Wierzę w Pana, Panie Prezydencie, i dołączam się do życzeń. Niech Pan nie realizuje obietnic, ale pozwoli nam żyć każdego dnia według naszego własnego harmonogramu - pisze w liście do prezydenta RP Katarzyna Wrona.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowny Panie Prezydencie,

W odpowiedzi na Pana list, skierowany do Czytelników oraz Redakcji "Gazety Wyborczej", pozwolę sobie poruszyć parę ważnych dla mnie kwestii.

Na początku chciałabym serdecznie podziękować "Gazecie Wyborczej" za umożliwienie mówienia własnym głosem tak młodej osobie jak ja. Tyle mówimy o wolności prasy, a przecież nie byłoby wolnej prasy, gdyby nie my, cenni Czytelnicy.

Jestem młodą, pracowitą i wykształconą kobietą mieszkającą w Krakowie, znającą również wartość państwa, w którym żyję. Jestem studentką. Jestem pracownikiem międzynarodowej korporacji. Jestem także katoliczką, osobą pełną wiary i pasji.

Jestem "rozczarowanym wyborcą Platformy Obywatelskiej". Nie głosowałam na Pana w wyborach, a jednak - gratuluję serdecznie. Gratuluję Panu zwycięstwa politycznego, a co za tym idzie sukcesu zawodowego. Gratuluję Panu także siły, wytrwałości, poświęconego czasu i zaangażowania, a także ogromnego trudu włożonego w pracę nad kampanią i wyborami. Pana przeciwnik nie traktował swej opozycji poważnie, a jak widać nawet taką opozycję należy brać pod uwagę. Ja będę traktować Pana z szacunkiem. Jest mi jednak bardzo przykro, że przez te wszystkie lata, gdy rządziło PO, Pan nie traktował z szacunkiem mnie.

Powinien Pan za to przeprosić wszystkich swoich "niewyborców", jeśli chce Pan być prezydentem wszystkich Polaków. Identyfikuje się Pan z partią, która wyborców PO nieustannie obrzucała błotem. Jestem osobą inteligentną. Nie będę na nikogo pluła jadem, nienawiścią, nie będę na nikogo krzyczeć i nikogo obrażać tylko dlatego, że moje emocje mi na to pozwalają. Mnie reprezentują emocje ujarzmione i sprawiedliwe.

Odkąd uzyskałam swoje prawa do głosowania w 2008 roku, regularnie wypełniam swój obywatelski obowiązek. Interesuję się na bieżąco sprawami władzy, zarówno w trzech formalnych filarach, jak i czwartym, nieformalnym, jakże silnym i bezwzględnym. Jestem świadoma zachodzących procesów we wszystkich czterech sferach państwowości, podchodzę do nich z rozsądkiem, lecz nie z dezynwolturą.

Uzyskanie przeze mnie praw wyborczych nie oznacza jednak, że nie wiem, jak wyglądały rządy i państwo, w którym żyję w latach 90. Wiem, że kiedy teraz idę do urzędu, do lekarza, szkoły czy innej państwowej instytucji - jest w nich widoczny postęp. Nie tylko postęp technologiczny (nowe maszyny, aparatura), ale także postęp związany z międzynarodową wymianą doświadczeń systemowych, kompetencji zawodowych obsługujących mnie pracowników. Proszę pamiętać, Panie prezydencie, że najważniejszy dla Polaków jest ich dzień. Każdy jeden dzień, przeżyty w wolnym i dobrym kraju.

Panie prezydencie, mam kilka próśb do Pana

Jestem młoda. Przede mną całe życie, za tydzień wychodzę za mąż i zakładam rodzinę. Czuję się bezpiecznie w państwie, w którym żyję. Wszystko jest dla mnie dostępne, nikt nie narzuca mi swojej wiary i swoich przekonań. Nikt mnie nie nachodzi, nie ogranicza moich swobód obywatelskich, czuję się wolna. Moi przyjaciele, którzy są zawsze przy mnie - czują się szczęśliwi w państwie, w którym żyją. Są to także homoseksualiści, są to wyznawcy Jehowy, są to Włosi, Żydzi i Afroamerykanie. Oni cenią mój kraj. Tęsknią za Polską, gdy wyjeżdżają, bo tutaj czują się wolni. Tutaj żyją szczęśliwie - jak chcą, każdego jednego dnia. Podaję te przykłady i podpieram je swoją ogromną prośbą - niech Pan prezydent nie zabiera mi przyjaciół, tworząc z Polski kraj wyznaniowy, nieekumeniczny, homofobiczny, prawnie ograniczający swobody obywatelskie i wolność prasy. Każdy chce przeżyć swój dzień według swojego własnego harmonogramu.

Europa jest dla młodych ludzi drogą do wolności. Już w XIV wieku najbardziej wartościowymi były podróże - właśnie do Europy. Europa jest dla nas bogactwem doświadczeń zawodowych i społecznych, pięknej architektury i krajobrazu, źródłem wiedzy.

Europa dla starych ludzi to szansa na zdrowie, nowoczesne technologie, pomoc międzynarodowych instytucji, podróże. Proszę nie zamykać nam drogi do Europy, bo to dla nas gwarancja szczęśliwego życia.

Proszę nie obniżać wieku emerytalnego, ponieważ młodzi ludzie w wieku 25 lat będą musieli płacić składki dla swoich rodziców, którzy pójdą na emeryturę w wieku pięćdziesięciu lat. Panie prezydencie, ja nie utrzymam wszystkich finansów publicznych z mojej korporacyjnej pensji.

Proszę nie wspomagać frankowiczów moimi podatkami - sama płacę kredyt w złotówkach, lecz ja w przeciwieństwie do nich wzięłam go z rozwagą. System bankowy w Polsce sprawia, że państwo funkcjonuje sprawnie i sukcesywnie - proszę o tym pamiętać.

Proszę pozwolić tym, którzy nie mogą mieć dzieci, skorzystać z nowoczesnych technologii. Proszę im pozostawić wybór, a mnie pozwolić iść do komunii świętej.

Jestem dumna z mojego kraju i z tego, że jestem Polką

Od lat 90. jest mi tutaj tylko lepiej. Mogę wyjechać, ale nie potrzebuję tego. Pamiętam rządy Pana partii. Nie wspominam ich z nostalgią. Boję się ich. Boję się wiecznych afer, awantur, wojen, przepychanek, spisków, ukrytych prawd, fałszerstw, oszczerstw. Cenię sobie święty spokój. Nie rozumiem tylko, dlaczego wszyscy pamiętają "musi znaleźć inną pracę i wziąć kredyt", a nie pamiętają "spieprzaj dziadu"? Pan prezydent Komorowski otworzył nam okno na świat. Umożliwił bycie kosmopolitami i wspierał każdą obywatelską inicjatywę. Ale my, obywatele, też musimy sami pracować na siebie, nie zrzucać winy na państwo.

Moi rodzice nie mając nic, zapewnili sobie i mnie bezpieczeństwo finansowe do końca życia, dochodząc do wszystkiego własną pracą i zaangażowaniem, wykorzystując możliwości kraju, w którym żyją.

Wierzę w Pana. Niejednokrotnie rezygnuję z marzeń i pasji, bo muszę co dnia iść do stresującej pracy w korporacji. Nie uważam, aby to było coś złego. Uważam, że dobrze jest mieć pracę i pasję. Jestem zadowolona z życia w nowoczesnym państwie, jestem dumna z bycia Polką, gdy wybieram się za granicę.

Jestem szczęśliwa w tym kraju, cieszę się, że nie ma w nim wewnętrznych, jak i zewnętrznych granic czy konfliktów. W dzisiejszych czasach cenię pokój i zgodę. Mogę tu spełniać marzenia, oszczędzać na podróże i podróżować, kształcić się i rozwijać, czuć się bezpiecznie. Już Platon wiedział, że koncepcja idealnej wspólnoty państwa nie ma racji bytu. Mam wrażenie, że został Pan wybrany przez utopistów, którzy zdają się wierzyć Platonowi. Został Pan wybrany przez tych, którzy myślą, że państwo zrobi za nich wszystko, że państwo ułoży im życie. Zagubiliśmy gdzieś pierwszą zasadę - ideę państwowości i definicję państwa w ogóle. Państwo ma nam, młodym, zdolnym, zaangażowanym ludziom, dać możliwości, narzędzia i propozycje - nie ma zbudować za nas życia.

Wierzę w Pana, Panie prezydencie, i dołączam się do życzeń, które złożył Panu pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", Pan Jarosław Kurski. Niech Pan nie realizuje obietnic, ale pozwoli nam żyć każdego dnia według naszego własnego harmonogramu. Szczęśliwie.

Dziękuję jeszcze raz "Gazecie Wyborczej" za to, że mogłam oddać swój głos.

 

Drodzy Czytelnicy "Wyborczej"!

 

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy adresowany jest - za naszym pośrednictwem - do Was. Jeśli chcecie się do niego odnieść, przysyłajcie swoje odpowiedzi drogą elektroniczną na adres listy@wyborcza.pl. Najciekawsze listy - ale tylko te podpisane z imienia i nazwiska, wraz z podanym miejscem zamieszkania - opublikujemy.

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

 

Zobacz też: Przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Spieprzaj dziadu", "Małpa w czerwonym", "układ" - to tylko niektóre hasła IV RP, które świadczą o bucie, chamstwie i obłudzie PiSu, więc i ja dołączam się do życzeń Czytelniczki i pierwszego Zastępcy Redaktora Naczelnego "Gazety Wyborczej", Jarosława Kurskiego, jednocześnie prosząc pana Dudę (zwracam się do niego tak, jak wszyscy przedstawiciele PiSu do swoich przeciwników) - niech pan nie realizuje obietnic wyborczych i nie "uzdrawia" Polski, niech pan lepiej raczy uzdrowić środowisko, z którego się pan wywodzi, i raczy najpierw zmienić zachowania pańskich kolegów z partii, bo nie kto inny tylko oni przyczynili się do podziałów i braku szacunku w społeczeństwie, wmawiając mu co dnia obrzydliwe kłamstwa, w które niestety ludzie uwierzyli, a jak to mawiał Goebbels "kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą" - a Polska dziś jest tego ewidentnym przykładem. Oczywiście nie głosowałam na pana, bo jestem osobą samodzielnie myślącą, pan zapewne też, choć wybrał pan karierowiczostwo ponad wszystko, a teraz jeszcze wychodzi z pana buta i samozachwyt. Wymachuje pan szabelką na lewo i prawo, ogłaszając wszem i wobec, że został pan prezydentem i prosząc a raczej niejako z góry nakazując obecnemu rządowi, aby wstrzymał się od uchwalania pewnych "trudnych społecznie" ustaw, a teraz pisząc list do czytelników "Gazety Wyborczej", że oto chce pan odbudować wspólnotę wśród rodaków, od samego początku zwracając się do nich per "Wy" czyli sam pan buduje pomost, granicę, wmawiając, że zależy panu na budowaniu zgody i niszczeniu podziałów społecznych. Aha, i dziękujemy serdecznie, że uznał pan łaskawie środowisko "Gazety Wyborczej" za część polskiego społeczeństwa, aż zacytuję: "Niech ten dzień będzie świętem całej naszej polskiej wspólnoty, której nieodłączną częścią są również Państwo, czytelnicy "Gazety Wyborczej". Gdyby chciał pan sam z siebie być prezydentem wszystkich Polaków nie wysyłałby pan, a raczej pana pracownicy osobnych listów do poszczególnych gazet tylko wystosował jeden wspólny do całego narodu, tak gwoli ścisłości. A tak to poczułam się jak sierotka Marysia, którą zaproszono co prawda na bal, ale posadzono trochę tak na uboczu, żeby nie psuła widoku. Pięknie pan zaczął, nie chcę nawet myśleć co to będzie na arenie międzynarodowej, skoro we własnym kraju taka zwykła osoba jak ja wie lepiej, jak powinien zachować się nowo wybrany prezydent niż on sam i jego pożal się Boże doradcy.
  @phenomenon31 masz rację, ten list do czytelników GW budzi tylko absmak-cytując złotoustego prezesa.
  już oceniałe(a)ś
  133
  8
  @wydarzeniasierpniowe2015 Nie wiem gdzie przespałeś ostatnie 25 lat, ale żaden rząd nie ustanawia dzisiaj już cen żywności. Za ceny żywności odpowiada inflacja. W 2014 r. wyniosła 0%. A właściwie to nawet notowano deflację. W maju ceny usług spadły 0 0,9%. Regularnie spada cena paliwa. W tym tempie to się wydarzeń czerwcowych nie doczekasz, żałosny demagogu.
  już oceniałe(a)ś
  123
  5
  @phenomenon31 Dziś 10, i gdzie się podziały PiS'owskie marsze na krakowskim?
  już oceniałe(a)ś
  76
  4
  @lodzermensz1 Co Ty chcesz od niego?. On wyjechał z Polski w latach 70/80 tamtego wieku i jego intelekt też zatrzymał się w momencie wyjazdy, albo inaczej, ucieczki do dobrobytu.
  już oceniałe(a)ś
  42
  2
  @lodzermensz1 bandyckie peo ustala wlasnie dzis inflacje, np. przekret na kredytach we frankach szwajcarskich, najoierw zezwolono wrecz naganiano lemingi do brania takich kredytow aby doprowadzic do zawyzenia kursu zlotowki bo to odpowiadalo peoskiej propagandzie o silniej gospodarce zielonej wsypy. Nastepnie zakazano takich kredytow aby banksterzy mogli zarobic na oslabienu zlotowki, jakby tego bylo malo podpisano wlasnie ustawe ze cale spoleczenstwo ma doplacac do kredytow, peo zwalcza deflacje, doprowadzilo do inflacji mimo soadajacych na swiecie cen energii, zawyza ceny paliw, gazu, energii elektrycznej zatem podwyzsza tym samym ceny zywnosci by wiecej krssc na wplywach z vat i akcyzy. Falszuje oczywiscie dane GUS by udowodnic takim debilom jak ty ze caly czas jest deflacja, a w sklepach caly czas widzimy rosnace ceny. "dorznac watahe", "zginiecie jak finozaury", "prezydent gdzies poleci i to wszystko sie zmieni" to tylko niektore z wypowiedzi hasla bandyckiej IIi RP ktora chce zamordowac opozycje. Wrona to nazwisko pseudonim od WRON - bandyckiej organizacji Jaruzelskiego ktora wprowqdzila stan wojenny. List zostal napisany przez centrum propagandy z Czerskiej
  już oceniałe(a)ś
  11
  131
  @phenomenon31 No bez żartów, GW wylewa jad codziennie i to w dużych ilościach, i za nic przepraszać nie zamierza. A Duda ma się źle czuć za to, że "jest kojarzony z kimś, kto kiedyś...".
  już oceniałe(a)ś
  9
  113
  @phenomenon31 ten list Dudy do GW to taka akcja afirmacyjna, czyli udajemy, że upośledzeni to tacy sami ludzie jak zdrowi, tutaj też mamy bardzo wyraźnie zdefiniowaną grupę tych "innych" i wspaniałomyślnie deklarujemy, że uważamy ich za "swoich", wyszło mniej więcej tak, jakby on otwarcie powiedział: szczułem na was i plułem, ale teraz spróbuję się powstrzymać, bo już mi nie wypada jako prezydentowi kraju
  już oceniałe(a)ś
  57
  6
  @naposram Najwyraźniej mieszkasz w zupełnie innym kraju. Tak. W Rosji i Białorusi jest inflacja. Szczerze ci z tego powodu współczuję. Białoruskich rubli to już nawet kantory przy samej granicy nie chcą sprzedawać... A w Polsce? Cóż. Ja diesla kupowałem miesiąc temu za 4.63, kilka dni temu za 4.46, a dzisiaj na stacji był za 4.37. Rzeczywiście - musi być inflacja.
  już oceniałe(a)ś
  53
  2
  @phenomenon31 Raczej Kolego/Koleżanko należy zmienić układ Platformerski. Jakoś nie trafia do Was to co usłyszelismy na taśmach - niby elitę opychająca się nie za swoje pieniądze i plującą na wszystkich i wszystko. Samodzielnie to Pan Kolego/ Pani Koleżanko najwyżej chodzicie po owoce na targowisko nic poza tym. Jesteście inteligentami wychowanymi na jednej gazetce i jednym wodzu. Wierzycie w Bolka, Jaruzelskiego i Kiszczaka i juz dawno zapomnieliście i wypaczyliście znaczenie słowa "Prawda" i "Solidarność". Cieszycie się, że wam się udało przylutowac do koryta. Otwórzcie umysł i nie oglądajcie Kiepskich. Pozdrawiam
  już oceniałe(a)ś
  4
  36
  @lodzermensz1 won z Polski wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18531737,mozliwe-przerwy-w-dostawach-pradu-dla-firm-kopacz-apeluje-o.html
  już oceniałe(a)ś
  6
  27
  @phenomenon31 a może byście tak dali temu dudzie spokój jeden dzień? zróbcie jakiś dzień dobroci dla dudy bo mi się żal chłopa robi każdy wali w niego co ma pod ręką
  już oceniałe(a)ś
  4
  20
  @rosencoff Dla komoruskiego nie mieliście jednej milionowej sekundy spokoju aż na końcu doszło do czynnej napaści i rękoczynów w stolicy Polskiej tolerancji w Toruniu
  już oceniałe(a)ś
  18
  3
  @naposram no i widzisz. Mam na koncie trzeci kredyt. Wszystkie w złotówkach. Dwa spłaciłem trzeci spłacam i nikt mi nie kazał brać we frankach. Owszem pytano w bankach co wybieram. Wybrałem mądrze nie kierując się pażernością tylko rozsądkiem. To wina nie państwa tylko chytrych ludzi. Teraz prezydent chce im pomagać za moje pieniądze... Fajowo...
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @napos.ram "bandyckie peo ustala wlasnie dzis inflacje" Ty z Rosji piszesz? Czy z Korei Północnej? Sprawdź sobie w wiki, co to jest inflacja. P.S. Nie ma waluty o nazwie "złotówka".
  już oceniałe(a)ś
  5
  2
  @phenomenon31 Zapomniałeś o "dorzynaniu watahy", akcji "zabierz babci dowód" no i akcie będącym najwyższym stadium ucieleśnienia peowskiej miłości: akcji niejakiego cyby w biurze PiS w Łodzi.
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  Brawo, bardzo przemyślany tekst. Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia Ci życzę i własnego harmonogramu:)
  @gwendolyn66 Przemyślany ale problem z korektą , ktoś powinien to przeczytać . "Proszę nie podwyższać wieku emerytalnego ? " . Niestety zwracanie się do polityków z PIS nie ma sensu dopóki ludzie znowu się nie zorientują że ich oszukali . Duda już powiedział że wyliczenia do projektu Ustawy to nie jego domena tylko rządu . Czyli jego obietnice sa niewarte funta kłaków.
  już oceniałe(a)ś
  65
  4
  @gwendolyn66 Nie całkiem przemyślany. Jeśli ktoś uzyskał prawa wyborcze w 2008 to nie miał do czynienia z kredytami bankowymi oferowanymi w tamtych czasach a pewnie i jakiejkolwiek zdolności kredytowej. "Proszę nie wspomagać frankowiczów moimi podatkami - sama płacę kredyt w złotówkach, lecz ja w przeciwieństwie do nich wzięłam go z rozwagą. System bankowy w Polsce sprawia, że państwo funkcjonuje sprawnie i sukcesywnie - proszę o tym pamiętać".
  już oceniałe(a)ś
  11
  47
  @gwendolyn66 Tekst powstał w partyjnej szczujni PO, opublikowano go w wynajętej tubie tej partii. Tyle w nim prawdy co brudu za paznokciem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  24
  Dziękuję pani za list. Mam 60 lat ale moje odczucia są identyczne. Dokładnie tak bym napisał gdybym potrafił. Gratuluję .
  @uoni Jestem w podobnym wieku - ale to co wyprawia teraz GW, te wszystkie listy - to jedna wielka żenada. To jest powtórka z lat PRL gdy oburzeni czytelnicy pisali podobne listy do "Trybuny Ludu".
  już oceniałe(a)ś
  6
  68
  @rufus-1 Nie to, co pochwalne peany na cześć nowego prezydenta, zamieszczane przez braci Karnowskich i Warzechę...
  już oceniałe(a)ś
  48
  4
  @uoni nie przejmuj sie pan, ona tego tez nie napisala, ona tylko podpisala. Takich listow bedzie coraz wiecej, musza znalezc tylko leszkow do autoryzowania
  już oceniałe(a)ś
  5
  33
  @uoni Ja też chcę się przyłączyć do listu.Mam 67 lat.od 12 lat jestem na emeryturze,Mam 42 lata pracy,wychowałam 2 synów.Nie pracowałam w korporacji tylko na 2 zmiany w spółdzielni państwowej "Społem",która funkcjonowała w całej Polsce.Pracowników było wiele wiele tysięcy.Były pensje,nagrody ,premie,własne ośrodki wczasowe,wyjazdy w lato i zimę,kolenie dla dzieci,zimowiska,paczki świąteczne.O prezesie nie mówiło się złodziej,tylko człowiek w porządku.Jak człowiek był chory,to dostawał od lekarza zwolnienie lekarskie,na dziecko chore też.Teraz socjalu nie ma,pracownicy chodzą chorzy do pracy,bo się boją zwolnienia z pracy.To ci w korporacji ,gdzie pracują po 10-12godzin dziennie.i zarabiają 5 tysięcy,Reszta młodych zarabia po 2 tysiące i na nic nie starcza.Nie ma powodu do radości.Ja po tylu talach pracy dostaję na rękę 1468zl netto,więc co to jest jak nie jałmużna?????
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  HABEMUS PRESIDENTEM "Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych." Winston Churchill *** Bezrybie na polskiej scenie … a raczej estradzie politycznej powoli przestaje mnie już śmieszyć... Dzięki takim prezydentom jak Wałęsa... Kwaśniewski.... L.Kaczyński... Komorowski... i teraz Jaroslaw Duda nadal żyjemy w kraju, bedacym wasalem Kosciola katolickiego. Skazani są na taki stan rzeczy wszyscy urzędnicy państwowi bez względu na orientację polityczną i zajmowane stanowiska... Społeczeństwo - niestety - również. Oprócz protekcjonalnego poklepywania przez zachodnich (rzadziej wschodnich) polityków lub nawet drugorzędnych eurobiurokratów (najlepiej przed kamerami telewizyjnymi) jedyną ambicją polityczną tych "mężów stanu" było i jest przyjmowanie pozycji konkordatowo-klęczącej przed watykańskimi teokratami. Przyszli polscy Prezydenci! Nie chcę, aby Nasz Kraj stał się skomercjalizowanym katolickim Disneylandem. Nie chcę, aby Polska, w ktorej emigracja staje się stylem życia była dla świata eksporterem niewykwalifikowanej, taniej siły roboczej oraz pijaczków, złodziei, religijnych świrów i księży pederastów. Nie chcę abyśmy na zawsze pozostali przedmiotem niewybrednych dowcipów, w kraju słynącym z "Polish jokes" i naszym nowym "Wielkim Bracie" - USA. O ile modły o deszcz podczas obrad sejmu RP wywołały w Zachodnich mediach lekkie drwiny, o tyle ogłaszanie Jesusa Chrystusa Królem Polski pobiło wszelkie rekordy absurdu. Kto w końcu wyciągnie Polaków z tego cywilizacyjnego bajorka i śmiało wskaże wyzwania godne niemałego europejskiego narodu w XXI wieku? Jak długo będziemy leczyć się z post-PRL-owskiego kaca i wschodnioeuropejskich kompleksów? Jak długo będziemy pozostawać zakładnikami cuchnącego ekshumowanymi zwłokami, martyrologiczno-eschatologicznego nonsensu?
  @michalik77 Nie chcesz chyba powiedzieć, że politycy nie chodzą na pasku KK? Przecież wszyscy i to zarówno z prawej jak i z lewej strony boją się odciąć od KK.
  już oceniałe(a)ś
  50
  6
  @michalik77 Szanowny Panie Michalik ! Pańska diagnoza jest w 100 % fałszywa bo NIE MA PROBLEMU PRLowskich służb i żadnego z tym porządku zrobić się nie da. Od 25 lat żyjemy w wolnym kraju i tylko od nas zależy jak nam się będzie powodziło. Walka z wydumanymi problemami prowadzi do zużycia energii którą można spożytkować rozsądniej.
  już oceniałe(a)ś
  39
  6
  @wydarzeniasierpniowe2015 Może zdobędziesz się na szacunek wobec swoich oponentów ? Do tego namawia Pan Prezydent Duda od kiedy został prezydentem. Wcześnie co prawda na tego typu gesty się nie zdobywał a jego środowisko którego jak mniemam jesteś sympatykiem pluło jadem i obrzucało łajnem WSZYSTKICH inaczej myślących.Pisanie "korpolaska" na pewno szacunku nie wyraża.
  już oceniałe(a)ś
  36
  3
  @michalik77 Jak ND napisze ile zarobił na Skokach to podejrzewam że GW poda swoje przychody z reklamowania Amber Gold.
  już oceniałe(a)ś
  15
  3
  @tow_rydzyk chrześcijaństwo to chluba Polaków... wieki tradycji ....a ateizm? ile on ma lat? 10? 15? 30? Polska to wolny kraj...konstytucja gwarantuje wolność wyznania....nie musisz wierzyć i należeć do kościoła jeśli nie chcesz....tylko po co go atakujesz? z zazdrości?
  już oceniałe(a)ś
  5
  26
  @tow_rydzyk W pełni popieram Pański wpis !
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  @wydarzeniasierpniowe2015 i żadne minusowanie tego nie zmieni. Jesienią wykopki w kosmos
  już oceniałe(a)ś
  0
  10
  @tow_rydzyk Nasz Prezydent nazywa się ANDRZEJ DUDA !!! A odpowiadając Autorce - skoro jest tak dobrze czemu głupi Polacy chcą zmiany na lepsze? Czemu mój syn, choć nie chciał, ale musiał wyjechał za chlebem do Holandii, tak jak wielu jego znajomych? I tak mogę zadać jeszcze wiele pytań bez odpowiedzi niestety...
  już oceniałe(a)ś
  1
  7
  @anabercha Masowe wyjazdy zaczely sie okolo 2006/7, jaka opcja wtedy rzadzila? Czym sie glownie zajmowano? Szukaniem ukladu, prowokacjami, nawet w stosunku do koalicjanta. Jak naprawic panstwo, gdy partia opozycyjna nie uczesticzyla w tej pracy? Torpedujac wszystko co mozna bylo, by Rzad wygladal jak najgorzej, Pamietam "ja z tymi panami rozmawiac nie bede!", kto tak mowl? Niestety szykuje sie nam powtorka z przeszlosci. Oczywiscie Polacy chca zmiany, ale na lepsze nie na to co juz bylo.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @olias Jesienią będą wykopy w twój głupi ryj :)
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @jack_flash Masowe wyjazdy zaczęły się, gdy tylko otwarły się granice UE. Rządy najpierw PIS przez 2 a potem PO przez 8 lat miały czas coś zmienić i co takiego zrobiły? Szczególnie PO przez 8 lat mogła ten kraj całkiem zmienić. Nie zrobiła tego i ludzie mają prawo być rozczarowani.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @anabercha A kto twojego syna zmuszał do wyjazdu do Holandii, nie słyszałam zeby ktos "musiał"wyjeżdżać. Widocznie słabo wyedukowaleś swojego syna, który tylko mógł pracować na zmywaku.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @anabercha Bo to leń nieudaczny był , i żadna firma go nie chciała. Jak się nie chciało nosic teczki to trzeba.....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Miło się czyta, ale proszę nie mieć złudzeń. Kabotyńskie miny, pycha i krętactwo Dudy (500 zł na dziecko) nie daje Pani postulatom ŻADNYCH szans. Amen.
  @kopanski.helmut Mam nieodparte wrażenie, że Ty piszesz za mamonę, bo mi nawet nie przychodzi na myśl pytanie o to. Chyba chcesz porównać czy masz za to mniej, czy więcej.
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  Dajcie już spokój temu Dudzie. Nie wiem czemu każdy nagle poczuł się zobowiązany do pisywania jakiś listów do świeżo upieczonego pana prezydenta. Listów, które niby życzą mu wszystkiego dobrego i zapewniają o szacunku, a z drugiej strony są wylewaniem jakiś żalów i antycypacją jakiś lęków. Koń jaki jest każdy widzi. Wiemy kto prezydentem został, z jakiego ugrupowania się wywodzi, jaka jest jego dotychczasowa droga polityczna i jaki zestaw wartości reprezentuje. Nie będę ukrywał, że pan Duda to nie jest moja bajka i nie rokuję tej prezydenturze dobrze. Ale na wymioty mi się zbiera, kiedy czytam kolejny list zatroskanych publikowany na łamach Gazety. Trzeba było głosować w wyborach inaczej. Teraz mleko się rozlało i musimy żyć z tym, co przyniósł wyrok społeczeństwa. Bo za 2 miesiące będzie jeszcze gorzej. Dajcie więc już spokój z listami. Szkoda waszej energii - nie sądzę by je w ogóle czytał. A jeśli przeczyta, to nie sądzę by przejął się specjalnie kolejnym "lemingiem". Jego ugrupowanie nami gardzi. Ja więc nie widzę powodu by im nadskakiwać...
  @lodzermensz1 to jest fenomen Obamy i nagrody Nobla, dla zachety.
  już oceniałe(a)ś
  16
  1
  @lodzermensz1 Moda na obywatelskie listy, żywcem ściągnięta z "Trybuny Ludu"
  już oceniałe(a)ś
  6
  18
  @lodzermensz1 jakie Pana chamie pizdusia dudusia
  już oceniałe(a)ś
  2
  6
  @lodzermensz1 Masz racje! A drazni mnie jeszcze ten cytat paniusi "Proszę pozwolić tym, którzy nie mogą mieć dzieci, skorzystać z nowoczesnych technologii. Proszę im pozostawić wybór, a mnie pozwolić iść do komunii świętej" Juz 25 latka robi sie dewota! Ona potrzebuje pozwolenie zeby pojsc do komuni! Ten KK juz zdazyl nawet tym mlodym mozgi zryc.
  już oceniałe(a)ś
  6
  3
  @lodzermensz1 Cacek też pisał listy.Co z tego wyszło wszyscy wiemy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  do kogo ma dotrzec ten list,do Dudy?On mogl owszem podobac sie emerytkom kiedy jak rycerz na dudabusie ogladal przyszle wlosci i nawijal taki makaron od ktorego sie juz po czwartym dniu dlawi,bede kiep jesli on nie abdykuje bo to czlowiek prawa i sprawiedliwosci z ambicjami ale bez podstaw i idei,chyba ze idea jest chrystianizacja tego czego nie potrafi sie naprawic fizycznie a zastapic duchowym remontem.Ten czlowiek skonczyl sie zanim sie zaczal.
  już oceniałe(a)ś
  235
  33
  Szkoda Waszego cennego czasu na pisanie takich listów. Róbcie swoje i interesujcie się nowym prezydentem równie bardzo jak on interesuje się Wami.
  już oceniałe(a)ś
  203
  23