Czy więcej wiary w przestrzeni publicznej oznacza więcej życzliwości, miłości bliźniego, tolerancji? Nie, wręcz przeciwnie! Fala klerykalizacji niesie za sobą nienawiść do kobiet, do artystów, do ludzi żyjących w sposób inny niż tradycyjny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co łączy sumienie dr. Chazana, wstrzymanie pokazów spektaklu "Golgota Picnic" i religię w szkole? Te trzy sprawy pozornie nie łączy nic. Ale są one przejawem jednego i tego samego zjawiska w Polsce: klerykalizacji życia publicznego na wielką skalę

W Polsce klerykalizacja życia publicznego następuje w szybkim tempie:

- w szkole religia i władza katechety są tego przejawem,

- w szpitalach publicznych - władza lekarzy podpisujących klauzulę sumienia i przyznających więcej praw zarodkowi i płodowi niż kobiecie w ciąży,

- w aptekach - władza aptekarza, który także na tę klauzulę się powoła,

- w urzędach - zawierzanie miasta Maryi (było już głosowanie w takiej sprawie w gminie pod Warszawą),

- w kulturze: knebel na wypowiedzi, spektakle, dzieła, które "urażają uczucia religijne", przykładem takiego knebla może być ostatnia nagonka na spektakl "Golgota Picnic", a wcześniej na artystyczną instalację "Adoracja Chrystusa" wystawianą w warszawskiej Zachęcie.

Ciekawe, kto będzie następny?

Był już Nergal. Pod stos pójdą teraz stare nagrania Agnieszki Chylińskiej z okresu O.N.A. Potem kobiety samotne, bezdzietne pary, niewierzący i innowiercy oraz joga psycholog i psychoterapeuta (bo - powiedzmy - nie pracuje zgodnie z sumieniem).

Czy więcej wiary w przestrzeni publicznej oznacza więcej życzliwości, miłości bliźniego, tolerancji? Nie, wręcz przeciwnie! Fala klerykalizacji niesie za sobą nienawiść do kobiet, do artystów, do ludzi żyjących w sposób inny niż tradycyjny.

Być może Bóg kocha wszystkich ludzi bez różnicy: mężczyzn, kobiety, uczniów, artystów, ale jego ziemscy przedstawiciele (biskupi, posłowie prawicy), którzy prowadzą akcję klerykalizacyjną w Polsce, już nie. Wszystko im przeszkadza, wszystko ich drażni, wszelka dyskusja o problemach związanych ze zmieniającym się światem jest według nich zabroniona. Brak im tolerancji, otwartości na drugiego człowieka.

Nie podoba mi się takie zamknięcie, taka chorobliwa nienawiść do innych.

Chcę kupować antykoncepcję w aptece, chcę, aby bezpłodne pary miały dostęp do in vitro, chcę, aby moje dziecko miało prawo do etyki w szkole, chcę iść na spektakl "Golgota Picnic". Nie wyobrażam sobie, że jakaś grupa mi to uniemożliwi.

Czy byłoby do pomyślenia, żeby niewierzący/ateiści manifestowali pod kościołami i przeszkadzali we mszy?

Dlaczego zatem konserwatywna prawica właśnie to robi: nie daje innym iść na spektakl, nie daje innym korzystać z życia?

W opisanym wyżej kontekście wydaje mi się, że państwo ma pewne obowiązki wobec obywateli - wszystkich obywateli. Chciałabym, aby mój kraj działał w poszanowaniu swoich obowiązków i w poszanowaniu praw wszystkich swoich obywateli. Chciałabym, aby kraj, w którym żyję, był państwem świeckim i nie staczał się w kierunku państwa wyznaniowego. Chciałabym, aby urzędnicy państwowi, ministerialni i prezydenci miast kierowali się prawem, a nie swoim sumieniem. Chciałabym, aby posłowie byli posłami, a nie kaznodziejami, aby reprezentowali ludzi, a nie interesy kościoła. Czy te wymagania są za duże wobec nowoczesnego, postępowego państwa?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie mowiac o tym, ze "klauzla sumienia" nie precyzuje jakiegoz to sumienia dotyczy. Moim zdanie, ci, ktory sie na te klauzuke powoluja, wlasnego sumienia nie maja. Wybory w zyciu nie sa czarno-biale.
  już oceniałe(a)ś
  72
  1
  Jaka miłość ? Jaka tolerancja? Jesteśmy watykańską kolonią, a kolonizatorzy nie tylko grabili ,ale narzucali swoją władzę. Tak jest w Polsce od 966 roku. Żadne dyskusje i argumenty w tym przypadku nie pomogą , bo wobec okupanta używa się twardych argumentów. KK będzie tu rządził,dopóki społeczeństwo nie wybierze polityków, którzy zakończą polskie poddaństwo.
  już oceniałe(a)ś
  60
  0
  Subtelnie spytam: Kto utrzymuje to stado cwanych nierobów ? Krasnoludki ?
  @inkwizytorstarszy Opatrzność Boża mój synu - Opatrzność Boża.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @polakonly ???... he he..., tajes!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  A jaka z tego wydarzenia płynie dla nas nauka? Sumienie to nasz najcenniejszy skarb! Ci którzy je posiadają wiedzą że nie należy jego zawierzać nikomu - nawet samemu Kościołowi Świętemu. Podpisanie "klauzuli sumienia'" jest de facto oddaniem swojego sumienia osobom trzecim do dowolnego nim rozporządzania i powoływania się na nie bez naszego udziału. Jeśli człowiek w koloratce domaga się od nas pieniędzy to sprawa jest do dyskusji, ale jeśli domaga się naszego sumienia.....??? to ani chybi przypomina to historię Pana Twardowskiego który zaprzedał duszę diabłu.
  @polakonly dokladnie,a Polska to ciemny i glupi kraj,mimo,ze piekny.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Konkordat + Klauzura = Totus Tuus. Jesteśmy już prawie przygotowani na intronizację Chrystusa Króla, która umożliwi jego sługom sprawowanie rządów w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego i na wieki wieków. Amen.
  @polakonly Oto (nie taka znow futurystyczna) wizja Polski po wygraniu najblizszych wyborow przez sily chrzescijansko-narodowe. Wyniki wyborów parlamentarnych przyjąłem z niedowierzaniem ale i z niezachwianą wiarą w ewentualne zwycięstwo demokracji. Wyborczy sukces zapewniła PiS-owi masowa kampania agitacyjno-ewangelizacyjna przeprowadzona pod hasłem: “Głos katolicki gwarancją dobrobytu, bezpieczeństwa, potęgi Kościoła i wierzących” oraz równie efektowne: “Trójcy Przenajświętszej - trzy razy TAK!!!”. W tej historycznej batalii wyborczej nieocenioną przysługę oddała PiS-owi pełna poświęcenia anonimowa armia aktywistów regionalnych, wojewódzkich, parafialnych a nawet osiedlowych i blokowych kół różańcowych. Jeszcze przed podliczeniem głosów obywateli polskich zamieszkałych za granicą zwycięska partia przez aklamację ogłosiła dotychczasowego Prezesa PiS-u dożywotnim Wodzem i Zbawicielem Narodu i Wiary. Generał Jarosław Kaczyński kierując się racją stanu bez straty czasu zawiesił parlament i rozwiązał wszystkie partie działające na szkodę Polski oraz ogłosił “Stan Zbawienny” na obszarze całego kraju. W powyborczym orędziu do Narodu oznajmił, że jego odnowiona partia - przemianowana na Posłuszeństwo i Świętobliwość - jest obecnie jedyną legalną i – rzecz jasna - wiodącą siłą polityczną w Polsce. PiŚ jako gwarant stabilności gospodarczej oraz ładu i porządku społecznego będzie tymczasowym kustoszem demokracji. Generał przyrzekł przed wawelskim sarkofagiem swojego brata, że osobiście zadba o to, aby przeprowadzono w Polsce wielopartyjne wybory gdy tylko upora się on ze wszystkimi wrogami wewnętrznymi jak i zewnętrznymi. Mimo iż religię katolicką ogłoszono wyznaniem państwowym 10%-om niewierzących (włączając mniejszości religijne) pozwolono zachować większość praw obywatelskich ale bez prawa do ulg podatkowych i bez prawa posiadania paszportu. Z inicjatywy Episkopatu i PiŚ-u ukonstytuowała sie Zbawienna Rada Ocalenia Narodowego. Oprócz gen. Jarosława wszedł w jej skład nowowybrany kardynał Polski Tadeusz Rydzyk i wszyscy hierarchowie Episkopatu. PS Katolicyzacji ulegna wszystkie obszary zycia publicznego ... lacznie ze sportem. Oto jak bedzie wygladac Polska Pierwsza Liga (wraz z wynikami) AKS KUL Lublin - Cieśla Zabrze 0:0 KKS Redemptor Toruń - św.Duch Chorzów 0:0 Legiony Chrystusa Warszawa - KKS Czarni Słupsk 0:0 Wisła Wojtyłogród - Przedmurze Bielsko-Biała 0:0 Eucharystia Lubin - Objawienie Łódź 0:0 Cierniowa Korona Kielce - Arka Noego Gdynia 0:0 Konkordat Piotrków - Pielgrzym Częstochowa 0:0 Katedra Wrocław - KS MBBKP Licheń 0:0 Ewangelia Białystok - Lech K. Poznań 0:0 Z Portalu Eioba : "Przesłuchanie czyli jeden dzień z życia pana Y."
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  I tak oto słowo "Totus Tuus - cały Twój" ciałem się staje, albowiem Najmilsi "dom nasz i majętność całą i wszystkie wioski z miastami" zapisaliśmy Maryi podpisując Konkordat, a teraz zapisujemy jej nasze dusze podpisując Klauzulę.
  już oceniałe(a)ś
  27
  0
  "Pusta ściana, bez krzyża czy innych symboli religijnych, to ściana narzucająca ateizm, a więc naruszająca wolność sumienia i wyznania."; - amerykański prawnik Joseph Weiler reprezentujący włoski rząd w Strasburgu "Wiarę spycha się coraz bardziej do sfery prywatnej i usuwa ze sfery publicznej" - arcybiskup lubelski Stanisław Budzik “Nie ważne czy Polska będzie biedna czy bogata, ważne żeby była katolicka.” - słowa wicepremiera w rządzie Hanny Suchockiej, Henryka Goryszewskiego. * Bracia w Chrystusie, Inwazja Ateizmu trwa, systematycznie powiększając i umacniając swoją obecność w polskiej przestrzeni publicznej łącznie z forum GW. Terroryzm nowych ateistów wspieranych przez ruch gejowski, feministki i apostatów przybiera niebezpieczne rozmiary. Nawet skromne, lokalne procesje Bożego Ciała, plenerowe msze, Oazowe rajdy, upamiętnianie drogi krzyżowej Chrystusa, pielgrzymki, pokojowe przemarsze i procesje, zloty i inne zgromadzenia religijne wymagają zabezpieczenia ze strony policji i służb porządkowych. Niedługo będziemy zmuszeni ochraniać dzieci doznające błogosławieństwa lekcji religii. Symbol naszej jedności z Chrystusem - krzyż stał się obiektem otwartych ataków. Promowanie tzw. świeckiego humanizmu akcjami plakatowymi i medialnymi, ataki na Komisję majątkową to podkopywanie fundamentów ekonomicznych Kościoła Katolickiego. Strategicznym celem ateizmu jest stopniowe odsuwanie KK od społeczeństwa i ostateczna jego marginalizacja i wieczna alienacja. Czy wyobrażacie sobie życie bez skromnych sług bożych, którzy kosztem wielu wyrzeczeń; w nędzy, głodzie i chłodzie przez wieki wiedli Was przez morze ognia, krwi i łez? Spróbujcie sobie uzmysłowić apokaliptyczne konsekwencje barbarzynskiej amputacji duchowieństwa z naszego życia. Jak nasza katolicka trzódka poradzi sobie bez swoich pasterzy? Polska stanie się kaleka, bezradna, osierocona, trzecioświatowa. Jak przetrwacie bez cotygodniowej posługi Bożej? Kto zapewni Wam rozgrzeszenie za wasze grzechy? Kto Wam pomoże prawidłowo zinterpretować metafizyczną głębię i subtelną metaforykę Pisma Świętego? Jak bez naszego pośrednictwa nawiążecie łączność z Bogiem? Czy wyobrażacie sobie wykonywanie swoich codziennych obowiązków rodzinnych i zawodowych bez naszych duchowych wskazówek i porad? Jak bez nas odnajdziecie sens i cel waszego życia? Gdzie znajdziecie pociechę i nadzieję na lepsze jutro i życie wieczne? Czym wypełnicie pustkę w waszych domostwach bez naszych po-kolędowych wizyt? Rolnicy, kto wesprze was w modlitwie o urodzajne plony? Czy dacie waszym dziatkom mleka z krowy, której odmówiono błogosławieństwa? Czy wsiądziecie do aut, autobusów, samolotów nie naznaczonych znamieniem Chrystusa? Kto wam zagwarantuje jakość paliwa na stacji benzynowej, którą ominął Kościelny sakrament? Czy będziecie się czuć bezpiecznie na mostach czy autostradach, których modlitwą i wodą święconą nie powierzyliśmy Bożej opiece? Jak młode życiowo niedoświadczone pary poradzą sobie z przywilejami, ale i z chrześcijańskimi obowiązkami nocy poślubnej bez katolickich nauk przedmałżeńskich? Chcecie tysięcy małżeństw żyjących bez Kościelnego przyzwolenia i ich - urodzonego w grzechu nie ewidencjonowanego przez kościelną administrację - potomstwa? Chcecie śmierci milionów nienarodzonych i nieochrzczonych Polaków pod nożem aborcyjnego skalpela? Czy wyślecie wasze naiwne i bezbronne dziecko do bezbożnej szkoły, gdzie będą one molestowane i kaleczone ateistycznym praniem mózgu w ramach tzw. zajęć z etyki zatracając chrześcijańskie wartości moralne? Czy bez Radia Maryja i TV Trwam możliwy jest rozkwit kulturalny i postęp cywilizacyjny Naszego Narodu? Czy chcecie, aby Nasza wybrana przez Boga Ojczyzna skończyła jak bezbożni, moralni bankruci w Czechach, Skandynawii, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii?
  @tow_rydzyk ach, Towarzyszu..., plackiem leżem przedtobom...! ( PS. ... świetny jesteś, od dawna Cię czytam...* )
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Natura nie znosi prozni. Kosciol wypelnia luke po PZPR
  już oceniałe(a)ś
  18
  0