Panie prezydencie, głosowała na Pana jedna czwarta Polaków, a to znaczy, że trzy czwarte nie są dziś raczej zadowolone ze zmiany prezydenta - pisze w liście do Prezydenta RP dr Rafał Nakonieczny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Panie prezydencie,

za pośrednictwem "Gazety Wyborczej" otrzymałem od Pana list i wypada mi nań odpowiedzieć. Podzielam zapewne zdanie większości czytelników "Gazety Wyborczej", dla których Polska jest domem, który nieustannie upiększamy i czynimy miejscem przytulnym i przyjaznym. Jest dla mnie zaskoczeniem, gdy słyszę zapowiedź naprawy naszego domu, choć ten zniszczony wcale nie jest. Przeciwnie, krok po kroku, dzień po dniu, pnie się w górę i może być dumą swoich domowników.

Niech Pan nie majstruje w systemie emerytalnym

Emerytury determinują los odchodzących w stan spoczynku. Usilnie proszę, by nie majstrował Pan przy mechanizmie, na którym się Pan nie zna. Pozostawmy wyliczenia ekonomistom. System emerytalny musi być skonstruowany tak, by z jednej strony zapewnić godne życie emerytom, z drugiej zaś nie zubożyć pracowników nadmiernie obciążonych składkami. Proszę nie uprawiać hazardu, ryzykując naszymi pieniędzmi. Nasza integracja ze światem współczesnym systematycznie zwiększa poziom tolerancji i ochrony praw człowieka, choć nierzadko dzieje się tak po przegranej Polski w trybunałach międzynarodowych.

Dobro jednostki staje się coraz realniej nadrzędnym prawem. Nie musimy się chować przed tymi prądami ani przed nimi bronić. Stanowienie części zachodniej cywilizacji nie może być impulsem do zmiany konstytucji w sensie barykadowania się przed obcymi. W naszym ustawodawstwie, o czym wiedzą prawnicy praktycy, na radykalną zmianę czekają inne akty normatywne, jak choćby kodeks karny czy niepojęty w swoim zacofaniu kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Niech Pan nie zmienia konstytucji

Będzie lepiej dla polskiego prawa, gdy prezydent pozostanie wiernym strażnikiem konstytucji, a o ewentualnych jej zmianach decydować będzie suweren, którym, w myśl obecnej konstytucji, jest naród. Demagogia - demagogią, a logika ma swoje prawa. Niełatwo bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy polityczne spory wewnątrz społeczeństwa umacniają, jednoczą i ugruntowują wspólnotę. Taki cud możliwy jest w starym, dobrym małżeństwie, ale raczej nie w polskim, politykującym namiętnie narodzie. Napięcia i podziały są i będą.

Prezydent może je co najwyżej łagodzić lub rozpalać. Pewien cyniczny pracownik jednej z polskich uczelni, uchylając przed świeżo upieczonymi doktorami rąbka tajemnicy, radził, by czekać, aż umrze któryś z wykładowców, a wówczas zwolni się etat. W tej sytuacji przedziwnej skamieliny w polskiej nauce nie jest chyba tak do końca prawe i sprawiedliwe, by wobec braku szans na start dla wielu zdolnych młodych naukowców, inny młody doktor otrzymywał na powitanie od razu dwa etaty.

Nie jest też chyba dla Pana powodem do zadowolenia oficjalna informacja płynącą z Uniwersytetu Jagiellońskiego, że potulny rektor tej uczelni "oczywiście, postanowił udzielić urlopu prezydentowi", co nie wymagało od niego szczególnej odwagi. Charakter głównego nurtu polskiej nauki reprezentuje przecież swoista dychotomia: rejtanowski performance wobec homines novi oraz usłużność w stosunku do układów i władz. W tej krainie silny charakter i niezależność odnaleźć można jedynie w ciemnych zakątkach, o ile się wie, gdzie szukać. Matematyka jest w przypadku demokratycznych wyborów prezydenckich prozaiczna i banalna.

W roku 2010 Bronisław Komorowski wygrał, uzyskując poparcie 53,01 proc. wyborców. Pańskie zwycięstwo w roku bieżącym zapewniły głosy 51,55 proc. obecnych przy urnach, w przeliczeniu na ilość wyborców różnica ta jest znaczna.

Do ucha triumfatora w Rzymie niewolnik powtarzał: pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem. Panu powinien ktoś cały czas powtarzać: głosowała na Pana jedna czwarta Polaków, a to znaczy, że trzy czwarte nie są dziś raczej zadowolone ze zmiany prezydenta. Przed tymi obywatelami rozciąga się pięć lat zagryzania zębów.

 

Drodzy Czytelnicy "Wyborczej"!

 

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy adresowany jest - za naszym pośrednictwem - do Was. Jeśli chcecie się do niego odnieść, przysyłajcie swoje odpowiedzi drogą elektroniczną na adres listy@wyborcza.pl. Najciekawsze listy - ale tylko te podpisane imieniem i nazwiskiem wraz z podanym miejscem zamieszkania - opublikujemy.

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie.

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nowemu prezydentowi wydaje sie, ze jak mu sie udalo oszukac dziekana swojego wydzialu to mu sie tez uda wykiwac wszystkich Polakow. Na koncu oszustowi sie nigdy nie udaje.
  @snowbird1 Wniosek trochę jak z bajek Disneya. Proszę się rozejrzeć. Większość ulic, skwerów i pomników w tym kraju nosi imię przywódcy organizacji, która się z oszustwa utrzymuje.
  już oceniałe(a)ś
  26
  3
  @snowbird1 Ręce precz od Prezydenta!! Kto podniesie nań inteletualną rękę, ta będzie mu odrąbana!. Nasz Prezydent jest nieomylny a wiedzę czerpie wprost od Boga i biskupów. Wszak widać że codziennie na kolanach rozmodlony. To przeca pomazaniec boży. Już dba o rozwój kraju a to drzewko zasadzi, a to kanalizację w Wólce Dolnej otworzy.
  już oceniałe(a)ś
  37
  7
  @pobene jesli to jest prezydent na miare polski to bida panie z tym krajem...
  już oceniałe(a)ś
  25
  4
  @pobene Intelektualną? :D Nawet ułamków ta twoja "intelektualna" dłoń nie umie dodawać. Nie wspominając już o absurdalności tezy "trzy czwarte przeciwko" :D Intelektualne dno. Tylko tak można użyć tego określenia w tym kontekście.
  już oceniałe(a)ś
  4
  14
  @Piotr Dzierzawski Oczywiście masz rację, bo to prezydent zafundował 5 mln obywateli uwłaczające śmieciówki po 1200 na rękę, on też podwoił polski dług publiczny do astronomicznej sumy biliona złotych, on również okradł polskich emerytów ze 150 miliardów zł oszczędności odkładanych w OFE. Straszny ci on ten prezydent Duda, a jaki obrotny w trzy dni tyle nabroić nie każdy potrafi.
  już oceniałe(a)ś
  5
  13
  @snowbird1 Szanowny prezydent Duda nie powinien nawet próbować zmienić konstytucję skoro składając przysięgę na nią, dodał "Tak mi dopomóż Bóg". Wprawdzie jako chrześcijanin nie powinien w ogóle przysięgać gdyż jego Bóg nakazywał - "A ja wam powiadam; wcale nie przysięgajcie - ani na niebo, bo jest tronem Bożym: ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego, ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym lub czarnym. Niech wasza mowa będzie; Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi."
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  @krzych.korab Litości, Panie Krzysztofie! Usłyszał Pan fragment i zapamiętał go i uważa się Pan znawcę Biblii. Rozumie Pan co to jest kontekst? Bo cytat którym posłużył się pan to jest komentarz Jezusa do ósmego przykazania: "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu". Jeżeli wysuwa Pan tezę o tym, że chrześcijaninie nie mają prawa przysięgać to jak Pan wyjaśni prawo ślubów z Prawa Mojżeszowego: "Jeśli mężczyzna złoży ślub Panu albo zobowiąże się do czego przysięgą, nie może łamać swego słowa, ale winien wypełnić dokładnie to, co wyrzekł swymi ustami." (Lb 30,3) To jak traktować wszelakie śluby jakie ludzie składają?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Bardzo dobry tekst, zgadzam się z panem doktorem w 100%
  @maxim-sn Pan doktor oczywiście nie wie co plecie. Zna się na chyba tylko na płukaniu truskawek.
  już oceniałe(a)ś
  5
  16
  @wojtekkz Pierwsze zdanie i od razu manipulacja logiczna. Równie dobrze można byłoby napisać że na Komorowskiego głosowała tylko 1/4 więc pozostałe 3/4 chcą Dudę. Co także jest oczywistą nieprawdą - po osobie z doktoratem trochę wiecej się oczekuje, niż tanich chwytów retorycznych
  już oceniałe(a)ś
  4
  10
  @maxim-sn No zwłaszcza świetna jest ta kalkulacja że na Dudę głosowała 1/4 Polaków więc nie jest prezydentem wszystkich obywateli. I to pisze doktor, osoba ponoć wykształcona. Po czymś takim nasuwają sie jednak wątpliwości czy pan doktor nie jest czasem ukrytym debilem bowiem powinien wiedzieć iż wszyscy polscy prezydenci zostali wybrani 1/4 głosów wszystkich wyborców. I jeszcze te żałosne wyliczenia usiłujące nam wmówić że Komorowski uzyskał większą liczbę głosów w poprzednich wyborach. To że zdobył 1,5% więcej wcale nie oznacza że przekłada się to na większą liczbę głosów, bo jeżeli frekwencja wyborcza była mniejsza głosów tych będzie mniej. Nie umiecie sie pogodzić z przegraną panie i panowie Platformersi i zaczynacie używać z kosmosu wziętych argumentów by wyszło na wasze. Taka argumentacja nie bardzo przystoi wykształconemu bądź co bądź człowiekowi. Ale GW puści wszystko co uderza w Dudę i PIS bo wygrana PIS dla GW oznacza wielkie kłopoty natury finansowej i dopuścić do tej wygranej nie można.
  już oceniałe(a)ś
  5
  8
  Pięć lat to dla Polaków dość łagodny wyrok, wytrzymają
  @jazzina2 5 lat wytrzymam, ale 5 z jednej i 4 z drugiej to już gruba przesada.
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @bfont jak kradłeś to teraz odsiedź swoje.
  już oceniałe(a)ś
  4
  15
  @wojtekkz Jak głowa cię boli, to się jebnij w ścianę.
  już oceniałe(a)ś
  9
  5
  "Przedziwna skamielina polskiej nauki" to chyba najdelikatniejsze porównanie dla prawdziwego problemu na polskich uczelniach, którym jest blokowanie młodych zdolnych ludzi ze względu na: brak znajomości, inne spojrzenie na utarte tezy naukowe czy zwykła obawa profesorów o swój etat w obliczu fali młodych naukowców. Przydzielanie grantów jednym i tym samym osobom, błyskawiczne obrony promowanych znajomych poparte groteskowymi tematami prac naukowych czy konkursy na stanowiska ustawiane pod konkretnego znajomego (z oficjalnym ogłoszeniem konkursu w celu zebrania CV przypadkowych naiwnych kandydatów aby mieć alibi) to codzienna rzeczywistość.
  @marpaw86 To wszystko prawda, ale akurat Duda nie ma z tym wiele wspólnego. On tylko wykorzystuje ten system dla swojej wygody. W tym samym czasie kolejni ministrowie wprowadzają kolejne pseudoreformy, które nie rozwiązują problemu, za to wprowadzają pogoń za punktami (dla młodych, bo panom profesorom wystarczy punktowe minimum w ewaluacji, by zachować stołek) i realne niebezpieczeństwo uprawiania nauki "po łebkach" (granty NCN są maksymalnie 3-letnie. W ciągu tego czasu powinno się przeprowadzić badania i je opublikować. Proces wydawniczy trzeba zakładać na ok. rok. W polskich wydawnictwach często znacznie więcej. Pytanie: jakim cudem można to zrobić? Ano takim, że robi się badania za poprzedni grant, a w aktualnym tylko się je publikuje - system oparty jest więc na piętrowym oszustwie). Kto więc jest odpowiedzialny? Bo moim zdaniem akurat za to nie Duda.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  Nasza Konstytucja jest kiepska, trzeba ją zmienić. Silny mandat Prezydenta i wyposażenie go w weto powoduje paraliż władzy wykonawczej, gdy jest on z innego obozu niż rząd. Przećwiczyliśmy to za prezydenta Wałęsy i Kaczyńskiego. Ponadto Konstytucja nie zapewniła świeckiego charakteru państwa. Musi być jasno napisane i wyegzekwowane że symboli religijnych ani propagandy religijnej nie ma prawa być w obiektach państwowych - np. lekcji religii w szkołach, krzyży w urzędach, szkołach szpitalach. Nie widzę też powodu żeby w XXI wieku utrzymywać kapelanów wojskowych.
  @slowianska_dusza Oczywiście ja jestem za systemem parlamentarno-gabinetowym, nie prezydenckim. Najlepiej kanclerskim z prezydentem wybieranym przez parlament z małymi uprawnieniami. Na pewno bez paraliżującego pracę rządu weta.
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @slowianska_dusza ok, masz swoje poglądy. Pamiętasz chyba jednak, że w demokracji decyduje większość? A.
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @slowianska_dusza Właśnie bardzo dobrze , że Konstytucja wymaga współdziałania "obozu rządowego" z "obozem prezydenckim". Nie zmieniałbym tego. Niech się dogadują! Bardzo dobrze dla Demokracji , gdy przeciwstawne siły równoważą się. Można wówczas wypracować lepsze prawo niż przy dominacji jednej siły!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  nie trujcie mu dupy on ma na glowie pielgrzymke po Polsce,moze po sanktuariach mu powiedza jak sie wymigac od obiecanek,kosciol to w koncu mistrz w mataczeniu.
  @mariushh Już mu jeden biskup powiedział: "Jędruś, nie przejmuj się, że kłamałeś, kłamiesz i będziesz nadal okłamywał wyborców. Przyjdziesz do mnie i się wyspowiadasz."
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @an-te Ty za to jesteś prawdomówny. tak samo jak twój ojciec z UB.
  już oceniałe(a)ś
  1
  11
  @wojtekkz to wlasnie pisowska metoda,na brak argumentow bezpodstawna,jadowita mieszanka w oczy i nawet trywialny atak na rodzine.Na szczescie juz zdazylismy przywyknac do NKWD-owskich metod krysztalowej partii.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @mariushh Nie podniecaj się, wy robicie to samo. Duda jeszcze nie rozpoczął na dobre urzędowania a pod każdym artykułem z nim związanym stek przypuszczeń i insynuacji. A z NKWD nie przesadzaj bo nikt ci paznokci nie wyrywa ani nie każe siedzieć na nodze od krzesła. Nie masz pojęcia czym była ta służba więc daruj sobie te bzdurne porównania.
  już oceniałe(a)ś
  1
  3
  @ta56 skad przypuszczenie ze mozesz wiedziec co ja wiem,nie chodzi mi o tortury tylko o insynuacje,donosicielstwo,pomawianie etc. w celu zniszczenia i zlamania wrogow ktorych pis ma wiecej niz enkawudzisci,z taka "twarza" inaczej nie ma jak.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Problem polega na tym, że Dudakis się nie zna na niczym. To był chłoptaś od brudnej roboty Kaczyńskiego, od biznesiku ułaskawieniowego prowadzonego z ukochanym zięciem prezydenta, od ustawy broniącej przekręciarzy w SKOK-ach przed kontrolą państwa. On nie powinien majstrować przy niczym. Niech jeździ po wsiach, sadzi dęby i się modli. To akurat robota na jego możliwości.
  @marymania IHAHHAHAAHAHHAHA, powiedz to redakcji "Polityki" :D
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @marymania Święte słowa! Chyba masz rację! W każdym bądź razie pierwsze dni prezydentury wskazują , że tak jest! Duda to nic nie znaczący Goguś!
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  Ze wszyskich dudziarzy, nudziarzy, czarodziejów i pyszałków, tych których rozpiera duma i arogancja omnipotencji - wolę dudziarzy z Wielkopolski
  @aporia100 Osobiście z Dąbrówki Wlkp :)
  już oceniałe(a)ś
  4
  2