Herstoria Reese Witherspoon, sztuka Kle Mens, Polki mieszkające we Francji i podróżowanie bez zbędnego bagażu - "Wysokie Obcasy" w sobotę 15 czerwca w "Gazecie Wyborczej"

Najpierw przestała przyjmować role w filmach, w których kobiety były sztampowe i nieciekawe. Potem w takich, w których aktorkom płacono mniej niż aktorom. Kiedy producenci postawili na niej krzyżyk, zaczęła się jej kariera – w najnowszym wydaniu magazynu „Wysokie Obcasy” o aktorce i producentce Reese Witherspoon pisze Artur Zaborski.

W numerze również:

Nie będę męczennicą
Z artystką Kle Mens rozmawia Anna J. Dudek

W twojej sztuce jest i afirmacja kobiecej seksualności, i negacja opresji, w której jest uwięziona.
Chciałam przejąć te symbole, odzyskać je dla siebie. Nie chciałam i nie chcę tracić prawa do swoich przeżyć, bohaterów mojego dzieciństwa, religijnych postaci, zwłaszcza kobiecych, tych wszystkich narracji. Jestem w trudnej sytuacji: jedną nogą tu, drugą jeszcze tam. Dziś jestem osobą niewierzącą i feministką, ale wychowywałam się w atmosferze religijnego szaleństwa, gdzie zamiast bajek były historie świętych i tysiące modlitw. Byłam wyobcowana, nie rozumiałam kodów kulturowych, którymi posługiwali się rówieśnicy.

Korzystaj z życia jak Francuzka
Kaja Tyzenhauz rozmawia z Polkami mieszkającymi we Francji

Polki są często wtłaczane w kompleksy, wychowywane z przysłowiową szmatką w ręku, no bo przecież w domu musi być czysto. We Francji tak się nie wychowuje dziewczyn.

Wojna to nie jest wielka przygoda
Z Agnieszką Różyńską i Joanną Pańczak, kuratorkami Generatora Malta na poznańskim festiwalu, rozmawia Mike Urbaniak

Kiedy zaczęłyśmy budować program Generatora, sprawdziłyśmy dokładnie, jak się komunikuje skrajna prawica, i okazało się, że – szczególnie w kontakcie z młodymi – radzi sobie świetnie.

Bez zbędnego bagażu
Maria Hawranek radzi, co zabrać ze sobą w podróż i jak wyzwolić się z nadmiaru przedmiotów

Pakowanie to czynność, która potrafi wytrącić z równowagi, pozbawić snu, a nawet zdrowego rozsądku – kto twierdzi, że nie wyciągnął ze zdumieniem z bagażu czegoś niezbędnego, co miało się przydać, a pozostało nietknięte, ten oszust (ja na przykład – prysznic solarny). Jak wszystkie nasze lęki, także ten odzwierciedla wyszukiwarka Google’a – pytanie „Jak się spakować?” ma 1,7 mln wyników.

Bolączka rzeżączka
Z dr Anetą Cybulą, specjalistką chorób zakaźnych, rozmawia Ewa Pągowska

Coraz częściej cierpimy na choroby weneryczne. Zaczęły się rodzić dzieci z kiłą, a takich przypadków nie było przez lata.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 15 czerwca w "Gazecie Wyborczej", wraz z dodatkiem "Nasza Europa".

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem