Osoby, które do tej pory nie miały szans skorzystać z programu 500 plus już w październiku mogą dostać, razem z wyrównaniem, 2 tys. zł na pierwsze dziecko.

Na zmianie przepisów skorzystają rodzice jedynaków, samodzielne mamy z jednym dzieckiem oraz te rodziny, które do tej pory miały prawo do pieniędzy jedynie na drugie i kolejne dzieci.

Zacznijmy od osób które nigdy wcześniej nie składały wniosku.

Przykład. Pani Barbara i Andrzej z Chełma mają 9-letniego syna. Zarabiają powyżej średniej krajowej i nie spełniali warunków, by ubiegać się o pieniądze na dziecko. Jeśli złożą wniosek od 1 lipca do 30 września  2019 r. to otrzymają pieniądze z wyrównaniem za lipiec, sierpień i na bieżąco wypłatę za kolejne miesiące.

Przykład. Jeśli pani Maria i Stanisław z Lublina złożą wniosek na jedynaka 28 września 2019 r., w październiku dostaną łącznie 2 tys. zł. Skąd ta kwota? 1500 zł to wyrównanie za lipiec, sierpień i wrzesień, a kolejne 500 zł to świadczenia za październik. 

Osoby, które pobierają dodatek, bo w ubiegłym roku złożyły odpowiedni wniosek, mają zapewnione finansowanie do września 2019 roku. 

Jak dostać 500 zł na pierwsze dziecko? Czytaj w poniedziałek 1 lipca w "Gazecie Wyborczej".