Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Klasówka. Zapowiedziana na czwartek. Ale jest możliwość pisania w piątek. Za pisanie w czwartek jest dodatkowa ocena. Taka sama, jak z klasówki.

Na początku roku było powiedziane, że można poprawiać tylko jedynki i dwójki. Niektóre dzieci piszą w czwartek. Także i wzorowa uczennica. Otrzymuje niestety dwie czwórki. Łzy w oczach. Nauczycielka to widzi i mówi do niej, że może poprawić obie czwórki, na razie nie wpisze do dziennika.

W tym momencie odzywa się chłopiec, któremu do wzorowego nie brakuje dość dużo. Twierdzi, że nauczycielka mówiła, iż nie można poprawiać czwórek, bo takie zostały ustanowione zasady. Nauczycielka się nie odzywa... Chłopiec wraca do domu z ogromnym poczuciem niesprawiedliwości...

Jedna ze słabszych uczennic (4,36 na koniec roku), dyslektyczka, dysortografka i dyskalkuliczka z ogromnymi kłopotami w skupianiu (co jest potwierdzone badaniami psychologicznymi) przynosi w piątek kartkę od rodziców.

Napisane jest tam, że poprzedniego dnia oddano jej okulary do optyka, żeby wstawić nowe szkła korekcyjne, co jest skutkiem niedawnego badania. Wzrok się pogorszył do minus 4,5 z minus 3,5. Rodzice proszą o posadzenie uczennicy w pierwszej ławce, bo ma tego dnia okulary zastępcze, sprzed paru lat, o słabszej korekcie.

W poniedziałek uczennica przychodzi do szkoły, mając już nowe szkła. Siada w swojej ławce. Nauczycielka wita ją słowami: "Tak nagle Ci się wzrok poprawił?". Dziewczynka wraca do domu z ogromnym poczuciem żalu...

Te dzieci są twarde. Rano nie budzą się z bólem brzucha. Nie wymiotują przed pójściem do szkoły. Nie zakrywają się kołdrą, płacząc, że nie pójdą do tej szkoły, bo nauczyciele są źli. Jak długo jeszcze?

Czekamy na Wasze listy. Napisz: listy@wyborcza.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.