Od przyszłego roku zniknie użytkowanie wieczyste gruntu. W środę 20 czerwca w "Gazecie Wyborczej" napiszemy o nowym projekcie ustawy,który znosi użytkowanie wieczyste na rzecz prawa własności.

Użytkowanie wieczyste wprowadzono w 1961 r. (wprowadzając je wzorowano się na prawie obowiązującym w Związku Radzieckim). Przypomina własność, ale nią nie jest. Każdy, kto kupił lub wybudował mieszkanie, garaż, lokal usługowy na gruncie w użytkowaniu wieczystym, jest właścicielem budynku, ale gruntu, na którym on stoi, już nie. Grunt na którym stoi blok mieszkalny czy domek jednorodzinny w użytkowanie wieczyste przekazuje państwo lub samorząd. Problem w tym, że nie wiadomo, co się stanie z budynkiem po zakończeniu okresu użytkowania (zwykle jest to 99 lat). Rząd chce raz na zawsze skończyć z tym chaosem i użytkowanie wieczyste gruntu zastąpić prawem własności.

Właśnie powstał nowy projekt ustawy uwłaszczeniowej. Pracę nad zmianami trwają już ponad dwa lata. Na początku projekt monitorowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jednak po styczniowej reorganizacji rządu, teraz pieczę nad nim przejął resort Inwestycji i Rozwoju.

Co zakłada projekt ustawy uwłaszczeniowej? Jakie będą opłaty za przekształcenie rodzaju własności? Kto skorzysta z tej zmiany? Czy w projekcie uwzględniono ulgi i bonifikaty?

Czytaj w środę 20 czerwca w ,,Gazecie Wyborczej"

Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Projektów PIS będzie mial mnóstwo. Porozmawiamy jak uchwalą.
już oceniałe(a)ś
0
0
jest to jeszcze jedna z ustaw przedwyborczych , nie do przeskoczenia - załatwienia pozytywnego w urzędach, w przypadku budynków wielorodzinnych wspólnotowych, jedno słowo w ustawie powoduje,ze pomimo
prawidłowo złożonych dokumentów / nawet po półrocznej weryfikacji przez urząd / sprawa jest załatwiona negatywnie - ogólnie biorąc ustawa dotyczy domów jednorodzinnych i tego typu nieruchomości - w przypadku budynków wielorodzinnych sprawa nie do załatwienia, zwłaszcza w budynkach gdzie było ustanowienie użytkowania wieczystego po 13 października 2005 roku a następnie zmian właściciela mieszkania
już oceniałe(a)ś
0
0