Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z zamieszczonym w dzisiejszym numerze "Gazety Wyborczej" sprawozdaniem z redakcyjnej debaty na temat nauczania historii w szkołach powszechnych zwracam uwagę na dwa fakty:

1. Pozbawioną kompletnie sensu wypowiedź prezesa ZNP Pana Sławomira Broniarza na temat nauczania matematyki, w szczególności znienawidzonych przez Prezesa wielomianów! Mam nadzieję, że ta wypowiedź nie jest oficjalnym stanowiskiem ZNP, inaczej trudno mi by było zrozumieć udział w Związku nauczycieli matematyki, fizyki i chemii. Pana Prezesowi Broniarzowi, jak i pozostałym uczestnikom histerycznej debaty o historii oferuję bezpłatny kurs matematyki w życiu codziennym (mam nadzieję, że "Gazeta Wyborcza" go zorganizuje).

2. "Gazeta Wyborcza", jak i pozostałe media w ciągu ostatnich kilku tygodni poświęciły więcej miejsca sprawie nauczania historii niż przez przeszło ćwierćwiecze sprawie relegowania matematyki z zasadniczego toku edukacji w szkołach powszechnych w Polsce.

Obecna zmiana podstaw programowych w szkołach powszechnych zmniejsza szanse polskich uczniów na uzyskanie nawet podstawowej wiedzy matematycznej i fizycznej, chemicznej i biologicznej i pozostaje w sprzeczności z działaniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego starającego się o zwiększenie i naboru, i uatrakcyjnienie studiów na kierunkach ścisłych i inżynieryjnych. Zapaść cywilizacyjna spowodowana takim, per noga, traktowaniem przez, media, polityków i przedstawicieli świata intelektualnego nauczania przedmiotów ścisłych jest postrzegalna na każdym kroku.

Od bałaganu komunikacyjnego na ulicach wywołanego brakiem zrozumienia matematycznych podstaw organizacji ruchu kołowego, poprzez elementarne błędy geometryczne w większości nowo budowanych skrzyżowań komunikacyjnych, po dramatycznie niski poziom merytoryczny debaty o tragicznych wydarzeniach z naszej HISTORII najnowszej.

Mam nadzieję, że "Gazeta" opublikuje mój komentarz.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.