Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W przededniu zaprzysiężenia, prezydent Andrzej Duda napisał list do czytelników "Wyborczej" (dzień wcześniej napisał inny list do czytelników "Gazety Polskiej" ).

 

Czytelnicy "Wyborczej" odpowiadają na list prezydenta Andrzeja Dudy.

Szanowny Panie Prezydencie,

doceniam Pana próby - nazwijmy to - porozumienia z tą częścią społeczeństwa, która nie zalicza się do Pana zwolenników.

List do "Gazety Wyborczej" jest z Pańskiej strony szczytnym gestem - to prawie tak, jakby wyciągnął Pan rękę w stronę ludzi takich jak ja, czyli zdecydowanie znajdujących się w kontrze do ugrupowania politycznego, z którego się Pan wywodzi.

Nie głosowałam na Pana, nie popieram Pańskich postulatów, które - choć wydają się odzwierciedlać potrzeby polskiego społeczeństwa - nie mają realnej szansy na ich realizację. Na szczęście dla nas...

Mimo to jednak ufam (być może naiwnie), że w trakcie Pańskiej kadencji zdoła Pan, Panie Prezydencie, zdać sobie sprawę z realnych problemów i potrzeb Polaków. Chciałabym, żeby faktycznie stawał Pan poza podziałami i zwrócił uwagę na akty agresji i nienawiści, które są domeną ruchów nacjonalistycznych (ale nie tylko). Wymagam od Pana, jako głowy państwa, stanowczej reakcji na próby dyskredytowania autorytetów i zawłaszczania pamięci i historii przez prawicowy dyskurs. Nie możemy przecież godzić się na to, aby obchodom rocznicowym towarzyszyło buczenie i powiewająca nad tłumem młodych ludzi flaga z celtyckim krzyżem.

Przede wszystkim jednak liczę, iż w trakcie swojej prezydentury będzie stawał Pan po stronie najsłabszych i wykluczonych, reagował na niesprawiedliwość, urzędniczą i społeczną znieczulicę.

Przed Panem pięć lat ciężkiej pracy. Proszę dobrze wykorzystać tę szansę i godnie reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej.

Życzę Panu pomyślnej prezydentury.

 

Z poważaniem

 

Agata Jankowska

 

Drodzy Czytelnicy "Wyborczej"!

 

List prezydenta elekta Andrzeja Dudy adresowany jest - za naszym pośrednictwem - do Was. Jeśli chcecie się do niego odnieść, przysyłajcie swoje odpowiedzi drogą elektroniczną na adres listy@wyborcza.pl. Najciekawsze listy - ale tylko te podpisane z imienia i nazwiska, wraz z podanym miejscem zamieszkania - opublikujemy.

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl

 

Przemówienie Andrzeja Dudy przed Pałacem Prezydenckim

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.