtualnymi nożycami w łapie i nie wycina w pocie czoła wszystkiego, co jest "nieprawomyślne". Różnica jest taka, że wy nas po prostu nienawidzicie. Jakiekolwiek porozumienie jest dla was możliwe tylko na waszych warunkach. Nie znacie słów takich, jak "kompromis" czy "koncyliacja". Nie przyjmujecie do wiadomości, że w Polsce żyje co najmniej tak samo - jak wy - liczna grupa osób, które nie podzielają waszego systemu wartości i nie chcą żyć zgodnie z waszym widzimisię. My was nie tępimy. Odrzucamy wasza wizję świata, ale nie zabraniamy was jej kultywowania i życia zgodnie z jej założeniami. Wy chcecie, żeby nasze poglądy były pozbawione jakiegokolwiek znaczenia, żebyśmy - po dobroci lub pod przymusem - funkcjonowali według waszych reguł. Taka różnica.
  już oceniałe(a)ś
  34
  1
  @resident_troll Różnica jest taka, że wy nas po prostu nienawidzicie. =============================== Zamierzałem odpisać punkt po punkcie dopóki nie natrafiłem na powyższe zdanie. Teraz odpowiem staropolskim pytaniem ;) Ilu nas szanowny resident_troll widzi i w którym rzędzie? :) :) :) Jak już to napisałem powyżej, najpierw czytajmy, potem myślmy, a dopiero potem się sprzeczajmy. ;) Dla powolnych: ja nie jestem w żaden spsób związany z PISem. A teraz niech sobie resident_troll jeszcze raz przemyśli. Przy braku iskry bożej, proponuję się zapisac "na łono" i gorąco się modlić o natchnienie ;) -- poza modlitwą już nic nie pomoże :)
  już oceniałe(a)ś
  3
  28
  @bijelodugme Człowieku zabierasz głos a nawet nie czytasz ze zrozumieniem ! Autorem listu z artykułu jest kobieta !
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @resident_troll Nie zmienia to faktu, że jednak przykładali się do tego palenia i bombardowania. Robisz właśnie coś w ten deseń. ==================== No po prostu szatan we mnie siedzi :) A szanowny resident_troll kropi mnie swoją wodą święconą :) Módl się człowieku o natchnienie, bo logicznym myśleniem ewolucja Cię nie obdarzyła. ;(
  już oceniałe(a)ś
  0
  14
  @Filip Kordiasz Facet klęka przed podrzędnym klechą i całuje dzbanek. O kim wy mówicie? To jest prezydent 36 milionowego kraju w XXI wieku w Europie??????
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @guramdam3 "Módl się człowieku o natchnienie, bo logicznym myśleniem ewolucja Cię nie obdarzyła. ;(" Obawiam się, że nie Tobie to oceniać. Miłego dnia.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @resident_troll Wreszcie zgoda :) A swoją drogą nawet prawa do oceny NAM nie DAJECIE ;)
  już oceniałe(a)ś
  0
  9
  @guramdam3 Bo widzisz, my jednak wolimy oceny i opinie ad rem. Wy - jak widać - ad personam.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @resident_troll Bo widzisz, moje wielo-osobowe ja nie ocenia całej trzody po jednej zabłąkanej owieczce. :) Jeśli jesteś rzecznikiem jakiejś większej grupy, to bardzo proszę podaj której i przedstaw listy uwierzytelniające. Inaczej Twoje wypowiedzi będę traktował jako wypowiedzi pojedynczej osoby :(
  już oceniałe(a)ś
  0
  7
  @resident_troll Lepiej bym na pewno tego nie ujęła, dzięki za spokojne wypunktowanie. Mnie już przy drugim punkcie (tzn.4) krew zalała. A ten jego ton ex cathedra - nieznośny. No i to: "nie jestem z pisu", pocieszne. Jak Pękowe zapewnienia. :)
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  @owca888 Mnie już przy drugim punkcie (tzn.4) krew zalała. ============================ I może dlatego potem było trudno trzeźwo myśleć. No i to: "nie jestem z pisu", pocieszne. ====================== Jak nie naszej wiary, to antychryst. :) Taka logika. Jak mówiłem, różnica tylko w szczegółach :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  Odpowiedź perfekcyjna. Co na to Duda?
  @Sławek Frąc Duda czyta tylko to, co sam napisał
  już oceniałe(a)ś
  72
  5
  @Sławek Frąc Ma to wszystko w .... Pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  56
  5
  @Stefan Kubów Jesteś pewny że sam pisze...?
  już oceniałe(a)ś
  46
  4
  @Gość: Sławek Frąc Perfekcynna???? Haha ha
  już oceniałe(a)ś
  2
  40
  @Sławek Frąc Duda złotousty, okraszając to frazesami "cmoknijcie mnie dudę".
  już oceniałe(a)ś
  20
  2
  @Sławek Frąc nie będzie miał nic do powiedzenia.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @Sławek Frąc ze jemu i tak sie uda....
  już oceniałe(a)ś
  1
  15
  @Sławek Frąc Co na to Duda? Dudy w miech!;))
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Sławek Frąc Dajcie mu czas na odpowiedź, przecież musi się zapytać Nadprezydenta.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Brawa! Dziękuję za ten tekst. Nareszcie ktoś mądry ujął wszystko to, co powiedzieć by się chciało, w piękny i zwięzły list.
  już oceniałe(a)ś
  429
  43
  Świetna odpowiedź. Szacunek dla tej Pani. Oby się to wszystko ziściło!
  już oceniałe(a)ś
  354
  39
  Szczerze gratuluję Pani tej odpowiedzi na list Pana Dudy skierowany do czytelników Gazety. Sam fakt wysłania takiego listu był już nietaktem wobec Polaków ją czytających i objawem pychy Pana Dudy.Bardzo dobrze wypunktowała Pani te wszystkie niegodziwości wobec Prezydenta Komorowskiego oraz pomysły na zmiany które obiecywał w kampanii Pan Duda.Gdyby zachowywać się podobnie jak jak szef pis oraz członkowie tej partii wobec byłego Prezydenta należałoby i dalej nazywać go Panem Dudą lub tylko Dudą a może Maliniak .
  @mary p. Duda rymuje się z Obłuda.Skoro prezydent Komorowski był nazywany Komorowski, to prezydent Duda może mieć"kawkę"Obłuda
  już oceniałe(a)ś
  33
  4
  @ajek11 Mała poprawka,literówka:Komorowski-Komoruski.
  już oceniałe(a)ś
  24
  3
  Jeszcze dobrze nie objął urzędu a już robi sobie eskapady,gdy p.premier robiła sesje wyjazdowe to pisuary szczekały a teraz mają ogony podkulone i siedzą cicho.
  @mypetroniusz-ak-25 Jeszcze dobrze nie objął urzędu a już rozliczają go z obietnic... Widzisz to działa w dwie strony.
  już oceniałe(a)ś
  2
  26
  on nie udzieli odpowiedzi ani też jego gabinet bo musieli by przyznać się do oszustwa i świństwa wobec narodu polskiego lub kłamać . niestety dla nich kłamstwa są coraz częściej wykrywane i ich partia coraz częściej zmuszana do tłumaczenia się z tychże kłamstw. wiedzą co naród polski potrafi zrobić będąc i czując się oszukanym. nam polakom nie potrzeba trybunału konstytucyjnego do rozliczenia władzy szkodzącej narodowi. potrafimy to robić sami w sposób znany z historii . bójcie się bo gdy miarka się przebierze to nie zostanie wam to odpuszczone. daję wam na to słowo polaka.,
  @Marco Corleone Zawsze klamali i oszukiwali ludzi.
  już oceniałe(a)ś
  40
  1
  A swoja droga skoro istnieje Parlamentarny Zespół Ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski to nalezy powolac zespol ds. przeciwdzialania katolicyzacji Polski. Tyle, ze wtedy katolicy podniosa larum, ze sa dyskryminowani. A czy istnienie PZDPAP nie jest dyskryminowaniem ateistow? Bycie ateista to prywatny wybor czlowieka. Istnienie takiego zespolu kloci sie z konstytucyjna wolnoscia obywatela.
  @pomiotszatanski Chciałabym sie dowiedzieć czy ktoś zna przyczynę powołania takiego śmiesznego albo i przerażającego w nazwie zespołu parlamentarnego i czemu on służy? Myślę, ze jak nie jest wiadomo o co chodzi to pewnie o pieniadze, gdyż posłowie uczestniczący w tych bardzo potrzebnych im posiedzeniach dostają za nie pieniadze.
  już oceniałe(a)ś
  29
  0