O polityce zagranicznej, o tym, co ważne w Europie, o wyborach, decyzjach i planach przeczytasz w sobotę w tygodniku "Nasza Europa"

W najnowszym numerze:

Prawica po chorwacku, czyli... ...Odczepcie się od Ustaszy
Chorwacja to kolejny środkowoeuropejski kraj, w którym wykładnia „godności narodowej” znajduje się w pieczy rządzącej partii i wszelkiej maści nacjonalistów. A jednak Chorwaci potrafią się prezentować w Europie lepiej niż Polacy czy Węgrzy.

Konflikt o zatokę. Zagrzeb i Lublana na skraju załamania
Od ćwierć wieku Chorwacja i Słowenia toczą spór o... granicę morską. Z pomocą ma przyjść Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wojna albańsko-albańska
W Albanii nawet jak dostaniesz pracę, musisz płacić co roku łapówki, żeby ją utrzymać Opozycja zarzuca władzy, że napycha sobie kieszenie kosztem ludu i prowadzi kraj do upadku. Władza opozycji - że podpala państwo, wyprowadzając tysiące ludzi na ulice. Na tym tle wojna polsko-polska wydaje się igraszką.

Państwo nieformalne. Albańczycy uciekają, turyści się garną
Marihuanę można uznać za narkotyk „demokratyczny”, bo w produkcję byli zaangażowani zwykli ludzie – i wreszcie mieli stałą dniówkę, mogli kupić pralkę, spłacić długi.

Granice do zmiany? Wielka gra o Bałkany
Coraz więcej rządów i liderów uważa, że Serbowie i Albańczycy powinni wymienić terytoria. Natomiast kanclerz Niemiec chce zapobiec ponownemu wytyczaniu granic w regionie pełnym etnicznych napięć. I wydaje się, że ta misja jest coraz trudniejsza.

Czym grozi destabilizacja na Bałkanach Zachodnich? Unia bez marchewki i bez kija
Zachód nie daje tym krajom perspektywy członkostwa w UE. To dlaczego miałyby się reformować, skoro i tak nic w zamian za to nie otrzymają?

Europejczycy na walizkach
BIQdata opowiada świat liczbami, przetwarza dane i sprawdza korelacje pomiędzy nimi. Wymarzony urlop może okazać się koszmarem. Zamiast podziwiać, będziemy przedzierać się przez zatłoczone ulice, czekają nas kolejki do muzeów i niezrozumiałe na pierwszy rzut oka ograniczenia

Tygodnik "Nasza Europa" w sobotę 15 czerwca razem z "Gazetą Wyborczą" oraz z "Wysokimi Obcasami".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem