W dwóch częściach atlasu znajdą się opisy i zdjęcia 56 gatunków ptaków, które można obserwować w Polsce jesienią i zimą. Przy każdym gatunku umieszczono kod QR z linkiem do nagrań głosów opisywanych ptaków.

W pierwszej części (4 października) przedstawiamy ptaki niewróblowe, czyli m.in.: gęsi, kaczki, czaple, mewy i dzięcioły.

Drugi zeszyt (5 października) zawiera opisy ptaków wróblowych, które możemy gościć w naszych przydomowych karmnikach.

Ptaki można obserwować przez cały rok. W tym wydaniu „Atlasu ptaków" przybliżamy sylwetki ptaków, które możecie spotkać w najbliższej okolicy również jesienią i zimą. Okres migracji to bardzo dobry czas na obserwację ptaków wodno-błotnych, które często gromadzą się na większych niezamarzniętych akwenach wodnych i na miejskich stawach.

 

W zimowych miesiącach wiele drobnych ptaków chętnie przylatuje do karmników, a to doskonała okazja do zapoznania się z mieszkańcami naszych parków i ogrodów.

Większość zdjęć zrobiono podczas obserwacji, bez wabienia, kamuflażu czy podchodów. Fotografie wykonane lustrzanką z teleobiektywem nie są może perfekcyjne pod względem technicznym, ale oddają autentyczną atmosferę obserwacji. I o to nam chodziło, gdy wybieraliśmy zdjęcia. Właśnie te, naszym zdaniem, najlepiej ilustrują naturalne, spontaniczne spotkania z ptakami w terenie.

Nie przegap! "Atlas ptaków" już poniedziałek, 4 październik i we wtorek, 5 października w "Wyborczej".