Ucieczka elit we wrześniu 1939 roku, życie w kamienicy podczas powstania warszawskiego i historia gen. Tadeusza Kutrzeby - magazyn "Ale Historia" w poniedziałek z "Gazetą Wyborczą".

Auto wiozące do Rumunii naczelnego wodza zatrzymał płk Ludwik Bociański, kombatant powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Kłócił się z Rydzem-Śmigłym, a gdy marszałek go pchnął, wyjął pistolet i strzelił sobie w pierś – w najnowszym wydaniu magazynu "Ale Historia" o ucieczce elit z kraju we wrześniu 1939 roku pisze Józef Krzyk.

W numerze również:

Imieniny pod ostrzałem.
O życiu w kamienicy podczas Powstania Warszawskiego pisze Sebastian Pawlina.

Na Warszawę co dzień spadało tyle pocisków, tyle naboi przecinało powietrze, że nie było szans, aby przejść dłuższy odcinek bez dostania się pod ostrzał. Siedzieli więc w piwnicach, a co odważniejsi we własnych mieszkaniach. Czytali książki, cerowali ubrania albo po prostu patrzyli przed siebie, czekając na kolejny nalot, ryk "krowy", pożar, który będą musieli ugasić.

SztabowiecSylwetka gen. Tadeusza Kutrzeby, który dowodził w bitwie nad Bzurą.
Ostatni tekst Piotra Nehringa.

Nigdy niczym nie dowodził. Ostatni raz plutonem saperów austriackich w 1914 r. – pisał tuż przed wojną o gen. Kutrzebie płk Stefan Rowecki, przyszły komendant AK.

Sienkiewicz współczesny.
Paweł Wroński poleca książkę Bartłomieja Sienkiewicza, który czyta na nowo dzieła swego pradziadka.

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza Polacy potrzebują dziś nie pokrzepienia serc, ale politycznego myślenia. Dlatego odczytuje "Trylogię" – zapis katastrof, jakie spadły na kraj w XVII w. – jako diagnozę upadającego państwa.

Tygodnik "Ale Historia" w poniedziałek 23 września w "Gazecie Wyborczej" wraz z magazynem reporterów "Duży Format".

Komentarze