Czy młoda mama może uniknąć depresji? Dlaczego kobiecość bez retuszu jest piękna? Kim była Emilie Schindler? Jak fundamentaliści polują na kobiety? Były mobbingowane przez szefów. Powiedziały pas! „Wysokie Obcasy” w sobotę, 7 marca w „Wyborczej”

Instagramowy profil @body_mirror wygląda jak kanał dokumentalny. Ze zdjęć patrzą kobiety w różnym wieku, różnych rozmiarach i o różnych kolorach skóry. Łączy je to, że według obowiązujących kanonów są „niezadbane”, „brzydkie” albo „dziwne”. Bo nie golą skóry pod pachami ani nie katują ciała na siłowni. Bo mają cellulit, zmienioną chorobą skórę, obwisłe piersi lub są po pięćdziesiątce. Na zdjęciach Magdy wszystkie wyglądają pięknie jak na obrazach barokowych mistrzów, gdzie na szezlongach dumnie rozciągały swe ciała kobiety o kształtach o wiele krąglejszych niż te w rozmiarze 36. Dlaczego Magdalena Ławniczak pokazuje na fotografiach kobiecość bez filtra i retuszu? Dlaczego od przemysły modowego żąda zmiany? Tekst Kaji Tyzenhau.

Ponadto w sobotnim numerze "Wysokich Obcasów": 

  • Po co rodzić?

- Nagle zrozumiałam, że straciłam ważną część siebie, być może bezpowrotnie. Przeraziłam się i próbowałam zabić w sobie tę myśl, tak odległą od ogólnie przyjętych wzorców. Dziecko ma nam się przecież kojarzyć wyłącznie ze szczęściem, radością, przedłużaniem gatunku, udaną rodziną, monogamią. Tymczasem dla kobiety może to być początek piekła, nie tylko psychicznego. O depresji młodych matek, metodach radzenia sobie z nią i książce „Zgiń, kochanie” Michałowi Nogasiowi opowiada Ariana Harwicz.

  • Jak fundamentaliści polują na kobiety?

- Zabronić: aborcji, antykoncepcji, rozwodów, wegetarianizmu. Dopuścić: przemoc wobec kobiet i dzieci. Uważałyśmy, że żyjemy w czasach, gdy bezpieczeństwo mamy jako tako zagwarantowane i kobieta może sobie żyć, jak chce. Myliłyśmy się. Z Klementyną Suchanow, pisarką i aktywistką, rozmawia Natalia Waloch.

  • Żona Oskara Schindlera

Spielberg ukazuje ją jako wyrozumiałą żonę, w rzeczywistości romanse męża kosztowały ją sporo nerwów. Żyła w jego cieniu, choć nie wiadomo, czy bez jej starań świat usłyszałby kiedykolwiek o Oskarze Schindlerze. Kim była Emilie Schindler? Opowieść Pauli Szewczyk.

  • Szefie! Szanuj!

Choć miały szerokie kompetencje, władały kilkoma językami i znały swoje korporacje jak mało kto, były mobbingowane, molestowane i deprecjonowane przez szefów. Powiedziały: dość. Z Urszulą Rowińską, Agatą Dutkowską, Moniką Jankowską-Rangelov i Anitą Rogalską rozmawia Magdalena Warchala.

  • Przemyśl, co jeść

Jest architektką, wegetarianką i wielbicielką zwierząt (ma cztery psy) wspierającą zwierzęce azyle. Kuchni uczyła się w wieku dwudziestu paru lat (na studiach 20 pierogów robiła przez cały dzień). Otwarcie mówi, że błędy, które popełniła, trudno zliczyć i że gastronomia to ciężka robota, ale tak uwielbia swoją pracę i jedzenie, że nie umie wyhamować. A do tego kocha Przemyśl i nie wyobraża sobie życia gdzie indziej. O pączkach, bezach, tortach i miłości do Przemyśla z Joanną Pichur rozmawia Aga Kozak.

  • Doszedłem do ściany

Nie mogłem powiedzieć tego rodzicom, nie mogłem zdradzić się przed przyjaciółmi. Myślałem o sobie jako o dziecku z chorymi pragnieniami. Czułem, że jestem zepsuty od środka. Z Tomaszem Jędrowskim, pisarzem, autorem powieści „Płynąc w ciemnościach”, rozmawia Michał Nogaś.

  • Superbohaterka 2019

W kwietniu „Wysokie Obcasy” będą obchodzić 21. urodziny. Po raz piąty z tej okazji świętujemy wybór Superbohaterki „Wysokich Obcasów”. Kapituła wybierze jedną z 12 bohaterek opisanych w naszym tygodniku i na wysokieobcasy.pl w roku 2019. Również nasze czytelniczki i czytelnicy wybiorą swoją Superbohaterkę. Poznaj 12 bohaterek i ich historie. Na premierowych stronach „Wysokich Obcasów” przedstawiamy nazwiska i zasady głosowania. Ponadto sprawdzamy, kto zasłużył na honorową nagrodę Superbohaterki?

 „Wysokie Obcasy” w sobotę, 7 marca w „Wyborczej”

Komentarze