Nowelizacja ustawy o PIT, CIT, Ordynacji wyborczej i innych ustaw ma dokonać dość znaczącej zmiany w dziedziczeniu nieruchomości.

Teraz jest tak, że osoby, które odziedziczyły nieruchomość (lub otrzymały ją w wyniku podziału majątku po rozwodzie) nie mogą jej sprzedać bez konsekwencji finansowych przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (chyba że skorzystają z tzw. ulgi mieszkaniowej). Jeśli to zrobią, zapłacą podatek dochodowy w wysokości 19 proc. od dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Podatek należy rozliczyć na specjalnym formularzu PIT-39 i złożyć do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiła sprzedaż domu lub mieszkania.

Już wkrótce dzieci, wnuki, wdowcy oraz wszyscy inni spadkobiercy, którzy odziedziczyli nieruchomość, nie będą musieli czekać pięciu lat, by sprzedać ją bez konieczności płacenia wysokiego podatku.
Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? Czy dotyczyć będą też rozwodników? Jakie konkretnie zapisy zostaną wprowadzone?

Czytaj w czwartek 25 października w "Wyborczej".

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem