Czy roboty zastąpią nas w pracy? Kto nam zabrał dzieciństwo? I jak się rysuje dla "New Yorkera"? Czytaj w majówkowym wydaniu "Gazety Wyborczej"

„Siódme wtajemniczenie” w konwencji „Stranger Things”? Czemu nie! - Krzysztof Varga w rozmowie z Jarkiem Szubrychtem opowiada o Edmundzie Niziurskim - czy przestał być czytany, czemu warto na nowo odkrywać jego książki i dlaczego sam zdecydował się opisać jego życie w "Księdze dla starych urwisów".

W wydaniu także inne rozmowy: Barbara Mechowska-Kleyff opowiada Igorowi Nazarukowi jakim lekarzem i przyjacielem był Marek Edelman, Danuta Hübner i Magdalena Środa dyskutują o tym, dlaczego w Polsce słowo "feministka" wzbudza tak wielkie emocje, a Ellen Ruppel Shell i Maciej Jarkowiec - czy w pracy zastąpią nas roboty. Oprócz tego redakcja poleca wywiad z Roz Chast - genialną rysowniczką "New Yorkera", który dla magazynu "Książki" przeprowadziła Katarzyna Wężyk. 

W "Wyborczej na Majówkę" czytelnicy znajdą reportaż "Świeży dorsz? Do Lidla pan idź", w którym Tomasz Słomczyński opisuje, dlaczego w Bałtyku żyje coraz mniej tych ryb oraz fragment książki "Komu bije Big Ben" Mileny Rachid Chehab. Redakcja sprawdzi także, co się stanie z naszymi rowerami - czy w przyszłości będą w pełni zautomatyzowane? I czy zostanie nam choć trochę frajdy z jazdy?

Jak w każdą sobotę razem z "Gazetą Wyborczą" ukażą się "Wysokie Obcasy".

Bohaterką okładki tych pierwszych jest Doris Reisinger - była zakonnica, która opowiada o molestowaniu sióstr przez księży i tłumaczy dlaczego zdecydowała się głośno mówić o #MeToo w Kościele. W wydaniu także rozmowy: z Natalie Portman o filmie "Vox Lux", Aretą Szpurą o zero waste, Jesmyn Ward o książce „Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie”, dietetyczkami z fundacji Kobiety bez Diety o tym, dlaczego poddajemy ciało bezsensownej tresurze i dr. Adrzejem Kruszewiczem o stosunku ludzi do zwierząt.

W tygodniku "Nasza Europa"

Czy Europa odzyska technologiczną suwerenność?
Europa potrzebuje spójnej strategii technologicznej koordynowanej na poziomie Brukseli, inaczej będzie – gospodarczo i politycznie – cyfrową kolonią USA i Chin.

Szydełkująca komisarz unijna na wojennej ścieżce
Margrethe Vestager stała się symbolem mocnych zabiegów Brukseli, by podporządkować molochy cyfrowe prawu antymonopolowemu Unii. Czy komisarz może zastąpić Jean-Claude’a Junckera na czele Komisji Europejskiej?

Frans Timmermans [WYWIAD]: Jest realne ryzyko, że Unia się rozpadnie
O co walczą socjaldemokraci w tej kampanii? O uśmierzenie strachu Europejczyków, który jest podsycany przez nacjonalistów.

Z Rosji o Unii. Wielki mur rosyjski
Rosja też usiłuje wmówić światu, że wznosi „krzemowe doliny”, i to nawet na wzgórzach. Jednocześnie lęka się „złego”, które czai się w „świecie gadżetów”, i próbuje okiełznać internet.

Janek Kuciak chciał innej Słowacji. Za dziennikarskie śledztwo zapłacił życiem 
Morderstwo 27-letniego Jana Kuciaka i jego narzeczonej wstrząsnęło Słowacją. Od tego czasu minął rok, wciąż jednak nie wiadomo, kto stał za zabójstwem reportera pracującego nad powiązaniami rządzących z mafią. [REPORTAŻ]

Epoka drewna. Zielona metamorfoza szwedzkiej gospodarki
Ponad sto firm z regionu Värmland łączy siły w celu promowania zrównoważonej i innowacyjnej eksploatacji lasów. [REPORTAŻ]

BiqData
Europejska branża gier video

"Wyborcza na Majówkę" - specjalne wydanie "Magazynu Świątecznego" wraz z tygodnikami "Wysokie Obcasy" i "Nasza Europa" w sobotę 27 kwietnia w kioskach.

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem