Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czekamy na Wasze listy. Napisz: listydogazety@gazeta.pl

Przeczytaj też list, w którym czytelnik ironizuje: Biblioteka płyt z filmami? Niewyobrażalny horror!

A tutaj: głos w obronie ACTA

****

Jestem zdruzgotana tym wszystkim. Ich nie interesuje problem pedofilii w internecie, a tym bardziej prawa własności. Internet był zawsze solą w oku każdego polityka na świecie. Do tej pory nie był kontrolowany i kto chciał mógł znaleźć prawdziwe informacje, a nie okrojone. A teraz dostawcy internetu mają wiedzieć wszystko o czym abonament pisze.

Jeżeli będzie to niezgodne, lub nie będzie się podobało politykom to mogą wytoczyć sprawę. Gdzie wolność słowa ? Po tym jej nie będzie.

Google i Wikipedia zostaną zamknięte. Nie znajdę już żadnych prawdziwych informacji. To jest groźne i niebezpieczne dla wolności i swobody wypowiedzi!

W tym dokumencie jest wiele niejasności! Spotkanie było w ścisłej tajemnicy, dlaczego? Ponieważ wiedzieli, że mało kto się zgodzi ? Podobno żyjemy w demokratycznym państwie.

Dopóki nie jest za późno możemy, coś zrobić! Proszę, nie chcę żyć i dorastać w kraju, gdzie odbierają mi możliwość samodzielnego myślenia, sprawdzają wszystko co robię i dają iluzję wolnego państwa! R.W.

****

Jestem młodym Polakiem. Nigdy nie interesowała mnie polityka. Wczoraj zaczęła. Niestety.

Czy ACTA jest zgodne z konstytucją? W internecie nie będzie można rozprzestrzeniać płatnych informacji, NIC! Nie będzie wolności słowa...

Co to jest? Jako młody 16-letni Polak proszę o nagłaśnianie sprawy. MY CHCEMY WOLNEGO INTERNETU! młody

****

Stanowczo protestujemy przeciwko ograniczaniu naszej wolności, suwerenności i niezależności. Od tego momentu zjednoczeni przeciwko wrogowi, jakim jest Acta, będziemy zacięcie walczyć o każdy skrawek naszego życia - INTERNET.

U siebie w Sejmie możecie się bić, opluwać, nienawidzić, mieszać z błotem, inwigilować, ale nas zostawcie w spokoju!

Kiedyś nasi dziadowie walczyli o swój skrawek niepodległości - Polskę, dziś dla nas takim skrawkiem jest internet.

Apelujemy do premiera Donalda Tuska o ponowne rozpatrzenie regulacji Acta oraz konsultacje z odpowiednimi środowiskami.

Nic o nas bez nas! Wolność dla obywateli. młody internauta

****

Wolność, to coś, do czego każdy z nas, według Konstytucji ma prawo. Żadna ustawa nie powinna i nie ma prawa pozbawiać nas tego, co od zawsze powinno należeć do nas. Nie po to walczyliśmy z cenzurą, by teraz wybierani przez NAS politycy dobrowolnie nas tego pozbawili.

Internet jest miejscem, w którym każdy człowiek powinien czuć się swobodnie, nikt nie powinien ingerować w naszą prywatność. Podpisanie tego dokumentu zniszczy pierwotną idee internetu.

Nie dopuśćmy do podpisania dokumentu ACTA, walczmy o wolność, o wolność, do której mamy niezbywalne prawo. Walczmy o naszą przyszłość!Użytkowniczka Wolnego Internetu

****

ACTA to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami praw własności intelektualnej. ACTA, pod pretekstem zwalczania piractwa, proponuje rozwiązania mogące przynieść katastrofalne skutki w wielu dziedzinach - od pogwałcenia prawa do prywatności czy wolności słowa, po hamowanie konkurencyjności i innowacyjności państw rozwijających się.

Już sam charakter prac nad dokumentem budzi moje oburzenie, ponieważ godzi we wszelkie standardy obowiązujące w demokratycznym państwie prawnym. Porozumienie negocjowane było za zamkniętymi drzwiami, w tajemnicy przed opinią publiczną, a na jego kształt nie mieli wpływu parlamentarzyści europejscy ani organizacje społeczne. Absolutnie pominięto także Światową Organizację Handlu (WTO), obawiając się właśnie sprzeciwu krajów słabiej rozwiniętych.

Jakie postanowienia ACTA są moim zdaniem kontrowersyjne?

* ACTA spowoduje, że dostęp do tańszych odpowiedników leków i niektórych gatunków nasion zostanie poważnie utrudniony. Uderzy to w podstawowe potrzeby człowieka związane z ochroną zdrowia oraz żywieniem.

* Zgodnie z ACTA, właściciele praw autorskich będą mogli uzyskiwać dane o użytkownikach od dostawców internetu, bez wyroku sądu. Uważam, że to postanowienie godzi w moją prywatność. Przekazanie w prywatne ręce "ścigania i karania" internautów (co już ma miejsce w Polsce w postaci wymuszania na użytkownikach internetu zawierania prywatnych ugód przez wyspecjalizowane firmy prawnicze) jest niedopuszczalne i niezgodne z prawem.

* Istnieje duże ryzyko, że zgodnie z treścią ACTA, częściowa odpowiedzialność za walkę z naruszeniami praw własności intelektualnej zostanie przeniesiona na dostawców internetu. Czyni to z dostawcy internetu prywatnego nadzorcę mojego życia w sieci.

Dlatego, zarówno jako internauta, jak i obywatel demokratycznego państwa, zdecydowanie sprzeciwiam się przyjęciu ACTA przez Parlament Europejski. ocochodzi

Przeczytaj także:

 

Żakowski: ACTA ad acta. Co ma wspólnego internet z biblioteką .

 

Siedlecka: ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości .

 

Więcej o umowie ACTA w raporcie WWWkurzeni na ACTA .

Multimedia w sieci. Modele biznesowe a potrzeby internautów

 

XX seminarium z cyklu "Rewolucja w komunikacji" już 31 stycznia w Warszawie

 

W trakcie konferencji poruszone zostaną tematy dotyczące piratów, konsumentów i producentów, przedstawione zostaną nowe metody konsumpcji oraz monetyzacji mediów. Omówiony będzie również wątek dotyczący sposobów prezentacji i przechowywania treści w internecie.

 

Rewolucja w komunikacji - szczegóły konferencji

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.