Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

 

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowny Panie Prezydencie,

cieszę się bardzo z Pana listu, chociaż na Pana nie głosowałem.

Zakładając, że faktycznie chce być Pan Prezydentem dialogu i porozumienia, popełnia Pan na samym początku jeden błąd. Jeśli chce Pan jednoczyć, to nie powinien Pan odnosić się do "Waszego środowiska", ale do Nas - Polaków.

Chciałbym jeszcze dowiedzieć się, co zagraża naszej tożsamości kulturowej. Gdzie jej przede wszystkim szukać? Jeśli coś jej zagraża, to co, a raczej kto? Mam nadzieję, że nie chodzi o wewnętrznego wroga.

Państwo demokratyczne powinno szanować poglądy wszystkich obywateli. Będzie Pan głową tego Państwa, więc proszę o tym nie zapominać.

Proszę również nie martwić się konstytucją, z nią jest naprawdę wszystko dobrze. Proszę spojrzeć, w jakich realiach i kiedy powstała konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki. Może to porównanie nie na miejscu, ale proszę mieć to na uwadze, bo konstytucja ta zawiera poprawki, ale pozostaje ta sama pomimo upływu lat.

Chciałbym również zaznaczyć, że Polska nie potrzebuje naprawy, nie jest ruiną. Mieszkam w Szczecinie. To miasto zmieniło się na lepsze przez ostatnie dziesięć lat. Wyremontowano mnóstwo torowisk, ulic i chodników. Powstały bulwary nad Odrą. Dumą napawa uznana na całym świecie filharmonia. Kwitnie życie kulturalne. Jest bezpieczniej, niż było.

Powoli, ale jednak wkraczają do miasta inwestycje zapewniające nowe miejsca pracy. To nie jest Polska w ruinie. Ba, to nie jest Szczecin w ruinie. Miasto po latach zastoju naprawdę napawa dumą. Panie Prezydencie, jeśli będzie Pan uczciwy wobec Nas, to odpowiem za siebie, ja będę uczciwy wobec Pana.

Z wyrazami szacunku,

 

Piotr Frąckowiak

 

Szczecin

 

Drodzy Czytelnicy "Wyborczej"!

 

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy adresowany jest - za naszym pośrednictwem - do Was. Jeśli chcecie się do niego odnieść, przysyłajcie swoje odpowiedzi drogą elektroniczną na adres listy@wyborcza.pl. Najciekawsze listy - ale tylko te podpisane z imienia i nazwiska, wraz z podanym miejscem zamieszkania - opublikujemy.

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

 

Przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.