Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z zawodu jestem plastykiem, ale od dziewięciu lat nie pracuję zgodnie ze swoim wykształceniem. Zaczynałam od stanowiska sprzedawcy-kasjera w największej sieci marketów w kraju, teraz jestem zastępcą kierownika sklepu. Ostatnio, w niedzielne popołudnie, byłam świadkiem zachowania pewnego pana wobec mojej koleżanki, która obsługiwała go przy kasie w naszym sklepie. Pan X, zwracając się do stojącej obok dziewczynki, powiedział:

- Ucz się dziecko, żebyś nie skończyła w niedzielę na kasie w markecie...

Koleżance zrobiło się bardzo przykro. Powiedziała mi, że poczuła się jak przedmiot. Zdołała tylko odpowiedzieć, że to, iż pracuje w tym miejscu, nie świadczy, że nie skończyła żadnej szkoły.

Wręcz przeciwnie.

Przekrój zawodowy ludzi pracujących w marketach jest ogromny. Dziś powiedzenie, że "każdą pracę trzeba szanować", wydaje się idealnie wpasowywać w teraźniejszość, a jednocześnie dla wielu pozostaje tylko pustym sloganem. Nasza praca jest naprawdę ciężka, wymaga dyspozycyjności, uwagi, wytrzymałości. Kierownicy i kasjerzy mają wiele obowiązków, a klient widzi tylko ułamek z nich. Pracuje ze mną dziewczyna po studiach matematycznych. Co powinna odpowiedzieć tej dziewczynce?

- Nie ucz się, mała, i tak skończysz na kasie w markecie, żeby pan X mógł zrobić zakupy?

Nie rozumiem braku szacunku dla naszej ciężkiej pracy, z której na co dzień korzystają miliony ludzi. Brak jej prestiżu, nie jest to praca z powołania, ale czy to sprawia, że jest mniej ważna? Że można traktować nas jak ludzi, którzy zaprzepaścili swoje szanse i jedyne, na co mogą liczyć, to pobłażliwy stosunek klienta, który tak chętnie z naszej pracy korzysta?

Autorka otrzyma od nas książki Katherine Webb "Dziedzictwo" i "Echa pamięci"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.