Okupowali kopalnię prawie 20 godzin. Blokowali tory ponad 40 godzin. We wszystkich akcjach ekologicznych koło Akwizgranu wzięło udział 35 tysięcy osób z Niemiec i 17 innych krajów. W najnowszym wydaniu magazynu reporterów „Duży Format” reportaż Violetty Szostak o młodych ludziach walczących o ocalenie planety.

W numerze również:

Kobiety budują Kościół inaczej
Reportaż Martyny Kraus o polskiej pastorce

Od dziewięciu lat mężczyźni oblewają ją na egzaminie na samodzielnego pastora. - Na pierwszy egzamin przygotowałam się z teologii, filozofii i zagwozdek biblijnych. Ale jeden z pastorów spytał, kto zajmie się dziećmi, gdy ja będę w kościele. I kto rządzi w domu: ja czy mąż?

Nie chcę udawać, że jestem chłopcem albo dziewczyną
Grzegorz Szymanik pyta, jak się żyje w Polsce osobom transpłciowym

Męskość i kobiecość opierają na stereotypowym wyglądzie. Oczekują, że będziemy w sposób przerysowany odgrywać płeć, do której zmierzamy. Pani psycholog notuje, co mam na sobie, czy mam pomalowane paznokcie i w jakiej pozycji siedzę. Choć sama może być w dżinsach i koszuli. Jej nikt nie ocenia. Nikt jej nie odbierze licencji na kobiecość, bo nie pomalowała paznokci. A ona może mi odebrać.

To będzie kraj dla starych ludzi
Z Przemysławem Wiśniewskim, prezesem Fundacji „Zaczyn”, redaktorem naczelnym pisma „Polityka Senioralna”, rozmawia Aleksandra Zbroja

DJ Wika wymyśliła na paradę hasło: „Starość przyszłością narodu”. Bo za 50 lat prawie połowa Polaków będzie 60+.

Magazyn reporterów "Duży Format" w poniedziałek 1 lipca w "Gazecie Wyborczej", wraz z tygodnikiem "Ale Historia".