Kim jest nasza Superbohaterka? Czytaj w sobotę w "Wysokich Obcasach".O najsłabszych nie pamięta się długo. Nikt nam niczego nie podaruje. Trzeba wracać i się przypominać. Protestować. Tupać. Walczyć - z Iwoną Hartwich, mamą niepełnosprawnego Kuby i Superbohaterką "Wysokich Obcasów" rozmawia Monika Redzisz.

[Ludzie] podchodzą do nas za każdym razem, jak jesteśmy gdzieś z Kubą. „Gratuluję – mówią. – Walczcie dalej!” Więc walczymy. 23 maja organizujemy kolejny protest w Warszawie. (...) Polityka jest okrutna wobec osób niepełnosprawnych. Trzeba to nazwać po imieniu: to jest przemoc ekonomiczna i już nawet nie w białych rękawiczkach. (...) Przecież to są osoby niewidome, osoby z zespołem Downa, z mózgowym porażeniem dziecięcym. Same nie wyjdą z domów! - mówi Hartwich i tłumaczy, dlaczego protestujący będą się domagać od polityków dodatkowych 500 zł. To nie jest dużo. Realną pomocą byłaby większa suma – 1,5 tys., 2 tys. zł – ale wiemy, że to niemożliwe. Nadal nie ma obliczonego minimum socjalnego dla osoby niepełnosprawnej. Nikt tego nie chce zrobić. Minimum socjalne dla osoby zdrowej to 1,4 tys. zł, a ile wyniesie w przypadku osoby chorej, która ma więcej potrzeb? Ale nie chodzi tylko o pieniądze, chodzi o coś więcej – o godne życie. Po śmierci rodziców taki człowiek jest skazany na DPS, bo nie przyjdzie do niego żaden asystent, nikt nie pomoże w toalecie, nie ugotuje obiadu, nie zabierze na spacer.

W numerze także:

Gabriela Lazarek: Burzę spokój
Moi znajomi przyjmują pozycję, by przeczekać do wyborów. A to błąd. (...) Bo jeśli nie będziemy docierali do ludzi z informacją o naszych protestach, o takim Rybaku czy Międlarze, to pomyślą, że wszystko jest OK, że PiS rządzi demokratycznie, że finanse państwa nie są rujnowane, prawa mniejszości nie są deptane, a pedofilia w Kościele jest zjawiskiem marginalnym - mówi aktywistka, laureatka nagrody 30-lecia „Gazety Wyborczej” za walkę o wolność i prawa człowieka, w rozmowie z Dorotą Wodecką.

Uczciwość to siła polityczna
Zuzana Czaputowa większość klipów wyborczych nagrała we wnętrzach przypominających kawiarnię. Mimo to nastroje, które ją wyniosły do władzy, bynajmniej nie należą do kategorii kawiarnianych.
O nowej prezydentce Słowacji pisze Tomasz Maćkowiak.

Raport WO: rodzina jest najważniejsza, ale musi się zmienić
Kobiety chodzą do kościoła, ale odnoszą się krytycznie do jego poglądów na temat seksualności człowieka. Popierają zniesienie celibatu i wprowadzenie świeckiego państwa - wyniki sondażu "Liczymy się z Polkami" przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown na zlecenie "Wysokich Obcasów" analizują Magdalena Grudniewska i Katarzyna Pawłowska-Salińska.

Polki stulecia: Narcyza Żmichowska
Podziwiam Żmichowską za ideę siostrzeństwa. Mam podobny pogląd na feminizm jak ona. Uważam, że jego istotą jest wolność wyboru.
Z top modelką i aktywistką Martą Dyks rozmawia Magdalena Warchala.

Lidia Grychtołówna: Ucz się u siebie
Są utwory na fortepian uznawane za „męskie”, bo wymagające dużych dłoni. Grychtołówna ma ich sporo w repertuarze. Gdy w latach 50. studiowała u Michelangelego, jeden z uczestników kursu dziwił się, że maestro powierzył jej do wykonania rapsodię Rachmaninowa na temat Paganiniego. – Michelangeli odparł, że mam wyjątkowo elastyczne dłonie i dam sobie radę. I tak było. Dłoń nie musi być duża, musi być zwinna.
O prof. Grychtołównie pisze Iwona Sobczyk.

Uroda: Pasuje, nie psuje
Pielęgnacja skrojona na miarę, wycelowana w problem. Proponuje ją coraz więcej dermatologów. Pozwala uniknąć stosowania preparatów niepotrzebnych i niedopasowanych.
Pisze Aleksandra Lubańska-Czubak.

Kuchnia: Chcę zbudować plemię kobiet
Po obronie doktoratu z prawa konstytucyjnego w Londynie doszła do wniosku, że woli gotować. Założyła restaurację, w której zatrudnia tylko kobiety.
Z Asmą Khan, szefową kuchni londyńskiej restauracji Darjeeling Express, bohaterką serialu „Chef’s Table”, rozmawia Magdalena Maksimiuk.

Kevin Costner: Ciągle wierzę, że mógłbym zagrać 40-latka
Wyobraź sobie, że twój ojciec jest policjantem i nie wraca do domu, tymczasem reszta świata kocha jego morderców.
Z aktorem rozmawia Katarzyna Seiler.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 13 kwietnia z "Gazetą Wyborczą" oraz dodatkiem "Nasza Europa".

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem