Pracujesz dorywczo i chcesz odkładać pieniądze na emeryturę lub mieć ubezpieczenie zdrowotne? W informatorze "Mojego Biznesu", wtorkowego magazynu "Wyborczej" piszemy o tym, jak można samodzielnie odprowadzać składki.

Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, wypadkowemu, chorobowemu oraz zdrowotnemu. Składki za takich pracowników odprowadza pracodawca. Podobnie jest w przypadku pracy na umowę zlecenie. Zleceniobiorca jest objęty obowiązkiem takich ubezpieczeń społecznych, jak emerytalne, rentowe i wypadkowe od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Ubezpieczenie chorobowe jest dla niego dobrowolne. W tym przypadku odprowadzeniem składek zajmuje się zleceniodawca.

Co jednak z osobami, które nie pracują na etat czy umowę-zlecenie, a chcą odkładać na emeryturę lub rentę? Również mają taką możliwość. Pracujący dorywczo - na umowę o dzieło czy nawet bez umowy, choć praca „na czarno” jest nielegalna, mogą przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.

W jaki sposób można samodzielnie się ubezpieczyć? - zapraszamy do czytania informatora „Mojego Biznesu” we wtorek 18 czerwca w „Gazecie Wyborczej”.

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem