Nasza czytelniczka napisała list, w którym apeluje do Polaków o zachowanie zdrowego rozsądku. Wywołał lawinę komentarzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

"Ponad połowa społeczeństwa żyje w stanie półsnu: nie umie prawidłowo i racjonalnie ocenić napływających informacji" - napisała w liście do "Gazety" Katarzyna Weder. "Ponad połowa społeczeństwa wierzy, że instytucje państwowe można skorumpować na taką skalę, bądź w ogóle wątpi w racjonalne wyjaśnienie i dopuszcza możliwość, że PiS, Macierewicz et consortes mogą prawidłowo i prawdziwie opisywać rzeczywistość. Raptem 31 proc. badanych pozostało przy zdrowych zmysłach! Czy to nie jest powód do bicia na alarm? Co się dzieje z racjonalizmem, ze zdolnością do rozsądnej oceny rzeczywistości i informacji o świecie?" - pyta autorka.

List opublikowany na wyborcza.pl skomentowało bardzo wiele osób. "Ja wiem, czemu Kaczyński brnie w Smoleńsk" - napisał mawapo. - "To dla niego jedyny sposób, żeby zdobyć władzę. Musi mieć wroga, tak najłatwiej zjednoczyć wyborców. Gdyby nie było tej katastrofy, na tapecie byłby multiplex dla "Trwam" albo opluwanie wirtualnego sojuszu Palikot-Tusk, a może jeszcze coś innego."

" Naród, którego dwie trzecie wierzy w zamach w Smoleńsku, który zabija się codziennie na drogach (5000 rocznie) i który zamiast fizyki i matematyki woli uczyć swoje dzieci religii. Czy taki naród ma przyszłość?" - dorzuca mieszaniec-zopola.

123jna deklaruje, że przeraża ją fakt, iż tak wielu Polaków to ludzie irracjonalni, nie kierujący się w życiu rozumem a jedynie emocjami, i to negatywnymi. "Tacy ludzie będą zawsze wstrzymywać rozwój kraju. Z nimi nie nadrobimy tych dziesiątków lat zacofania, życia na marginesie rozwijającego się świata. Rozum, racjonalizm to są dla Polaka wady, ważna jest "dusza słowiańska", która chyba pojmują ci ludzie jako wieczny błogostan alkoholowy, rozwiązłość seksualną i płaczliwe nocne Polaków rozmowy."

Z kolei ossam.2 przypomina, że winę za "aferę trotylową" ponoszą dziennikarze. "Też powinni bić się w piersi, sporo sieczki w głowach ludziom porobili" - pisze. - "Od czasu katastrofy rozmowy z pisowcami przeprowadzają prawie na klęczkach a w rząd walą jak w bęben posługując się retoryką Kononowicza: "wszystko źle, niczego nie ma"."

"A ja nie wierze w państwo, które ugina się pod kontrolą kościoła i populistycznej opozycji - pisze mariushh. "Jeśli Polska nie pozbędzie się fobii i kompleksów, to umrze, a tego jej nie życzę. Wolność to rozum, którego tu niestety brak - konkluduje.

Za to acmenos widzi realne zagrożenie w retoryce prezesa Kaczyńskiego i Macierewicza. "Kołacze mi się w głowie przykład dawnej Jugosławii" - pisze. "Piękny kraj, cudowna przyroda, wspaniali, weseli ludzie. Mija kilka lat i mamy dziesiątki tysięcy trupów, masowe gwałty, morze nieszczęścia. Gdzie zatarła się granica pomiędzy walką polityczną a koszmarem? Kiedy charyzmatyczni politycy stali się zbrodniarzami? Czy ktoś mógł to przewidzieć?"

Jego zdaniem dzisiaj w Polsce zbyt często traktuje się wolność słowa jako wartość nadrzędną "Tylko czy rzeczywiście powinniśmy pozwolić wszystkim na wszystko? Czy nie lepiej zapobiegać niż leczyć?" - zastanawia się acmenos. "Czy ktoś da mi gwarancje, że sekta Macierewicza poprzestanie na słowach? Czy jest taki mądry, który zagwarantuje, że Kaczyński nie zostanie premierem albo prezydentem? Przecież tak niewiele brakowało, żeby dzisiaj głosił swoje prawdy o zamachu jako Prezydent RP!"

Dyskusję podsumowuje nietakmabyc: "Dużo tu trafnych komentarzy. Przy takich okazjach zawsze żałuję, że wyznawcy PiS nigdy tych tekstów nie przeczytają."

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ja uważam, że największą winę za tę sytuację ponoszą dziennikarze. Już po trotylowej akcji Rzepy słyszę dziś pana Rymanowskiego, który twierdzi, że prokuratura niczego nie wyjaśniła, tylko jeszcze zagmatwała sprawę. Nie wiem czy to po to, aby podkręcić swoich gości, czy naprawdę nie zrozumiał tego, co mówił prokurator. Ja nie jestem gwiazdą TVN24, a zrozumiałam. Rozumiem co to znaczy, że stwierdzono obecność cząstek wysokoenergetycznych, ale nie wiadomo jakich. Jakie to cząstki można stwierdzić dopiero badaniem laboratoryjnym. To w/g Rymanowskiego jest gmatwaniem sprawy.Jeżeli Rymanowski nie jest w stanie tego pojąć, to nie rozumiem skąd to jego gwiazdorstwo. Natomiast jeżeli wie, ale żywi sektę smoleńską, to podłość.
  @maura4 Zmiłuj się, nie nazywaj Rymanowskiego dziennikarzem !
  już oceniałe(a)ś
  36
  0
  @maura4 Semantyka, semantyka, semantyka... Śledztwo jest trudne, wyjaśnienia też, więc przedstawienie je nie w sposób prosty, tylko trudny, zagmatwany, można tak nazwać, ale w słowie "gmatwać" czai się jeszcze znaczenie INTENCJONALNOŚCI, której autor mógł nie mieć na myśli, ale ktoś, kto może czerpać z tego zyski, natychmiast to zauważy i wykorzysta. Ludzie po prostu są podli, potrafią być przewrotni, podstępni i perfidni, by osiągnąć swój cel. Może Rymanowskiemu dobrze w takich oparach... Kasę dostaje, nie musi się dokształcać, wystarczy, że poruszy taką czułą strunę i kasa płynie...
  już oceniałe(a)ś
  30
  0
  Rymanowski w przeciwieństwie do reszty kolegów i koleżanek nie pluje na pisiorów, i to czyni go kiepskim dziennikarzem. Gdybyś wsłuchał się w bełkot prokuratora który nic konkretnego nie powiedział też zadawałbyś takie pytania jak Rymanowski.
  już oceniałe(a)ś
  1
  48
  @mortelans Bełkot prokuratora? A kim ty jesteś, żeby wypowiedź profesjonalnego prokuratora pod obstrzałem dziennikarzy, poddawaną krytyce, nazywać bełkotem? A co powiesz o Bełkocie twoich idoli? Np. Macierewicza? Najpierw był hel i sztuczna mgła oraz naprowadzanie na śmierć - czyli Rosja. Teraz już Rosja nie, teraz kierunek Polska, a konkretnie Tusk, bo ma coś, czego oni pożądają, czyli władzę.
  już oceniałe(a)ś
  40
  1
  @robokopo A gdzie napisałem że Macierewicz jest moim idolem? Nie wierzę w sztuczną mgłę, ale mało profesjonalne naprowadzanie z "wieży" mogło mieć wpływ na ostatnią fazę lotu tupolewa. Profesjonalny prokurator najpierw mówi że nie stwierdzono trotylu, a w kilka chwil później mówił że na właściwe wyniki trzeba poczekać z pół roku. Rymanowski właśnie o tym mówił w dzisiejszym programie. I jeszcze jedno. Nie każdy który neguje smoleńskie śledztwo jest pisowcem czy moherem...Nie dziwię się mamy podział na lemmingów i moherów sekty smoleńskiej. Twój komentarz wpisuje się doskonale w tą pierwszą grupę.
  już oceniałe(a)ś
  4
  30
  Rymanowski ma pytać POLITYKÓW jak to jest z tym trotylem?! Na miłość boską, a co Hofman, Girzyński, Rozenek, Kalisz mogą cokolwiek wiedzieć na ten temat?! Jakby Rymanowski naprawdę chciał uzyskać faktyczną wiedzę na ten temat, to by zaprosił fachowców, ekspertów, ludzi, którzy mają wiedzę, a nie politycznych bełkociarzy o wiedzy na temat materiałów wybuchowych na poziomie przedszkola.
  już oceniałe(a)ś
  36
  0
  @maura4 Rymanowski to piesek na smyczy Kaczyńskiego...Szczeka , jak mu pan każe....
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @mortelans A skąd wiesz, że prokurator bełkotał? Jesteś specjalistą w tej dziedzinie? Jeżeli nie, to znaczy, że powtarzasz jak ten ostatni idiota, co mówi Macierewicz. Ergo jest twoim idolem!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  a Twój komentarz doskonale w"pis"uje się w drugą grupę. A Rzepa nie potrzebuje nawet 1 sekundy, żeby stwierdzić trotyl, tacy tam sami fachowcy
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @maura4 pan Rymanowski? ustawicznie mówiący Donald Tusk i pan premier Kaczyński ? pewnie ciągle żyje w innym wymiarze
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @robokopo Sprostuj proszę:) Z moich obserwacji wynika,że to głównie POLACY,są podli i wredni wobec siebie.Nie mam myśli jedynie sytuacji w naszym kraju(polityki,różnic zdań i sposób na narzucenie swojego punktu widzenie drugiemu itp.),ale i zachowanie naszych rodaków za granicami naszego kraju. To,że jakiś Polak pomoże drugiemu za granicą,to ewenement.W dziewięćdziesięciu procentach jeszcze kablują jeden na drugiego do swoich szefów,by tamci stracili pracę(byłem tego świadkiem niejednokrotnie,więc znam to z autopsji) .My inaczej nie umiemy.Czytamy Biblię,ale nie umiemy stosować się do zawartych w niej nauk.Bardziej odpowiada nam prawo Konfucjusza-ząb za ząb. Po co wybaczać?? Lepiej "pozbyć" się problemu i już o nim nie myśleć-tak odbieram podejście "sekty smoleńskiej" do bytu na tej ziemi i do myślących inaczej,niż oni. Dla nich liczy sie tylko to,co przeczytają w czasopiśmie typu "Gazeta Polska" lub usłyszę w Radio Maryja. Pozdrawiam logicznych Polaków:)
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  akurat na to jest prosty sposób: podejrzewam, że paplanina Rymanowskiego wynika z bardziej przyziemnych pobudek niż myślisz: jemu, czy raczej jego mocodawcom chodzi po prostu o kasę, czyli w mediach o oglądalność, a ta bierze się z sensacji, którą mogą zapewnić w miernym programie właśnie podgrzani goście, jak piszesz; sposobem na to jesteśmy my sami: jeśli przestaniemy szukać sensacji w mediach i po prostu zaczniemy omijać te, które nic lub niewiele prócz tego oferują, czy nawet te, które sobie po prostu na to pozwalają, to szybko zobaczą że im spada oglądalność, czyli kasa, a to jest jedyny argument, który przemówi do zakutych łbów ich właścicieli, i może coś zacznie się powoli zmieniać; sposób ten ma, niestety, jedną wadę: wymaga działania masowego, a to wymaga większej świadomości w szerokich rzeszach odbiorców, o co niestety w naszym kraju trudno, nawet wśród tej części społeczeństwa, która nie wierzy w ogólnoświatowy spisek zawiązany przeciw ultra-prezydentowi wszech czasów; może jednak warto zacząć od siebie i na przykład wyłączać tv widząc bredzącego w poszukiwaniu sensacji Rymanowskiego?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Rymanowski to głąb a nie dziennikarz przez duże "D". To czym się głównie zajmuje to zapraszanie podobnych mu głąbów i napuszczanie ich na siebie, w oczekiwaniu że wezmą się za łby. Taki tfałenowski jerry springer szoł.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @maura4 pełna zgoda co do Rymanowskiego...Od dawna już żywi się smoleńską papką,a najlepsi jego goście to bzdurzący pisowcy.Potrafi czepiac sie rządu i przyklaskiwac pisowcom
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Miałem nadzieję że po skandalu trotylowym nastąpi refleksja dziennikarzy. Że nastąpi jakieś opamiętanie, że nie będą podtykać mikrofonów kłamcom. Przykład dał Gugała, uderzył się w piersi i skrytykował owczy pęd za sensacją a nie dociekanie prawdy. Rymanowski dziś pokazał że przynajmniej w jego programie nic się nie zmieniło. PISowski propagandysta jak zawsze swobodnie kłamał.
  @jk1962 Jakiś przykład tego kłamstwa?
  już oceniałe(a)ś
  1
  30
  @mortelans tak, każde jego słowo było kłamstwem, za dużo żeby o tym pisać. Wystarczy dzisiejszą "Kawę na ławę" posłuchać
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Girzyński powiedział że prokuratura badająca katastrofę w Smoleńsku jest zależna od rządu Tuska i przebieg śledztwa jest konsultowany z urzędnikami Tuska. Co jest kłamstwem. To właśnie kłamstwo padło w programie Rymanowskiego i to kłamstwo jest uzasadnieniem PISowskiego wniosku o zmianę prokuratury prowadzącej śledztwo. Z tego można wywnioskować że te kłamstwo usłyszymy jeszcze nie raz. Ciekawe ile razy będzie prostowane?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Pamiętam, jak Wałęsa powiedział, że nie do końca podoba mu się styl uprawiania polityki przez Tuska. "W pewnych miejscach bym przywalił" - skonkludował. Ja się z tym zgadzam. Tusk robiąc te uniki tylko sobie szkodzi. Czy on nie widzi, z kim ma do czynienia? Przecież Kaczyński i jego lizusy (np. GP, GPC i ND) WPROST oskarżają Tuska o morderstwo! W tym towarzystwie aż się kotłuje, ciągle są podjudzani. To się może wymknąć spod kontroli. Czy nie ma odpowiednich służb, paragrafów? Co za tchórze! Kaczyńskiego nic nie uspokoi, nic nie przekona, dopóki nie pojmę za żonę władzy. On na władzę po prostu choruje!
  @robokopo Nie ma jak Mędrzec Mędrców Wałęsa
  już oceniałe(a)ś
  3
  22
  @egot1 No czego chcesz? Wałęsa wielkim człowiekiem jest i basta!
  już oceniałe(a)ś
  13
  2
  @egot1 Napisałem, gdzieś, że jest mędrcem? Napisałem tylko, że tak powiedział i że się z nim w tym miejscu zgadzam!
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Przeciez to juz bylo, kto rozwalil Polske w czasie rozbiorow a wielki Polak Kosciuszko kazal "podziekowac eminencjom KK" powieszeniem ich na latarniach! Miliardowe przekrety w Komisji Majatkowej i "widmo" utraty wladzy w diecezjach, utraty kasy z budzetu, oto przyczyna tolerowania Antka i jarka! Tylko dlaczego Prezydent i Premier sie boja? Co jest grane?
  już oceniałe(a)ś
  112
  3
  Państwo samo tworzy smoleński lud. A państwo to my Wszyscy "rozsądni" walą w Kaczyńskiego i jego hunwejbinów. Może tak jednak poszukać i w sobie "współudziału" w nagłym wzroście pogłowia smoleńskich zombie? Dlaczego dwie trzecie ludzi wierzy lub dopuszcza myśl o tym, że w Smoleńsku był zamach i władze mogły w nim brać udział choć to idiotyzm? Narzekanie, że tylko jedna trzecia społeczeństwa myśli racjonalnie jest czarną niewdzięcznością wobec nas wszystkich. To i tak cud boski, że tak wielu nie zwariowało. Przyczyną podstawową wiary w podłość państwa jest brak zaufania do jego instytucji i przedstawicieli. Nawet najrozsądniejszy zacznie zastanawiać się w końcu nad zamachem („bombardowany” ciągle spiskowymi newsami), skoro zewsząd dobiegają go okropne historie o tym, jak rzekomo jego państwo traktuje swoich obywateli (albo zetknął się z niesprawiedliwością, bezmyślnością i złą wolą osobiście). Skoro dzieją się takie rzeczy, to dlaczego nie podejrzewać „ich” o najgorsze? 1. Jak wierzyć „niezależnej” prokuraturze, o której w każdym medium można znaleźć codziennie historie potwierdzające tylko to, że jeśli ona jest niezależna, to jedynie od prawa i zdrowego rozsądku. Setki opowieści o ludziach aresztowanych bez żadnych dowodów (wystarczy pomówienie jakiegoś bandyty) i trzymanych latami w aresztach. Nawet po uniewinnieniu ofiara prokuratury nie może doczekać się elementarnego zadośćuczynienia w postaci ukarania prokuratora, który prawo łamał, bo jego winy przedawniają się szybciej niż on wyjdzie z więzienia. Z drugiej strony wściekłość budzi długotrwała bierność tego urzędu w szeroko opisywanych sprawach na przykład typu „ambergoldowego”. To ma wzbudzać zaufanie? 2. W starciu z policją i innymi służbami siłowymi obywatel jest bezradny i pozbawiony szans na wygraną. Dziesiątki doniesień medialnych o tym, że ktoś pobity, ostrzelany lub poszkodowany przez służby państwowe (przez pomyłkę choćby) zawsze oskarżany jest przez funkcjonariuszy o napad lub stawianie oporu co najmniej. Obywatel wie dobrze, że lepiej policjanta nie pytać o drogę, bo zamiast odpowiedzi doczeka się prędzej sprawdzenia alkomatem. 3. Sądy też nie mają dobrej prasy. Jeśli nie przyklepują aresztów wobec niewinnych osób (rekordzista chyba 12 lat), to wsadzają rowerzystów po dwóch piwach, którzy prowadzą rowery w drodze do domu. W wolnych chwilach zaś niektórzy sędziowie albo siedzą na trybunach stadionu na meczu (po piwku?) tuż obok premiera, albo zamieniają samotnej matce dwojga dzieci grzywnę za pomylenie czegoś w formularzu na więzienie. Obywatel stuka się w czoło, a potem niejednokrotnie odbiera pocztą wyrok elektronicznego sądu nakazujący mu zapłacić 2 tysiące złotych za to, że jakaś instytucja sprzedała jego 5 złotowy dług firmie windykacyjnej 10 lat temu – to, że „dług” ten uregulował lat temu 9 i 11 miesięcy i roszczenie jest bezzasadne dla sądu jest nieważne – jest elektroniczny, czyli z definicji bezmyślny. To jak mu ufać? 4. Jak obywatel ma ufać komukolwiek, skoro firmy nie płacą w terminie firmom, pracodawcy pracownikom (a pracownicy oszukują pracodawców), lekarze nie mają czasu rzetelnie diagnozować pacjentów (zresztą jak się do nich dostać, skoro terminy na przyszły rok). Jak ma wierzyć w rozsądek państwa, które wysyła bezrobotnego murarza do pracy przy myciu zwłok i za odmowę pozbawia jego rodzinę zasiłku i ubezpieczenia? Wystarczy. Do tej jednej trzeciej przytomnych i racjonalnych, którzy jeszcze nie dali się opętać smoleńskiemu szaleństwu musi dotrzeć świadomość, że nie tylko Jarosłąw Kaczyński winien jest postępującej chorobie psychicznej społeczeństwa. Sami codziennie na nią pracujemy obojętnością, brakiem empatii i głupotą. We wraku żadnego trotylu pewnie nie było, ale w powietrzu unoszą się i zatruwają nas ;wysokoenergetyczne cząsteczki bezmyślności, egoizmu i pogardy. To jest jedyny prawdziwy trotyl, który wysadza nam mózgi codziennie.
  @moskwa99999 zapewne jak przydarzy się jakaś historia kryminalna ,aby uniknąć " starcia z policją" komentator zwróci się o pomoc do pana Józka z warzywniaka/przepraszam panów Józków z warzywniaków/
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @moskwa99999 Ja piernicze, jaki dobry post... Chwała Bogu (spokojnie, to tylko taka figura stylistyczna) że są jeszcze takie rozumne jednostki w społeczeństwie. Taka jest niestety smutna prawda - rzeczywistość tworzymy my, wszyscy, cały naród (o cholera, nie za dużo trochę?!)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie wiedziałem, że to jeszcze lata, no to z szacunku i poczucia obowiązku odpisuję. Najpierw urażonemu policjantowi (?). Pewnie, że zadzwonię na policję w przypadku zagrożenia, ale jedynie z nadzieją, że mi pomoże, bez pewności, a to duża różnica. A kolega "konieczna errata" - każdy jest odpowiedzialny za to, co robi - banał. Ale banał to święta prawda. Jeśli będziemy banalnie przyzwoici (nawet nie znosząc się wzajemnie), to będzie ciut lepiej:-)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Popatrz czytelniku na tę twarz i sam sobie odpowiedz. Pamiętaj czytelniku, że po wyborach nie będą respektowane późne żale.
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  Co to za naród że nie wie dlaczego obchodzimy Narodowy Dzień Niepodległości 11 listopada?.Jestem gotów założyć się o mój honoru że dla większości głosicieli jedynej prawdy bliżej jest do obchodów peerelowskiego 22- lipca od jakiegoś tam 11- listopada.Wystarczy krzyknąć Bóg Honor Ojczyzna Smoleńsk a czarne koszule,moherowe berety dostają amoku.Ciemny to naród co Kaczkę chce posadzić na tronie.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  Macierewicz,Kaczyński i ich wyznawcy, zaprzeczają sami sobie....Zaczęli od winy kontrolerów, potem sztucznej mgle, "pancernej" brzoza, lasery o olbrzymiej mocy, a także dobijaniem rannych strzałami w głowę..Pamiętacie? Teraz Macierewicz ogłosił, że to był zamach bombowy !.... Tym samym oznacza to uniewinnieniem Rosjan..... No bo skoro były bomby, to musiano je "załadować" w Warszawie , prawda ? Gdyby nie 37 minutowe spóżnienie prezydenta , to te "wybuchy" byłyby całkowicie w innym miejscu, może nad Białorusią ? To się Łukaszence upiekło !....To jest jak sen wariata, to co wymyśla ekipa Macierewicza, nie ma w tym nic z logiki...... A wystarczy myślec, to nie boli i słuchać ludzi którzy się na tym znaja.... wyborcza.pl/1,75248,12788658,Maciej_Lasek__I_wybuch_i_rzekome_polecenie_zejscia.html
  już oceniałe(a)ś
  20
  1