Kodeks cywilny daje firmom określone terminy na zaspokojenia roszczeń. Po ich upływie klienci mogą się uchylić od płacenia zaległości. Na tym właśnie polega przedawnienie. Ustawodawca wyszedł z założenia, że firma jest profesjonalistą w obrocie gospodarczym. Jeśli przez kilka lat nie jest w stanie wysłać np. listu poleconego z informacją, że konsument ma wobec niej jakiś dług, to znaczy, że jej nie zależy.

Ponieważ firmy windykacyjne wykorzystywały luki w prawie, od 9 lipca 2018 r. obowiązują nowe zasady przedawnienia. Niektóre zmiany są korzystne dla konsumentów - skończył się m.in. handel roszczeniami.

W informatorze „Wyborczej” wyjaśniamy:

  • Ile wynosi podstawowy termin przedawnienia
  • Po jakim czasie przedawniają się roszczenia z umowy o dzieło i umowy sprzedaży, a po jakim zaległości w czynszu za mieszkanie czy niespłacona kaucja/zaliczka, a także roszczenia okresowe - np. opłata za comiesięczne korzystanie z siłowni
  • Ile wynosi termin przedawnienia dla mandatu drogowego, a ile dla mandatu za fotoradar
  • Po jakim czasie przedawniają się długi w banku, chwilówki, abonament RTV, podatki, abonament za internet, czy dług u komornika
  • Czym jest przerwanie biegu przedawnienia

Ponieważ coraz więcej osób zaczęło się bronić przed windykatorami i komornikami, podnosząc zarzuty, że długi są przedawnione, firmy zaczęły wpisywać przedawnione długi na czarne listy dłużników (BIG lub KRD). W informatorze  „Wyborczej” tłumaczymy, czym są bazy dłużników oraz na jaką wartość musi opiewać dług  i o ile dni być przedawniony, by firma mogła wpisać dłużnika na czarna listę.

Przedawnienie długów – informator w środę  26 lutego w "Wyborczej".