Leasing samochodów będzie mniej opłacalny, za to podatek CIT spadnie z 15 do 9 proc. Jakie zmiany dla firm rząd wprowadzi od stycznia?

Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców zapisano w noweli „ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw”. Nowa ustawa m.in. obniżyła stawkę CIT z 15 do 9 proc.

Kolejna ważna zmiana dla przedsiębiorców wiąże się z samochodami. Leasing jest bardzo korzystną dla przedsiębiorców formą finansowania zakupu samochodów ponieważ umożliwia zaliczenie 100 proc. poniesionych wydatków (wpłata początkowa, raty, wykup) do kosztów uzyskania przychodów, a dzięki temu obniżenie płaconego podatku. Analogicznie wygląda sytuacja z ubezpieczeniem oraz wydatkami eksploatacyjnymi, takimi jak: serwis, zakup i wymiana opon, paliwo, autostrady i parkingi, które też można zaliczyć w całości do kosztów podatkowych. Jednak od 1 stycznia sytuacja ulegnie zmianie. O szczegółach czytaj w informatorze "Mojego Biznesu".

Przedsiębiorców czekają też inne zmiany: podatek "od wyprowadzki" firmy z krajudanina solidarnościowa czy podatek od wirtualnej waluty. Kogo będą obowiązywać i na czym będą polegać? Czytaj czwartek 27 grudnia w "Wyborczej".

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem