Jakiej historii potrzebują dziś Polacy, czy Zygmunt Berling zasługuje na chwałę i jak wyglądały ostatnie dożynki epoki Gierka - magazyn "Ale Historia" w poniedziałek 16 września w "Gazecie Wyborczej"

Prof. Andrzej Nowak: różnorodnej, prof. Jan Pomorski: niesfałszowanej, prof. Maciej Janowski: apelującej do myśli, a nie do emocji – w najnowszym wydaniu magazynu "Ale Historia" redakcja szuka odpowiedzi na pytanie, jakiej historii Polacy dziś potrzebują.

W numerze również:

Generał ze skazą.
Marta Grzywacz rozmawia z dr. Jarosławem Pałką, historykiem wojskowości, o Zygmuncie Berlingu

Obalony niedawno pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego na Saskiej Kępie nazywano pomnikiem obserwatora. Bo generał stał na postumencie z lornetką i patrzył, jak wykrwawia się powstanie warszawskie. Ale to fałszywy obraz. W rzeczywistości próbował mu pomóc, choć nieudolnie.

Plon, niesiemy plon.
O ostatnich dożynkach epoki Gierka pisze Bartłomiej Kluska

9 września 1979 r. w Piotrkowie Trybunalskim nad nowo wybudowanym stadionem pojawiło się hasło: "Dumni z osiągnięć – świadomi zadań". Na murawę wniesiono wieniec z herbami 49 województw, a na trybunach zasiadło 17 tys. żniwiarzy, w tym delegacja z ZSRR.

Człowiek narodu.
O tym, czy Piłsudski był socjalistą pisze Kamil Janicki

Piłsudski jest człowiekiem prawicy – ogłosił w 1929 r. "Robotnik", organ PPS. Autor twierdził, że komendant świadomie przeszedł drogę od lidera socjalizmu do zamordysty i dyktatora. Wielu się z nim zgadzało. Inni uważali, że Piłsudski socjalistą nie był nigdy.

Tygodnik "Ale Historia" w poniedziałek 16 września w "Gazecie Wyborczej" wraz z magazynem reporterów "Duży Format".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem