Ci, którzy zajmują się bliskimi w domach, czasem umierają przed nimi. Z wycieńczenia i samotności - w poniedziałek 3 września w "Dużym Formacie" reportaż Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej o opiekunach rodzinnych.

- Postawiłam swoje łóżko przy jej i spałyśmy, trzymając się za ręce. Wołała: „Danka! Danuśka!”. Mówiłam: „Mamo, jestem tu, to ja trzymam cię za rękę”. „Aha, zapomniałam”. I tak do rana. Po miesiącu przyszła pielęgniarka i zobaczyła, że ledwo żyję. Powiedziała: „Pani musi przywiązać mamę do łóżka i się porządnie wyspać” – opowiada Danuta, która opiekuje się chorą na alzheimera mamą. Można powiedzieć fachowo: Danuta jest opiekunką rodzinną, ale tego terminu nigdy nie słyszała. Nie wie też, że jest w Polsce przykładem typowym: kobietą pięćdziesiąt plus z poczucia obowiązku opiekującą się rodzicem osiemdziesiąt plus. Typowe jest również to, że do głowy jej nie przyszło, że można inaczej. Ona, jej sąsiadki i znajome, które zajmują się niedołężnymi krewnymi, są w grupie 59 procent Polaków, którzy według badań Eurofamcare są zdania, że starzy rodzice powinni mieszkać ze swoimi dziećmi. Średnia europejska to 30. Danuta nie pracuje zawodowo, nie wyjeżdża na urlop. Mieszkają we dwie w niedużym mieście na Mazowszu. – Tak, prowadzę życie towarzyskie. Życie towarzyskie z mamą – mówi gorzko.


W "Dużym Formacie" przeczytasz też rozmowę Wojciecha Tymińskiego z badaczami z Króliczej Nory, czyli nieformalnej sieci obserwatorów młodej kultury i nowych mediów, którzy opowiadają, co z nami robi dres i co to znaczy być dresiarzem. Spotkaliśmy cały szereg osób, których nigdy nie uznałbyś za dresiarzy, również z wyglądu, a które same właśnie tak się określały. Mówiły: „Czuję się dresem”, „Jestem dresiarą”. Zaczęliśmy zastanawiać się, jak to możliwe, że ktoś, kto jest programistą, pracuje w dużym mieście w korporacji, zarabia ponadprzeciętnie albo wykłada filologię polską na uniwersytecie, utożsamia się właśnie z dresem.


Polecamy również reportaż Aleksandry Szyłło o „turkusowych” firmach i empatii w biznesie, a także "Słownik z nowego świata" Wojciecha Orlińskiego, z którego można się dowiedzieć, czym są „instasham" i „krindż” a także, co to znaczy ,„bindżować” Netfliksa.

Magazyn reporterów "Duży Format" w poniedziałek 3 września razem z "Gazetą Wyborczą".

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem