Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drodzy Koledzy,

 

Jesteśmy ukraińskimi naukowcami. Pomóżcie nam powstrzymać agresję przeciwko naszemu krajowi i znaleźć pokojowe rozwiązanie problemów, przed którymi stanęła Ukraina.

Bez względu na to, jakiego języka używamy w domach i w pracy (niektórzy z nas mówią po ukraińsku, inni po rosyjsku), jako obywatele Ukrainy jesteśmy przekonani, że żaden z regionów naszego kraju nie potrzebuje pomocy niesionej na obcych bagnetach. Więcej, uważamy, że obecność obcych wojsk na naszej ziemi będzie destabilizować nasze społeczeństwo zarówno w krótkiej, jak i w wieloletniej perspektywie. Agresję należy powstrzymać, zanim przerodzi się w niekontrolowany chaos.

I jeszcze kilka słów do naszych kolegów i przyjaciół z Rosji: Wasza jutrzejsza wolność zależy od naszej wolności dziś. Pomóżcie nam, sprzeciwiając się działaniom waszego rządu, i nie bierzcie udziału w dezinformacyjnej antyukraińskiej kampanii. Za wolność naszą i waszą!

Ponad 80 lat temu do władzy w Europie doszedł dyktator. On też urządził igrzyska olimpijskie i zaczął od "pomagania" mniejszości etnicznej za granicą sąsiedniego kraju. Wszyscy wiemy, jaką tragiczną pomyłkę popełniono, pozwalając mu na to. Świat nie może dopuścić, żeby taka tragedia się powtórzyła.

Anna Elskaja, profesor, członkini Ukraińskiej Akademii Nauk

 

Oleg Krysztal, profesor, członek Ukraińskiej Akademii

 

Walerij Kuchar, profesor Ukraińskiej Akademii Nauk

 

Wasyl Czechun, profesor Ukraińskiej Akademii Nauk

 

Andrij Sybirny, profesor Ukraińskiej Akademii Nauk

 

Wadim Kwasan, profesor Ukraińskiej Akademii Nauk

 

Ałła Rynditcz, profesor, członkini Ukraińskiej Akademii Nauk

 

Mychajło Tukało, profesor, członek Ukraińskiej Akademii Nauk

 

Witalij Kalczenko, profesor, członek Ukraińskiej Akademii Nauk

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.