19 kwietnia minie 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Od kilku lat towarzyszy jej akcja rozdawania papierowych żonkili na ulicach stolicy przez wolontariuszy. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, tak nie będzie.

„Gazeta Wyborcza” wspiera akcję Żonkile, jak co roku objęła ją swoim patronatem. Z tej okazji do piątkowego stołecznego wydania „Gazety Wyborczej” dołączonych zostanie sześć naklejek z symbolicznym żonkilem, którymi można podzielić się z najbliższymi.

Zachęcamy do zrobienia sobie zdjęć z żonkilem i 19 kwietnia udostępnienia ich w mediach społecznościowych z oznaczeniem #AkcjaŻonkile oraz #ŁączyNasPamięć

Symbol żonkila kojarzy się z postacią Marka Edelmana. To ostatni przywódca powstania, jeden z ocalałych z warszawskiego getta, który co roku, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie.

– Dlaczego warto pamiętać? Pamięć mnie tworzy. Nie pamiętając, staję się słaby. Zapominając, staję się słaby, łatwiejszy do manipulowania. Myślę, że warto bić się o swoją pamięć, pracować nad nią, szukać, czytać, oglądać, rozmawiać. To powiedziałbym moim wnukom i dlatego nie wyobrażam sobie, bym mógł zapomnieć o tym, co stało się tutaj, w Warszawie, w 1943 roku. Nigdy o tym nie zapomnę, chociaż sam tego nie przeżyłem. Pamięć nas wzmacnia. Pamięć czyni nas świadomymi. – mówi w jednym z filmów aktor i reżyser teatralny Andrzej Seweryn.  

Dodatek specjalny, naklejki z symbolicznym żonkilem już w piątek, 17 kwietnia w Stołecznej „Wyborczej”.

Komentarze