„Mam grube uda”. „Wcale nie, wyglądasz wspaniale”. „Nie, to ty wyglądasz super. Jesteś taka chuda”. Małe dziewczynki uczą się tego rytualnego dialogu, obserwując dorosłe kobiety w swoim otoczeniu.

- Dałabym wszystko, żeby nigdy więcej nie słyszeć tego typu rozmowy - mówi profesorka psychologii Uniwersytetu Northwestern. I tłumaczy, że myślenia o wyglądzie nie da się po prostu wyłączyć, bo wynika z wielu lat kulturowego treningu. - Nie chcę powiedzieć, że kobiety nie są wstanie zajmować się i wyglądem, i światem, bo oczywiście są. Ale można robić więcej jednego, a mniej drugiego. Biorąc pod uwagę, że nasza uwaga jest zasobem ograniczonym, to pytanie, które należy sobie postawić, brzmi: „Jak dużo twojej umysłowej przestrzeni ma zajmować wygląd?” - wyjaśnia dr Engeln w rozmowie z Barbarą Pietruszczak.

W numerze także:
Tędy przeszła wojna. Lidia Pańków o historii fotografki Julii Pirotte
Zasłynęła dokumentacją akcji zbrojnych francuskiego ruchu oporu i zdjęciami ofiar pogromu kieleckiego. Pisano o niej: „Jej obrazy są znakomite. Potrafiła na szczęście fotografować »nieartystycznie«”, „Była wybitną fotografką dokumentalistką”.

Porządki ostateczne
Margareta Magnusson, autorka „Sztuki porządkowania życia po szwedzku”, radzi, by jak najwięcej rzeczy oddać, sprzedać i zniszczyć zawczasu - ułatwi to najbliższym nam osobom opanowanie chaosu po naszej śmierci. Sprzątanie poleca rozpocząć przed 40., bo przecież umrzeć można w każdej chwili.

Naturalne place zabaw
Nie ma tu grama plastiku. Nie ma huśtawek ani zjeżdżalni, wysokich metalowych konstrukcji ani ogrodzenia. Jest hałda piasku, trochę pieńków, kamieni i kryjówka upleciona z wikliny. Ale dzieci bawią się świetnie.

Poród w dobrym towarzystwie
Od bakterii jelitowych zależy m.in. poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego oraz nasza równowaga psychiczna i stan ducha. Różnice we florze bakteryjnej jelit dzieci urodzonych drogami natury i przez cesarskie cięcie utrzymują się nawet siedem lat.

Kosmetyki dla noworodka - im mniej, tym lepiej
Oliwka i mokre chusteczki w odwrocie. Zapach rumianku w kremie nie łagodzi, lecz podrażnia. Położna opowiada, jak pielęgnować noworodki.

Kobiecy teatr TERAZ POLIŻ ma 10 lat
Grają równo od dekady. Ale ciągle słyszą: „A co wy, same dziewczyny? Przydałby się wam jakiś facet!”.

Mniej samotni
- Ekstremiści nie urodzili się potworami. Mieszkają obok, kupują w tych samych sklepach, dorastali na tych samych programach w telewizji - z Erikiem Poppe, reżyserem filmu „Utøya, 22 lipca”, rozmawia Krzysztof Kwiatkowski.

Nie tylko musaka
Grecka kuchnia potrzebuje dobrego PR-u. W niczym nie ustępuje tak znanej włoskiej.

W numerze także kosmetyczny butik prezentowy, a w nim propozycje świątecznych upominków.

Tygodnik "Wysokie Obcasy" w sobotę 24 listopada z "Gazetą Wyborczą" i magazynem "The Wall Street Journal."