"Gazeta Wyborcza" z 14-15 marca opublikowała na s. 2 artykuł Iwony Hajnosz i Małgorzaty Skowrońskiej pt. "Ile ekumenizmu w Kościele". Czytamy w nim: "Krakowski Kościół nie wyrzuci ze swojego budynku greckokatolickiej kaplicy zaprojektowanej przez Jerzego Nowosielskiego i ozdobionej jego ikonami. Liczne protesty, w tym katolików, przyczyniły się do tego, że zwyciężył rozsądek".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziwne słowa. Przecież "ekumenizm" to - podaję za "Wielkim słownikiem wyrazów obcych" - "ruch w chrześcijaństwie propagujący porozumienie i współpracę między różnymi Kościołami chrześcijańskimi". Czyżby Kościół greckokatolicki pozostawał poza katolicyzmem? Czyżby nawet jego nazwa nic Autorkom nie mówiła?

Jak w ogóle można wpaść na pomysł, by "grekokatolikom" przeciwstawiać "katolików"? Ukraińcy (zachodni, z dawnej Galicji) są dla Polaków braćmi w TEJ SAMEJ WIERZE. Zupełnie tak samo jak my - katolicy rzymscy - podlegają papieżowi, tak samo jak my mają swych kardynałów. Jesteśmy wiernymi TEGO SAMEGO KOŚCIOŁA, działającego w różnych obrządkach. Zastosowanie - w tym przypadku i w tym kontekście - słowa "ekumenizm" nie ma sensu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  >>Jak w ogóle można wpaść na pomysł, by "grekokatolikom" przeciwstawiać "katolików"?<< Ano jakoś jednak można, Panie Profesorze. I jednym i drugim po wielokroć się to przytrafiało.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Zapraszam na Ekumeniczne Vatican Expo 2015 Wychodząc naprzeciw postulatom papieża Franciszka, który wraz z innymi autorytetami religijnymi nawołuje do odnalezienia i przywrócenia boga/bogów naszej laicyzującej się cywilizacji i w porozumieniu z organizacjami reprezentującymi wszystkie zarejestrowane religie - sponsorzy: "L'Osservatore Romano", "Radio Maryja","Nasz Dziennik" i "Gość Niedzielny" zapraszają osoby przeżywające kryzys wiary bądź niewierzące jak i te nadal niezdecydowane/poszukujące na Vatican GODS EXPO 2015 . Ta unikalna w historii dziejów ludzkości impreza odbędzie się pod hasłem: "Religijni entuzjaści wszystkich krajów miłujcie się". Nowowybrany przez Ducha Świętego papież Franciszek jest kontunuatorem transwyznaniowej ekumenizacji na skalę globalną (od Buenos Aires do Lichenia) zainicjowanej jeszcze przez - Josepha Ratzingera. Expo oprócz gwoździa programu - boga chrześcijańskiego – przedstawi szeroki asortyment innych antropomorficznych, transcendentnych bóstw. Wyboru właściwego boga będzie można dokonać dobrowolnie za niewielką ale regularnie uiszczaną nieopodatkowaną, dożywotnią opłatą. Katolicko-watykańska ekspozycja wraz z punktem agitacyjno-rekrutacyjnym będzie się znajdować pomiędzy stoiskami Boga Xenu i Wyznawców Latającego Potwora Spaghetti. Z powodu ograniczonej podaży bogów i w zgodzie z zasadami monoteizmu zainteresowani mogą wybrać tylko jednego zbawiciela. Przypominamy, że po dokonaniu wyboru organizatorzy i sponsorzy 2013 Vatican GODS EXPO nie przewidują wydawania wyznawcom nowo wybranych bogów gwarancji, ani refundacji a już w żadnym przypadku polisy ubezpieczeniowej. Nieusatysfakcjowanych nabywców prosimy o kierowanie swoich zastrzeżen i reklamacji bezpośrednio do zakontraktowanego boga badź do jego upoważnionych dilerów. Największą atrakcją ekspozycji katolickiej będzie zab (gorna prawa czworka) Karola Wojtyły i statecznik z lewego skrzydła prezydenckiego Tupolewa, w którym męczeńską śmiercią zginął śp. prez. Lech Kaczyński-Wawelczyk. Głównym i wspólnym celem ludzi wierzących na całym świecie jest promocja harmonijnego współżycia wszystkich wyznań oraz bezkompromisowa walka z dominującym nasze życie komercjalizmem, utylitaryzmem, pragmatyzmem i patologicznym - i jakże niebezpiecznym - nadużywaniem nauki i rozumu. Promowanie na Expo tych nowatorskich i oryginalnych zmian ożywi zainteresowanie religią i tym samym ocali ją od gwałtownie postepującej marginalizacji i stopniowego odchodzenia w niepamięć i stania się niczym więcej jak niszowym tematem badawczym dla antropologów/kulturoznawców/religioznawców, bezrobotnych teologów, emerytowanych papieży... bądź cepeliowsko-skansenową atrakcją turystyczną, zbankrutowaną archaiczną koncepcją marketingową czy jarmarczno-odpustowym kiczem. *** Z ostatniej chwili. Dodatkową atrakcją Expo będzie pokaz męsko-damskiej mody katolickiej na sezon wiosenno-letni 2015. www.youtube.com/watch?v=CYzRL9YIswQ
  już oceniałe(a)ś
  9
  3
  CYTUE: >>Ukraińcy (zachodni, z dawnej Galicji) są dla Polaków braćmi w TEJ SAMEJ WIERZE.<< Przeciez mozna bylo uniknac Rzezi Wolynskiej powolujac sie wlasnie na "ekumenizm". Szkoda, ze Pan Arcybiskup Szeptycki nie rozumial zasad chrzescijanskiego ekumenizmu... o zolnierzach noszacych na klamrach napis "GOTT MIT UNS" nie wspomne...
  @tow_rydzyk Podczas wojny arcybiskup Szeptycki, brat polskiego generała, wzywał ukraińskich nacjonalistów do opamiętania, chował w klasztorach dzieci żydowskie. Nie każdy Ukrainiec był zwolennikiem Bandery.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @janzdechlak Selektywnosc twojej wiedzy historycznej na temat arcybiskupa Szeptyckiego jest zenujaca. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie wlasciwie ocenil jego "zaslugi na rzecz ratowania" ukrainskich zydow odmawiajac przyznania mu tytulu "Sprawiedliwego". Pare krokodylich lez tego przestepcy w sutannie nie moze zmyc krwi na jego rekach. Szeptycki to polityczny oportunista wspoltworca jednostek SS Galizien piszacy wielkopoddancze listy do Hitlera o budowaniu ramie w ramie z Wielkim Narodem Niemieckim Nowej Eropy. (Po wkroczeniu Sowietow na Ukraine Zach. podobne bzdury pisal do Stalina.)
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  „Wolność jest istotą prawa Chrystusowego”. Wolność jest istotą nauki Chrystusowej. „Daj wolność wszystkim Kościołom, a szatana będziesz miał w jednym ręku (dłoni)". Wolność sumienia i religii (wyznania). Ludzkość i religie wzajemnie nie przestrzegają wolności sumienia i wyznania. Szereg religii nawet deklarotoryjnie nie uznaje wolności sumienia i religii, jest to zbrodnia przeciwko ludzkości i człowiekowi.
  już oceniałe(a)ś
  2
  2