Nauczyciel pisze o m闚ieniu podniesionym g這sem, traceniu g這su i nadgodzinach. ?Nie da si pracowa g這sem 8 godzin dziennie...", a co ma powiedzie pracownik call center?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przeczytałem list "Nauczyciel: Po ośmiu godzinach mówienia nie mogę wydobyć z siebie głosu" jako odpowiedź na komentarz "Może choć więcej sportu" Dominiki Wielowieyskiej , i jestem w stanie zgodzić się w kwestii poziomu wiedzy o pracy w szkole. Poszedłbym jednak trochę dalej w tym stwierdzeniu. Mianowicie, chodzi mi o zagadnienie ogólne pracy z ludźmi.

Dlaczego nie ma przywilejów dla innych grup zawodowych?

Jest pan (na pewno nie pan jeden, ale posłuży mi pan jako symbol nauczyciela) oburzony faktem, że ktoś chciałby panu odebrać przywileje zawodowe.

Niestety, nie ma pan racji. Przywileje te powinny zostać zlikwidowane, bo na pewno nie zostaną rozszerzone na inne grupy zawodowe, które mają podobny charakter pracy.

Dla przykładu podam panu pracowników dowolnego call center - czy to sprzedażowego, czy usługowego. Ja pracuję w Helpdesku. Dzień w dzień przez 8 godzin rozmawiam z ludźmi. Czasem nie udaje mi się wyjść na 5-minutową przerwę przewidzianą raz na godzinę w kodeksie pracy. O 15-minutowej nawet nie wspominam.

Jak ma się do tego stwierdzenie, że po 8 godzinach mówienia traci pan głos?

Mogę jedynie zaproponować udział w kursie emisji głosu, tak aby się nie męczyć podczas długotrwałego mówienia, chociaż jeśli nie potrafił pan się tego samemu nauczyć przez 20 lat pracy, to nie wróżę większych sukcesów w tej materii.

Kwestia właściwego podejścia

Wspomniał pan również, że często mówi pan podniesionym głosem. Dlaczego? Nie potrafi pan zapanować nad grupą dzieciaków, nad którymi ma pan poniekąd władzę?

Można bardzo łatwo zapanować nad taką grupą... Kiedy byłem w szkole średniej, nauczyciele nagminnie stosowali bardzo prostą metodę. Przeszkadzasz w lekcji, zapraszam do tablicy. Wiadomo, z jakim efektem. Dokazywanie w mojej i nie tylko w mojej klasie kończyło się z końcem pierwszego semestru, kiedy połowa z nas musiała podchodzić do egzaminu komisyjnego, aby zaliczyć semestr. Wszelkie problemy nauczyciela z zapanowaniem nad nami znikły, jak ręką odjął.

Jestem ciekawy, jak poradziłby pan sobie w mojej pracy, gdzie my nad naszymi klientami nie mamy najmniejszej władzy ani sposobu, żeby wymusić na nich chęć przeczytania kilku zdań. Rozwiązałoby to większość ze zgłaszanych przez użytkowników problemów.

Z wyrzutem podsumowuje pan pierwszy akapit stwierdzeniem: "I według pani powinienem tak pracować codziennie, tak?" Ja codziennie pracuję od 12 lat w różnych firmach i nie rozdzierałem szat z tego powodu...

A może ja powinienem zacząć narzekać na pracę?

Wspomina pan dalej o wycieczkach, gdzie pracuje pan trzy doby bez przerwy. OK, ale ile takich wycieczek w roku się odbywa? Trzy, cztery? Policzmy więc: 72 godziny razy 4 wycieczki w roku równa się 288 godzin.

Daje to niecałe dwa miesiące. Powiedzmy, że pokrywa to pana wolne dwa miesiące wakacji. A co z resztą roku, gdzie pracując po 18 godzin w tygodniu, pracuje pan ponad połowę krócej ode mnie i wielu tysięcy innych osób za często większe pieniądze?

Może przyjmując pana stwierdzenie "nie płacą mi za to!", my powinniśmy zacząć strajk lub poodchodzić z naszych prac?

Jeśli tak, to proszę bardzo. Nie dodzwoni się pan ani do swojego banku, ani do firmy telekomunikacyjnej. Nie zgłosi pan również awarii internetu czy telewizji. Ja i inni mi podobni tam właśnie pracujemy. Dwa razy więcej od pana i za te same lub mniejsze pieniądze.

Idę o zakład, że dzisiaj przy lekturze pana listu mnóstwo ludzi miało na ustach złośliwy uśmieszek.

PS Wspomniał pan również o dobrych wynikach maturalnych swoich wychowanków. Szczerze panu gratuluję dobrej statystyki, jednak nie szczyciłbym się nią zbytnio: 80 proc. pana uczniów, nawet jeśli uda im się ukończyć później studia wyższe, nie potrafi, dzwoniąc po pomoc czy usługę, zwerbalizować swoich potrzeb, nie wspominając choćby o tym, żeby się przedstawić. Przecież wszyscy mamy kryształowe kule.

Co o tym sądzisz? Napisz: listydogazety@gazeta.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Przydatne linki

Wi璚ej
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
Dobrze, 瞠 pan podj掖 ten temat. Pokaza pan, 瞠 istniej jeszcze inne zawody, ni nauczyciel, w kt鏎ych wielogodzinna praca ''g這sem'' ,to codzienno嗆. I to praca , nie przez 7-8 godzin lekcyjnych ( 1-2xw tygodniu ),ale bite 8 godzin zegarowych, przez przynajmniej 5 dni w tygodniu. C騜, podejrzewam, 瞠 zaraz zlec si wszyscy pokrzywdzeni przez los nauczyciele i ich obro鎍y ,i nie zostawi na panu suchej nitki. Ale prosz si nie przejmowa. Jeszcze si taki nie urodzi co by....wiadomo. Pozdrawiam. I zdrowego gard豉 篡cz.
@kotylia5 W mojej szkole taki super pracownik banku przyszed prowadzic zaj璚ia dla gimnazjalistow. Czu si naprawd suuuper, taki u鄉iechni皻y r闚niacha. Wyszed zmem豉ny jak szmata, dzieciaki go ola造. Ratowa豉 go obecno嗆 nauczycieli. Wychodz帷 wyb彗a, ze wsp馧czuje nauczycielom i 瞠 nigdy nie wyobra瘸 sobie, 瞠 tak to wygl康a. Nie s康zi, 瞠 tak trudno jest zainteresowa czym m這dzie i zapanowa nad 30 osobow klas gimnazjalist闚. Rozmawia豉m z seksuologiem chc帷 go nam闚i na zaj璚ia z gimnazjalistami. Powiedzia, ze raz da si wrobi i nigdy wi璚ej. Nie powiedzia, ze wsp馧czuje ale ze podziwia.
ju ocenia貫(a)
80
81
@aw34 A nie nie nie, id sobie porozmawiaj 8 godzin z klientami, to zobaczysz co to jest 篡cie! m貫m貫m貫 s逝chawka m貫m貫!
ju ocenia貫(a)
56
30
@pralat_na_wrotkach jakie studia, kursy i szkolenia podyplomowe musia貫 sko鎍zy aby dosta prac na s逝chawce?
ju ocenia貫(a)
45
67
Moja siostrzenica pracuje, jak to nazywasz "na s逝chawce". Sko鎍zy豉 studia j瞛ykowe (wymagane co najmniej 2 j瞛yki obce), a prac dosta豉 dlatego, 瞠 mia豉 do鈍iadczenie, bo pracowa豉 ju w czasie studi闚. Nie marud, bo do szko造 z mojego roku studi闚 szli ci, kt鏎zy nie dostali lepszej pracy. Z powa瘸niem, nauczyciel akademicki
ju ocenia貫(a)
56
27
@nauczyciel_pl Akurat podziel si do鈍iadczeniami kole瘸nki. Po tygodniowym szkoleniu musia豉 zda egzamin. Teoria - pestka. Ale na praktyce musia豉 sprzeda os podczas swojej pierwszej rozmowy. Nie 篡cze nikomu takiego obci捫enia.
ju ocenia貫(a)
25
12
@niedzwiedziczka Z mojego roku na uczelni zostawali tylko ci, kt鏎zy nie mieli pomys逝 na 篡cie.
ju ocenia貫(a)
27
21
@xerathus Ja na uczelni przysz豉m z pracy w przemy郵e. Lubi swoj prac i nie narzekam na ni, pomimo, 瞠 zarabiam mniej ni niekt鏎zy nauczyciele (wiem, o czym m闚i, m捫 siostry pracuje w szkole).
ju ocenia貫(a)
21
10
Ja studiowa豉m w latach 85 - 90 i na studia nauczycielskie by這 5 kandydat闚 na miejsce. Na politechnik za (m鎩 brat uko鎍zy i studiowa w latach 86/91) 1, 5 kandydata na miejsce (budownictwo wodne). Na uczelniach, tak jak napisa ju kto, zostawali najmniej przedsi瑿iorczy.
ju ocenia貫(a)
8
21
@mija-nka Ciekawe jakie to studia nauczycielskie by造, bo generalnie to ludzie studiowali jak捷 matematyk, geografi, czy polonistyk i wybierali odpowiedni specjalizacj. Na geografii wszyscy zabijali si o turystyk :D. Na nauczycielsk to nikt nie chcia. Ciekawi mnie te og鏊ne studia nauczycielskie.
ju ocenia貫(a)
18
3
@nauczyciel_pl No to je瞠li nauczyciel jest tak bardzo wykszta販ony i wykwalifikowany, to bez problemu znajdzie sobie inn prac, gdzie go doceni i nie b璠zie przem璚za swojego g這su, co nie? ;)
ju ocenia貫(a)
31
9
@aw34 je郵i pasjonujesz si w篹ami i chcesz pracowa w zoo to musisz umie to robi i ma Ci to sprawia przyjemno嗆. A je郵i do klatki z w篹ami dosta豉 si tylko dlatego, 瞠 nie umia豉 zrealizowa swoich plan闚 i robisz to "bo trzeba z czego篡" to nie dziw si, 瞠 w篹e b璠 gry潭.
ju ocenia貫(a)
23
6
Nie por闚nuj pierniczenia w k馧ko wyuczonych gotowych tek軼ik闚, do pracy pedagogicznej i nauczania... 瞠by by這 jasne nie jestem nauczycielem, a w call center zdarzy這 mi si pracowa przez kr鏒ki czas... praca nauczyciela jest wa積a spo貫cznie, dlatego ma swoje przywileje
ju ocenia貫(a)
20
29
M闚i帷 nauczycielskie mia豉m na my郵i w豉郾ie te kierunki - wydzia造, kt鏎e wymieni貫 + pedagogiczne, czyli p. specjalna (6 os鏏 na miejsce), opieku鎍za (?) itp. Na mojej uczelni specjalizacja nauczycielska by豉 obowi您kowa, nie mieli鄉y wyboru...
ju ocenia貫(a)
3
8
@klaun.szyderca zauwa, 瞠 w li軼ie wyp豉kuje si pracownik call center
ju ocenia貫(a)
1
5
A co powiedziec o takich co przez 8 godzin pracuja glowa?....
@mamula66 A po co co m闚i? Takim z regu造 dobrze p豉c, wi璚 nie musz si u瘸la :>
ju ocenia貫(a)
16
19
@pralat_na_wrotkach Ale nie maja rocznego urlopu na poratowanie zdrowia....
ju ocenia貫(a)
40
7
fajnie,瞠 kto poruszy ten temat.Ja po 4 latach w call mam ten sam problem co moja mama nauczycielka po 20 latach pracy. Mam zniszczone struny g這sowe i s逝ch na 1 ucho. Nikt nie zwr鏂i mi tego i dalej g這sem pracowa nie mog (chocia stosowa豉m r騜ne 鈔odki zapobiegaj帷e temu). Ludzie pracuj nie po 8h lekcyjnych z przerwami, nie maj wakacji i ferii oraz rocznych urlop闚 zdrowotnych. Nauczycielom si wydaje, 瞠 ich praca jest najci篹sza...zatem proponuj zatrudni si w call... za mniejsze pieni康ze, do pracy nie po 8 h lekcyjnych ,ale po 8,5 h zegarowych (nikt r闚no po 8 h nie sko鎍zy rozmowy z klientem w trakcie jej trwania).
@kraken28 > Ja po 4 latach w call Jakim trzeba by idiot pozbawionym jakichkolwiek kompetencji i umiej皻no軼i, 瞠by przepracowa 4 lata w call center?!
ju ocenia貫(a)
20
65
z ca造m szacunkiem dla sprz徠aczek, oborowych, pracownik闚 zieleni miejskiej, salowych i pracownik闚 call centers, por闚nywanie pracy w call center z prac nauczyciela to jak por闚nywanie malarza pokojowego z Leonardo da Vinci. Sk康 si w og鏊e bierze taki pomys jakim nieukom - naganiaczom do kupowania polis albo innego badziewia? 疾by by nauczycielem to ty, 獞oku, musia豚y jeszcze d逝go si uczy. Je郵i oczywi軼ie w og鏊e jeste wyuczalny.
ju ocenia貫(a)
24
44
@kraken28 Autor listu ju, poniek康 odpowiedzia. "Mog jedynie zaproponowa udzia w kursie emisji g這su, tak aby si nie m璚zy podczas d逝gotrwa貫go m闚ienia, chocia je郵i nie potrafi pan si tego samemu nauczy przez 4 lat pracy, to nie wr騜 wi瘯szych sukces闚 w tej materii."
ju ocenia貫(a)
4
7
@antoni38 Taa, bo na studia pedagogiczne nie id ci sami co potem trafiaj na s逝chawki, amrite? Tylko, 瞠 ci po -filiach i -istykach r騜nej ma軼i przynajmniej potem uczciwie, nawet je郵i g逝pio, pracuj, a 90% 鄉iecia kt鏎e wypluwa polski przemys pedagogiczny truje potem g這wy m這dym pokoleniom. Nie oszukujmy si, 瞠 wi瘯szo嗆 idzie na te studia z pasji, a nawet jak idzie, to pasja nie musi przek豉da si na faktyczne umiej皻no軼i jej przekazania innym.
ju ocenia貫(a)
10
9
@gorillaglu > Tylko, 瞠 ci po -filiach i -istykach r騜nej ma軼i przynajmniej potem uczciwie, > nawet je郵i g逝pio, pracuj, W 鈍ietle rozlicznych doniesie o ludziach naci庵ni皻ych na r騜nego rodzaju "promocje" i wrobionych w oszuka鎍zy spos鏏 w niekorzystne umowy zawarte drog telefoniczn, powa積ie zastanowi豚ym si na twoim miejscu nad u篡ciem s這wa "uczciwie".
ju ocenia貫(a)
11
1
@vogon.jeltz Nabieranie frajer闚 ma d逝g, si璕aj帷 pierwszych szaman闚 tradycj. Nie jest mo瞠 chlubne, ale praca w sejmie te nie jest, a ch皻nych nie brakuje. Swoj drog, nie mog nie przyzna racji, 瞠 o ile w BoKach siedz zazwyczaj studenci (zw豉szcza w firmach o charakterze finansowym jak banki czy ubezpieczyciele), o tyle przy zatrudnianiu agent闚 sprzeda篡 nie ma ju 瘸dnej selekcji, i zdarza這 si siada obok kogo kto ewidentnie zako鎍zy edukacj na poziomie gimnazjum. Pozostaje si cieszy, 瞠 wciska sokowir闚ki w zestawie z abonamentem Teevo, a nie bije ludzi po g這wie w ciemnym zau趾u jak s康z.
ju ocenia貫(a)
10
2
@gorillaglu > Pozostaje si cieszy, 瞠 wciska sokowir闚ki w zestawie z abonamentem Teevo, > a nie bije ludzi po g這wie w ciemnym zau趾u jak s康z. Czy ja wiem... Gdyby zb鎩owa w ciemnym zau趾u, by豉by podstawa, by go przyskrzyni, a tak oszukuje ludzi w 鈍ietle prawa i jeszcze nazywa to prac. Jednostkowe szkody wyrz康zane przez telemarketing s znacznie mniejsze - ot, kto straci kilka st闚, ale przynajmniej nie zostanie kalek - natomiast liczba ofiar jest du穎 wi瘯sza.
ju ocenia貫(a)
6
2
@vogon.jeltz Jego prawem przekonywa ci, 瞠 sokowir闚ka odmieni twoje 篡cie, twoim prawem nie uwierzy. Za g逝pot i naiwno嗆 si p豉ci, niestety (i m闚i to bez z這郵iwo軼i, fajnie by by這, gdyby wszyscy byli dla wszystkich mili, ale tak si nie da). Dzia豉 zreszt w obie strony, na r騜ne helpdeski te trafiaj "spryciarze" chc帷y wy逝dzi co gratis, pr鏏uj帷 udawa 鈍i皻e oburzenie czym鈣am.
ju ocenia貫(a)
4
2
@gorillaglu Ja si nie nabior, bo z za這瞠nia wszystkich telemarketer闚 sp豉wiam - chyba, 瞠 akurat jestem w nastroju, 瞠by sobie z takiego typa porobi jaja. Ale ile jest os鏏, kt鏎e nie maj odpowiednich predyspozycji, wiedzy czy umiej皻no軼i, 瞠by m鏂 oceni ofert takiego palanta, kt鏎y dodatkowo wykorzystuje ca造 arsena 鈔odk闚 psychomanipulacji oraz kruczk闚 prawnych (zawsze przestrzegam, by nigdy w rozmowie telefonicznej z 瘸dnym konsultantem nie zgadza si na nic, niczego nie potwierdza i unika s這wa "tak", bo mo瞠 to zosta zinterpretowane jako zgoda na proponowane warunki - i odkr耩 to potem cz這wieku).
ju ocenia貫(a)
3
0
nauczyciele nie maj nic do pracownik闚 call center wi璚 nie rozumiem sk康 atak pracownika call center na nauczycieli. M鏬豚ym odpowiedzie tym samym co zwykle s造sz nauczyciele: nie podoba ci si to si zwolnij. S康ze jednak, 瞠 specyfika pracy w call center jest zasadniczo inna od pracy nauczyciela. Pracownik call center mo瞠 m闚ic spokojnym cichym g這sem, kt鏎e jednak nie m璚zy tak bardzo jak mowienie glosem podniesionym cz瘰to na granicy krzyku. Pracownik call center uwa瘸, 瞠 zapanuje nad ka盥a klasa? Zapraszam do zawod闚ki gdzie cz窷 chlopak闚 ma ju kuratora na karku. Nich ich sprobuje ucziszy wezwaniem do tablicy. Calkiem mo瞠liwe, 瞠 szybciej u造szy spie...j ni chlopak go poslucha.
Zapewniam ci, 瞠 w CC us造szysz od klient闚 o wiele wi璚ej wyzwisk i chamstwa ni nawet w najgorszej klasie zawodowej...
ju ocenia貫(a)
34
25
@anka-wr wytnijcie sobie prawda?
ju ocenia貫(a)
1
5
I w tym przypadku zwyczajnie sie rozlaczasz. Nauczyciel wyjsc z klasy nie mo瞠.
ju ocenia貫(a)
12
2
@abies ale w CC odk豉dasz s逝chawk i masz takiego w dupie, w czasie rozmowy najcz窷ciej te. Jak us造szysz w klasie jednego dnia a nast瘼nego masz z t klas kolejne zaj璚ia to to jest znacznie bardziej nieprzyjemne, zapewniam ci
ju ocenia貫(a)
6
2
@nauczyciel_pl Po nicku s康z帷 jestes nauczycielem. Tymczasem za czytanie ze zrozumieniem - pa豉. Wyjasni zatem prostymi s這wami; chodzi o PRZYWILEJE. My, ci篹ko pracujacy ludzie nie b璠帷y nauczycielami m闚imy wam w odpowiedzi na wasze narzekania: to si zwolnij, bo wi瘯szo c z was si nie zwolni maj帷 鈍iadomos, 瞠 wasza praca wiaze si z przywilejami, op豉canymi przez nas, ludzi przywilej闚 pozbawionych. Przeciez to takie proste...
ju ocenia貫(a)
6
0
I naprawd chcia豚y, aby w edukacji by豉 selekcja negatywna jeszcze silniejsza ni teraz?
ju ocenia貫(a)
0
0
jedn rzecz chcia豉m doda- praca w call center ma si du穎 do pracy nauczyciela. Kolejna sprawa- chyba nigdy nie by貫 na sali, w kt鏎ym odbywa si tzw. telemarketing. T逝m dr帷ych si ludzi do s逝chawki, sale- zapewniam- wi璚ej ni wymienione 38 os鏏. Wszystkim mo積a powiedzie, 瞠 jak nie podoba si to mo積a si zwolni. Chodzi o to, by mie godne warunki pracy i p豉cy a nie niesamowite przywileje tylko z tytu逝 nazwy stanowiska a nie obci捫e. Nie na tym polega praca nauczyciela, by bra wszystkich niepokornych do tablicy i straszy ocenami czy innymi konsekwencjami.
ju ocenia貫(a)
0
0
Trzeba by telemarketerem, 瞠by por闚nywac zaw nauczyciela do sprzedawcy ;)
Dla Ciebie ka盥e callcenter to telemarketing? C騜, czy瘺y efekt polskiej wspania貫j postreformowej edukacji?
ju ocenia貫(a)
17
16
@albrecht_kalba > Dla Ciebie ka盥e callcenter to telemarketing? Pod wzgl璠em kompetencji personelu to dok豉dnie jeden ch.uj.
ju ocenia貫(a)
19
20
Szczujcie dalej Gazeto, szczujcie. Przecie ka盥y nauczyciel to nier鏏, przyg逝p i oszut. Jego 瘸這sna praca jest prosta, 豉twa i przyjemna. Jej rezultatem, mi璠zy innymi, jest poziom dzisiejszego dziennikarstwa. Cho nazywanie pracownik闚 portali dziennikarzami, to obelga i ha鎟a dla tego zawodu.
Skoro efektem pracy nauczycieli jest niski poziom dzisiejszego dziennikarstwa, jak twierdzisz. To mo瞠, tych nauczycieli nale瘸這 by zwolni..
ju ocenia貫(a)
23
22
@scibor3 Niewiele zrozumia貫 z wypowiedzi xerathusa. Z pustego i Salomon nie naleje, a GW ju dawno przesta豉 zatrudnia profesjonalnych dziennikarzy. Zatrudnia sta篡st闚 i p豉ci im marne grosze. GW bez 瘸dnych w徠pliwo軼i od 2 lat szczuje na nauczycieli. Nie robi tego wobec g鏎nik闚, mundurowych itd, bo wiadomo coby si sta這 z ,,redaktorkami". A cz御tk -by z czasownikami osobowymi piszemy razem :)
ju ocenia貫(a)
16
4
Pomys racjonalizatorski - niech nauczycielami b璠 pracownicy Call-Centers! B璠zie 豉twiej rz康zi wykszta販onymi przez takich "specjalist闚" Obywatelami...
@tbarbasz Nauczyciele coraz cz窷ciej pracuj w call center, bo nie mog znale潭 pracy gdzie indziej. Wtedy okazuje si, 瞠 ich praca w szkole nie by豉 wcale taka z豉. Po 2 latach pracy w call center uda這 mi si znale潭 prac w szkole i jestem najszcz窷liwsza na swiecie. Praca w call center to piek這 i nikomu tego nie 篡cz.
ju ocenia貫(a)
20
9
@tatrawiasta Ty naprawd jeste taka g逝pia czy tylko udajesz? I sk康 pomys, 瞠 jeste nauczycielem po sko鎍zeniu jakiej prywatnej albo zaocznej szk馧ki pseudopedagogicznej?
ju ocenia貫(a)
6
3
R騜nica jest taka, 瞠 w call center ROZMAWIA si z JEDNYM klientem a nie pr鏏uje dotrze do 34 os鏏, cz瘰to mocno g這郾ych.
Pani nauczycielko/panie nauczycielu, nad swoimi uczniami ma pani/pan w豉dz - cho熲y w formie wywo豉nia do odpowiedzi, opisanej w li軼ie (u mnie w szkole te by豉 praktykowana). Pracownik helpdesk nie ma 瘸dnej w豉dzy nad klientem, a musi rozwi您a jego problem. Co gorsza, czasem nie potrafi wydoby informacji, na czym ten problem mia豚y polega. Tak samo pracujecie g這sem, tak samo.
ju ocenia貫(a)
40
67
@masofrev s nauczyciele, kt鏎zy maj na lekcji cisz jak makiem zasia... Tylko trzeba troch inwencji, pomyslunku, poczytania, czasem zni瞠nia si do poziomu uczni闚, czasem mo瞠 kurs pracy z lud幟i i manipulowania a przede wszystkim CH犴I a nie wieczne u瘸lanie si nad sob..
ju ocenia貫(a)
36
27
@asperum tu nie chodzi o u瘸lanie si! ka盥a praca z du膨 grup dzieci czy m這dzie篡 (a nawet doros造ch) wi捫e si z wysi趾iem g這sowym
ju ocenia貫(a)
32
5
@iffa4 Wida, 瞠 nie rozumiesz co oznacza zwrot "tak samo".
ju ocenia貫(a)
13
3
@iffa4 Stara szko豉 metodyczna nie zawsze sprawdza si w czasach, w kt鏎ych co trzeci ucze ma orzeczenie ADHD lub innych zaburze. A "w豉dza" nauczyciela jest do嗆 iluzoryczna, w niejednej szkole wi璚ej do powiedzenia maj rodzice ;)
ju ocenia貫(a)
43
5
@masofrev Skoro musisz si. przekrzykiwa z 34 osobami, to na nauczyciela si zwyczajnie nie nadajesz. Je瞠li ciebie to pocieszy, to ja r闚nie ale r騜nica mi璠zy nami polega na tym, 瞠 ja doszed貫m do tego wniosku ju przy praktykach z dydaktyki w liceum. @echtom 畝dne orzeczenie o ADHD nie chroni przed wstawieniem pa造 z odpowiedzi albo kartk闚ki (w przypadku represji w stosunku do ca貫j klasy).
ju ocenia貫(a)
10
36
@scibor3 > 畝dne orzeczenie o ADHD nie chroni przed wstawieniem pa造 z odpowiedzi albo kartk闚ki I co z tego, 瞠 wystawisz pa喚 albo zrobisz kartk闚k? Uczniowie maj to w dupie, a i tak koniec ko鎍闚 to ty b璠ziesz mia problem, bo rodzice wlez ci na g這w, a dyrekcja b璠zie napiera豉, 瞠by wyci庵n望 zagro穎nych repetowaniem za uszy, bo po co robi sobie k這poty i psu statystyki.
ju ocenia貫(a)
25
1
@scibor3 A w kt鏎ym miejscu u篡貫m s這wa "przekrzykiwa"? Gdybym by z這郵iwy napisa豚ym, 瞠 w istocie nie nadajesz si na nauczyciela, skoro nie rozumiesz tekstu pisanego
ju ocenia貫(a)
5
3
@asperum Nauczyciel, o kt鏎ego na lekcji jest "cicho jak makiem zasia", to z造 nauczyciel. Oznacza to bowiem, 瞠 lekcja jest jednokierunkowa: od nauczyciela do ucznia. Efekt takiej lekcji? 5% przekazane wiedzy zostaje uczniowi w g這wie. Dobra lekcja to taka, podczas kt鏎ej uczniowie zabieraj g這s, dyskutuj, podsuwaj pomys造, wyra瘸j my郵i. A po drugie: czy ja w swojej wypowiedzi u瘸lam si nad sob? Nie, ja po prostu stwierdzam oczywiste r騜nice, kt鏎e autor listu przemilcza.
ju ocenia貫(a)
10
1