Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Szanowni Państwo, Kochana "Gazeto Wyborcza",

tytułem Człowiek Roku "Gazety Wyborczej" zostaje uhonorowany Michaił Chodorkowski, który stał się dziś symbolem demokratycznej Rosji.

Do niedawna Michaił Chodorkowski był więźniem Władimira Putina, wcześniej przedsiębiorcą i człowiekiem sukcesu materialnego, zaś od wielu lat pozostaje niezłomnym obrońcą godności i praw człowieka w Rosji. Podobnie jak inni nie znam przykładu równie heroicznej metamorfozy w naszych czasach. Przyznanie mu tytułu Człowieka Roku przyjmuję jako znak solidarności z tymi wszystkimi, którzy domagają się głębokiej demokratyzacji rosyjskiego państwa.

Ale dzisiejsza uroczystość to także okazja, by wyrazić słowa uznania dla "Gazety Wyborczej" jako instytucji, która współtworzy polską wolność i demokrację. W jej 25. urodziny pozwólcie, że złożę Twórcom i Dziennikarzom "Gazety" podziękowania i życzenia równie wytrwałej misji w kolejnych latach.

Wierny czytelnik od ćwierćwiecza

Donald Tusk

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.